Görünmeyen Düşman: Radyasyon

Haber Tarih : 29/09/2019
Toplam Okunma : 112


Türk Radyoloji Derneği (TRD) Samsun Şubesi, ‘Tanısal Görüntülemede Radyasyon Güvenliği’ sempozyumu düzenledi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğr. Görevlisi Prof. Dr. Meltem Ceyhan Bilgici’nin başkanlık ettiği sempozyum, Atakum Grand Amisos Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya, çevre üniversite ve illerden dernek temsilcileri, öğretim elemanları ve sağlık çalışanları katıldı.

Toplantıda; tanısal görüntülemede radyasyon güvenliği, radyasyondan korunma, doz alma stratejileri ve kişisel olarak en yüksek dozların alınabileceği floroskopik incelemeler ile çok yaygın kullanıma ulaşan dijital radyografi teknolojileri ele alındı.

“Hastalar, maruz kaldığı radyasyonun kendisini kanser yapmasından korkuyor”

Toplantı öncesinde, toplumumuzun radyasyon konusunda aydınlatılması gerektiğinin altını çizen Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Meltem Ceyhan Bilgici, “Bu etkinliği, bizim için anlamlı bir tarih olan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında düzenlemekten dolayı çok mutluyuz. Bu sempozyumda, tanısal radyolojik incelemelerde alınan radyasyon dozlarında ve bu radyasyonun olası tehlikelerinden, risklerinden ve alınması gereken önlemlerden bahsedeceğiz. Hem hastaların hem de çalışanların bu radyasyonlardan nasıl korunması gerektiğini detaylandıracağız. Bu konu hem dünyada hem de Türkiye’de gündemde. Hastalar, radyasyon içeren bir tetkik yaptırdıklarında, maruz kaldığı radyasyonun kendisini kanser yapmasından korkuyor. İnsanlar, sağlığı için gerekli olduğu halde korku ya da toplumumuzda oluşan bilgi kirliliğinden dolayı bu tetkikleri yaptırmıyor. Biz de bugün bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele alarak kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

“Radyasyon, bizler için görünmeyen bir düşman”

Radyasyon tetkiklerinin kontrollü bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulayan TDR Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tamer Kaya, “Radyasyon, bizler için görünmeyen bir düşman. Dost ya da düşman olduğunu ayırt edebilmemiz için bilime ihtiyacımız var. Radyasyon, elle tutulur, gözle görülür bir şey olmadığı için bu konuyu sadece bilimsel metodoloji ile algılamamız ve ortaya koymamız gerekmektedir. Bu bilgileri de hastalarımızla paylaşmalıyız. Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi, radyolojik tetkiklerin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasıdır. Bu durum hem ihtiyacı olanların yeterince tetkik yaptıramamalarına hem de hekimlerin çok kısa sürede tetkikleri sonuçlandırmak zorunda kalmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

“Radyasyon geniş bir kullanım alanına sahip”

Radyasyonun doğru metotlarla uygulandığında sağladığı faydalarına değinen TDR Samsun Şubesi Başkanı Prof. Dr. Çetin Çelenk, “TRD Samsun Şubesi olarak biz, ülkemizde ve dünyada olan yenilikleri ve gelişmeleri meslektaşlarımıza aktarmaya gayret ediyoruz. Radyasyon bir enerji türü ve tabiri caizse radyasyon, adeta ateşle oynamaktır. Ancak kurallarını bilip doğru bir şekilde uygulanırsa, bu ateş bizlere fayda sağlar. Radyasyon, birçok yeni teknolojiyle birlikte geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bugün bu konuda çok sayıda eser ve çalışma ortaya koyan hocalarımız bilgilerini ve tecrübelerini bizimle paylaşacaklar. Katılım gösteren herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : YAMANER ECZANESİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Onur Sokak No:33 Ünye

( Fevzi Çakmak Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 40 75

GÜNDÜZ-GECE : CAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak No:22/B Ünye

( Eski Pazar Yeri - Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 543 323 95 72

Yayın Akışı