Gazeteciler Bayramı proje kapsamında kutlandı

Haber Tarih : 25/07/2019
Toplam Okunma : 180

Ordu'nun Altınordu ilçesinde, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı "Ünye Fatsa Ordu Medyası Güç Birliği" projesi kapsamında kutlandı.


Tüm İletişim ve Medya Federasyonu Ünye Ordu İletişim Derneği ile proje ortakları Canik Ünye Gazeteciler Derneği, Ünye Radyo Yayıncıları Derneği ve Ordu İnternet Gazetecileri Derneği’nin uyguladığı “Ünye Fatsa Ordu Medyası Güç Birliği” projesinin 2018 yılı Mart ayında Ünye’de yapılan birinci toplantısı sonrası ikinci toplantısı Altınordu’da gerçekleştirildi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında projenin amaçları, hedefleri değerlendirildi, katılımcılar bilgilendirildi.

-Güler “Ordu’da medyanın güç birliğini önemsiyoruz” -

Eski Başbakanlık Basın Müşaviri ve Proje Eğitmeni Yaşar Ateşsoy moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, tüm basın mensuplarının Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı tebrik etti.

Basının, toplumun en önemli güçlerinden bir tanesi olduğunu belirten Güler, "İstiyorum ki Ordu, basınıyla da büyük bir güç olarak ortada gözüksün, dağınık olmasın, birlikte hareket olsun. Tabi ki fikirler ayrı olabilir. Bu, saygıdeğer bir değerlendirme. Bunun başımın üstünde yeri var." dedi.

-“Bu proje alkışlanacak proje”-

Projenin uygulanmasına katkı sunanlara teşekkür eden Güler, şunları söyledi:

“Bu proje ile birlikte Ordu’da bundan sonra neler yapabileceğimizi de değerlendirmek istiyorum. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin yerel yönetimine de seçilen biri olarak, bu tür projeleri önemsediğimizi bilmenizi istiyorum. Proje yaklaşımı heyecan verici bir olgu. Ordu gibi biraz dağınık, vektör doğrusunda giden güçlerin bir proje doğrultusunda bulunması önemli. Çünkü bizde çok yönlü yaklaşımlar vardır. Bir proje etrafında eğer toplanabiliyorsak bu alkışlanacak bir teşebbüs. Onun için proje uygulayıcılarını tebrik ediyorum. Ordu’da böyle ortak projeler yürütmek pek rastlanan birşey değil. Demekki pozitif bir gelişme var. Bunu da olumlu görüyoruz. Bu nedenle bu projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz. Çünkü Ordu’nun kalkınmasında, bölgenin kalkınmasında basın önemli bir rol oynuyor”

-Dernek başkanlarından basının güç birliği mesajı -

Tüm İletişim ve Medya Federasyonu Genel Başkanı ve Proje Koordinatörü Şakir Gürel ile proje ortağı olan derneklerden Canik Gazeteciler Derneğinin Başkanı Ali Öztürk, Ünye Radyo Yayıncıları Derneğinin Başkanı Hakan Korkmaz ve Ordu İnternet Gazetecileri Başkanı Bahtiyar Kahveci de yaptıkları konuşmada basının güç birliğine vurgu yaptılar.

Eski Anadolu Ajansı Genel Müdürü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Hilmi Bengi de Türkiye'de ilk basın faaliyetini 1831'de Takvim-i Vekayi ve sonrasında Tercüman-ı Ahval'i diye bildiklerini anlatarak, basın tarihi ile Gazeteciler ve Basın Bayramı'nın ilan ediliş süreçlerini anlattı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Türköz de basın ile sivil toplumun, Osmanlı'daki doğuşunun hemen hemen aynı tarihlere geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Biz de vakıf kültürü, ahilik kökleri çok daha gerilere gitmesine rağmen cemiyet ve dernek dediğimiz sivil toplum yapıları modern anlamda hemen hemen basının doğumuyla birliktedir. İlk basın kuruluşu Takvim-i Vekayi 1831'de çıkmış, ilk derneğimiz de cemiyetimiz de o dönem cemiyet kanunu olmadığı için 1859'da Fediiler Cemiyeti adıyla gizli olarak kuruluyor. Peşinden Yeni Osmanlılar Cemiyeti 1860'larda kuruluyor. Dolayısıyla bu iki kuruluş Osmanlı'da ve Türkiye'de beraber gelişiyor."

Öte yandan, daha önce toplantıya katılacağı duyurulan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın başka programları dolayısıyla etkinliğe katılamadığı belirtildi.

Toplantıya Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Türköz, Anadolu Ajansı Eski Genel Müdürü, TOBB Üniversitesi Rektör Danışmanı S. Hilmi Bengi, Başbakanlık Eski Basın Müşaviri, Gazeteci Yazar Yaşar Ateşsoy, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Cihat Demiralp, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Levent Yıldırım, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Akyürek, Kızılay Başkanı Cengiz Keskin, Ordu ilçelerinin kaymakamlıklarında ve belediyelerindeki AB masalarında görevli memurlar, STK temsilcileri ve halkın yanı sıra basın mensupları katıldı.

 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : KUZEY ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar sokak No:21 /4 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 18 00

GÜNDÜZ-GECE : TEZEL ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:9/B Ünye

( Bosch Bayi Yanı ) - 0 452 333 54 00

Yayın Akışı