“Her canlının hayatı kıymetli benim için”

Haber Tarih : 28/07/2019
Toplam Okunma : 235

Fuel-oil dolu kuyuya girerek mahsur kalan kediyi kurtaran ve tüm vücudu siyaha boyanan Özgür Ege Şire, yaşanılanları anlattı.


Özgür Ege Şire, “Sonuçta her canlının hayatı kıymetli benim için. Orada hayvan hayat mücadelesi verirken durmak olmazdı."

Ünye’ye bağlı Burunucu Mahallesi Çamlık mevkisinde fuel-oille dolu terkedilmiş kuyuda mahsur kalan "Mırnav" isimli 3 yaşındaki kedisini kurtaran ve tüm vücudu yoğunlaşmış fuel oille siyaha boyanan 19 yaşındaki Şire, yaşadıklarını gazetemize anlattı.

Şire, arkadaşları Yiğit Şahin, Göktuğ Kuru ve Mert Şahin’le gezdiği sırada olayın gerçekleştiğini belirterek, "Arkadaşlarımla geziyorduk, kediyi de gezdiriyordum. Benim kedim. Bazen dar yerlerden geçerken oralardan geçemeyeceğim için tasmasını bırakmam gerekiyor. Kedim de bıraktığım zamanda kaçtı, koştu ve çukura girdi." dedi.

Kedimin boğularak öleceğini düşündüm

Orada boğularak kedisinin öleceğini düşündüğünü ve bu nedenle hemen kuyuya atladığını ifade eden Şire, " Tereddüt edemezdim, çünkü kedi ölecekti. Başka şansım yoktu. Yaşam mücadelesi veriyordu. Atlamam gerektiğini düşündüm ve atladım. Kuyunun içi taştı, kayaydı. Oraları elimle yoklayıp kediyi aradım, baktım ama yoktu." diye konuştu

Ses çıkarmadan bir yere girmiş bekliyordu..

Şire, şöyle devam etti:

"Benim boyum kadar olan yerler vardı, onun dışında birkaç yerde çukur gibi derinlikler vardı. O yüzden komple yoğunlaşmış fuel-oil ile kaplanmıştım. Bazı derin yerlere kolumu soktum, girdim. Dört kez girmem gerekti. Kedi içeride sıvının içine batıp çıkmıştı, sessizce dar bir yerde bekliyordu. Telefonum batmıştı, arkadaşımın telefonunu aldım ışık tutarak kediyi aradım ve buldum.”

- "Simsiyah halimi ilk haberde gördüm"

Şire, o anda kuyuda fuel-oilin olduğunu anlamadığını aktararak, "Bir kaç kere girdiğim için farklı bir şeydi, yapışıyor ve çıkmıyordu. Orada yoğun bir sıvı vardı, ne olduğunu bilmiyordum. Kediyi ararken ayağımın, ellerimin yara bere olacağı belliydi. Çünkü orada kayalara falan çarpıp duruyordum. Altta ne olduğu belli değil, hiçbir şey görünmüyor zaten, elimi falan soktum her tarafım çizildi." ifadelerini kullandı.

Ambulansa giderken gözlerinin kapalı olduğunu ve hiçbir şeyi göremediğini anlatan Şire, "Kuyuya ilk daldığım sırada arkadaşıma babamı aramasını söyledim. Çünkü ne yapacağımı bilemedim, kediyi bulamıyordum. Kediyi bulup çıkardığımda annem babam da gelmişti. Ambulansta tektim, kediyle birlikte gitmedim. Annem, babam da kediyle birlikte arkadan arabayla geldiler." şeklinde konuştu.

- Kediyi eski görüntüsüne kavuşturmaya çalışıyorlar -

Fuel-oilin, suyla çıkmadığını, hastanede alkollü bezle temizlendiğini ifade eden Şire, "Mırnav aslında beyaz renk, ama olayın ardından simsiyah olmuştu. Kedinin üzerindeki boyayı hala çıkartmaya çalışıyoruz, tam bitmedi şu an gri renkte. Kendi simsiyah halimi ise haberde gördüm. Habere çıktığımı babam söyledi. Sonra sosyal medyada gördüm. O anda çok şaşırdım, böyle bir şey beklemiyordum. Sonuçta her canlının hayatı kıymetli benim için. Orada hayvan hayat mücadelesi verirken durmak olmazdı." dedi.

- "Bunun kahramanlıkla alakası yok, vicdanın rolü var"

Olay anında Şire'nin yanında olan arkadaşlarından Yiğit Şahin ise Özgür Ege'nin hiç düşünmeden kuyuya atladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz 3 arkadaş olarak ne yapabileceğimizi, nasıl yardım edebileceğimizi düşündük. Ege, oradan çıkınca yüzünü yıkamak için su getirdim. Diğer arkadaşlarım da görebilmek için ona ışık tuttular. Arkadaşımın hayvan sever olduğunu biliyordum, bu da beni şaşırtmadı. Özgür Ege'nin böyle bir davranış yapması onurlu, örnek bir davranış. Ege bunu kahraman olmak için yapmadı, tamamen kendi vicdanından dolayı yaptı. Bunun kahramanlıkla alakası yok, vicdanın rolü var.”

Kendi çabasıyla ve yanında olan arkadaşlarının çabasıyla kuyudan çıkan Şire'nin kıyafetleri ve tüm vücudu söz konusu fuel oilyağı nedeniyle siyaha boyanmıştı. Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince Ünye Devlet Hastanesine kaldırılan Şire, vücudundan fuel-oilin temizlenmesinin ardından taburcu edilmişti.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : GERÇEKER ECZANESİ

Bayramca Mahallesi Şehit Hicabi Ereren Sokak No:18/A Ünye

( Bayramca Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 310 13 33

GÜNDÜZ-GECEYARISI : GÖLEVİ ECZANESİ

Gölevi Mahallesi Enginar Sokak No:11/A Ünye

( Ocak Hotel Karşısı ) - 0 452 323 81 11

Yayın Akışı