Ordu´da ´Kivi Hasat Şenliği´

Haber Tarih : 03/11/2018
Toplam Okunma : 83

Ordu’da, bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘Kivi Hasat Şenliği’nde, ‘En güzel kivili pasta’ ve ‘En iyi kivi bahçesi’ yarışması gerçekleştirildi, temsili kivi hasadı yapıldı.


Ordu'da, bu yıl 11'incisi düzenlenen 'Kivi Hasat Şenliği'nde, 'En güzel kivili pasta' ve 'En iyi kivi bahçesi' yarışması gerçekleştirildi, temsili kivi hasadı yapıldı. Programda, Ordu'nun kividen yılda yaklaşık 20 milyon TL ek gelir kazandığına dikkat çekildi.

Ordu Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen program kapsamında, Perşembe ilçesi Efirli Mahallesi'nde kivi üreticilerinden Ertuğrul Karamanoğlu'nun bahçesinde kivinin tanıtımı ve geliştirilmesi amacıyla etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe, 'En güzel kivili pasta' yarışması için 22 kadın katılırken, 100 üretici de kasalara doldurdukları kivileri sergiledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Ordu Valisi Seddar Yavuz, kivinin, Ordu'yu Türkiye genelinde ikinci sıraya taşıdığına dikkat çekerek, markalaşmanın da öneminden bahsetti. Vali Yavuz, "Fındığın yanında alternatif ürünlerin süratle yetiştirilmesi ve piyasaya sürülmesi çok kıymetli bir alan. Bu alanda da kivi gerçekten Ordu'yu şu anda ikinci sıraya taşıdı. Bunu daha da arttırıp, belki birinci sıraya geçebiliriz. Ama en önemlisi markalaşma. Ürünü üretebilirsiniz ama üründen en yüksek geliri elde etmek bir hedef olmalı. Bunu da ancak marka ile yapabiliriz. Bugün Türkiye'nin başında gelen sorunlardan biri de bu. Biz üretimi yapıyoruz ama markasını başkası basıyor. Dolayısıyla aradaki karı da büyük firmalar elde ediyor. Bunun önüne geçebilmek için bizlerin kendi markasını oluşturması, bunları başta ülkemiz ve dünya piyasasına sunmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı