DİKKAT! İhtiyaç kağıdı almadan kışlık odun yapmak yasak.

Haber Tarih : 30/09/2019
Toplam Okunma : 184


Ünye Orman İşletme Müdürü Aşkın Ozan Aydın, kış ayının yaklaşması ile vatandaşların kışlık odun hazırlıklarının başladığını, ancak vatandaşların kendi arazilerinden dahi olsa ağaç keserken ihtiyaç kağıdı olarak tabir edilen evrakları düzenlemeleri gerektiğini belirtti. Aydın, aksi takdirde kendi arazilerinden ağaç kesen vatandaşlara gerekli yasal yaptırım uygulanacağını söyledi.

Kaçak ağaç kesiminin adli bir suç olduğunu ve kaçak ağaç kesenlerin adli mercilerin belirlediği düzeyde ciddi cezaları olduğunu ifade eden Aşkın Ozan Aydın, gazetemize özel yaptığı açıklamada, vatandaşların kendi tapulu arazilerinden ağaç keserken de ihtiyaç kağıdı olarak tabir edilen “ücretsiz olarak tapulu kesim işlemlerini” yaptırması gerektiğini ifade ederek; “Ünye Orman İşletme Müdürlüğü olarak tüm şefliklerimizle birlikte ormanların korunması ve bakımı için büyük bir çaba gösteriyoruz. En büyük görevlerimizin başında ormanların korunması var. Ormanlar korunurken insanlarımızın da bizlere yardımcı olması gerekiyor. Ormandan ağaç kesme suçu, işgal ve faydalanma suçu son derecede yüksek seviyelerde seyrediyor. Ormanda yasaya karşı suç işleyenler ağır müeyyidelerle karışılacaktır. Bazı vatandaşlarımız ise ormandan izinsiz ağaç kesiyor. Sonra da nakil ederken yakalanıyorlar. Bunun suçu da çok ağırdır. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Ormanlarımız hepimizindir. Bu anlamda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi

Kendi arazileri için bile izin alınması gerekiyor

Vatandaşların kendi tapulu arazilerinden ağaç keserken de ihtiyaç kağıdı olarak tabir edilen evrakları ücretsiz olarak tapulu kesim işlemlerini” yaptırması gerektiğini belirten Aydın, vatandaşın tapulu yerinde dahi izinsiz ağaç kesimi yapmasının suç olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Tapulu yerlerde 10 metreküpe kadar vatandaşın ihtiyacında kullanılması için kesime müsaade ediliyor. Vatandaşın bahçesinde, tapulu arazisinde ağacı vardır kesmek istiyordur bu onun doğal hakkıdır. Biz bunun içinde evrak düzenliyoruz. Arazinin tapu kaydını ve krokisini alıyoruz. Vatandaşlarımız bu işlemin ardından muhtar ve azaya imzalatması gereken evrakı imzalatır. Bizde buna gidip bakar ve 10 metreküpe kadar ihtiyacını belirleriz. Vatandaş onu keser evine götürmek için ki odun olarak bile götürse bile biz onun için ihtiyaç kağıdı olarak tabir edilen ücretsiz olarak tapulu kesim işlemlerini düzenleriz. Emniyet veya Jandarma vatandaşı durdurduğu zaman o evrakı gösterdiği an hiçbir işlem yapılmaz. Ancak vatandaş herhangi bir müracaat etmeden ve ihtiyaç kağıdı almadan ağaç keser ve bu da tespit edilirse buna kabahatler kanununa göre idari yaptırım uygulanır. Ama vatandaş ağacı ticari amaç için keserse bu adli bir suçtur ve bu kişiler için yasal işlem uygulanır ve adli merciler tarafından yaptırımlar uygulanır.”

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı