GIDADA TAKLİT VE TAĞŞİŞE FIRSAT VERMEYECEĞİZ.

Haber Tarih : 20/05/2019
Toplam Okunma : 163


Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ünye Zabıta Müdürlüğüyle birlikte ortaklaşa denetim gerçekleştirdi. Bir tüketicinin pazaryerinden aldığı tereyağında margarin kokusu aldığı şikayeti üzerine yetkililer harekete geçti.

Yapılan denetimde çevre köy ve ilçelerdeki üreticilerden satın alarak topladığı tereyağları köylü pazarında satış yaptığı öğrenilen şahıstan, satışa sunduğu tere yağlardan analizi yaptırılmak üzere numune alındı.

Gıda kontrol laboratuvardan çıkan sonuçlar neticesinde tereyağının içerisinde bitkisel margarin yağı karışımı olduğu sonucu ortaya çıktı.

Türk Gıda Kodeksine aykırı olarak Tüketiciyi kandırmaya, yanıltmaya ve haksız kazanç sağlamaya yönelik bu tutum ve davranış nedeniyle pazaryeri satıcısına 5996 sayılı Gıda Kanunun ilgili maddesine göre 22.742 TL idari para cezası uygulandı.

Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda satın alırken dikkatli olmak gerektiğini, bilinmeyen yerler ve kişilerden gıda satın alınmaması gerektiğini, sağlık açısından önem arz ettiğini hatırlattı. Ayrıca Pazaryerleri denetimleri Belediyelerin kontrolünde olup şikâyet durumlarında kurumlar arası işbirliği yapılarak denetimlerin ortaklaşa gerçekleştirildiği ifade edildi.

İlçemizde gerek rutin gerekse şikâyete bağlı olarak gıda denetimlerin devam edeceği. Halkın gıda ile alakalı karşılaştıkları sorunları semt pazarı ve pazaryerlerinde Belediye Zabıta ekiplerine, Gıda Satış ve Toplu Tüketim Yerlerinde ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Alo Gıda 174 hattını arayarak bildirmeleri denetimlerin etkinliğini artırması açısından önem arz ettiği vurgulandı.Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : NEVA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar sokak No:21 /4 B Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 17 00

GÜNDÜZ-GECEYARISI : TEKİN ECZANESİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Balık Değirmeni Sokak No:28 Ünye

( Fevzi Çakmak Aile Sağlığı Yanı ) - 0 452 324 94 81

Yayın Akışı