"Siyanür zararlı değil faydalıymış!"

Haber Tarih : 15/09/2019
Toplam Okunma : 156

Ünye ve Fatsa bölgesinde siyanürle altın aranmasına tepki gösterenlere verilen cevaba göre; siyanür zararlı değil faydalıymış.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun ve Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel'in siyanürle altın arama yapılan bölgede yaptığı inceleme sırasında, firma yetkilisi siyanürün vitaminlerde bile bulunan, zararlı değil faydalı bir madde olduğunu söylemesi şaşkınlığa ve tepkiye yol açtı.

Firma yetkilisi; "Buradaki siyanür havuzuna düşen bir işçi hiçbir sağlık sorunu yaşamadı. Zararlı olsa ona zarar verirdi." diyerek, kendisini dinleyenlerdeki şaşkınlığı daha da artırdı.

Yetkiliden duyduklarından hareketle; "Desene burada siyanür katkılı şifalı bir su tespit edildi. Üstelik tesisi de hazır." diyerek ironide bulundu.

Ünye ve Fatsa bölgesinde altın arayan firma yetkililerinin, bölgede yol açtıkları doğa felaketi, insan ve çevre sağlığı üzerinde yarattıkları tahribatı hiç bir şey olmuyor, her şey normalmiş gibi anlatmaları şaşkınlığa yol açıyor.

"Siyanür zararlı değil faydalıymış!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, partisinin il örgütü ve Fatsa ilçe örgütü mensuplarıyla siyanürle altın araması yapılan bölgelerde incelemelerde bulundular.

İnceleme esnasında Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ile firma yetkilisi arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

Altın madeni arayan firma yetkililerinin, siyanürün zararlı değil faydalı bir madde olduğunu söylemeleri inceleme heyeti arasında önce şaşkınlığa, sonrasında ise tepkiye yol açtı.

Siyanür havuzuna düşen işçiye hiç bir şey olmamış...

Firma yetkilisinin siyanürün zararsız olduğunu anlatmak için; "Buradaki siyanür havuzuna düşen bir işçi hiçbir sağlık sorunu yaşamadı. Siyanür zararlı olsa asıl ona zarar verirdi." demesi heyetteki şaşkınlık ve tepkiyi iyice yükseltti.

Firma yetkilisinin, siyanürün faydasını anlatmak için ise; "Siyanür vitaminlerde bulunan son derece faydalı bir madde." demesi üzerine Adıgüzel, “Fatsa Ilıca ve Çatalpınar Acısu'dan sonra bölgede üçüncü bir şifalı su daha tespit edildi. Üstelik tesisi de hazır.” diyerek firma yetkilisinin gösterdiği pişkinliğe ve ukalalığa ironi yaparak cevap verdi.

Ormanların binde üçü kesiliyormuş...

Firma yetkilisi bunlar yetmezmiş gibi devam ederek; “Türkiye'de ormanların sadece binde üçü madenler için kesiliyor.” demesi üzerine, kendisine Kanada'daki bu oranın ne kadar olduğu soruldu. Firma yetkilisi bu soruya cevap verememesi üzerine; bölge köylüsünün de ormanı kullandığını ifade eden yetkiliye Adıgüzel; “Toprağın da ormanın da asıl sahibi bizleriz.” diyerek noktayı koydu.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

GÜNDÜZ-GECE : ÇAKIROĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:8 Ünye

( 1 No.lu Sağlık Ocağı Yanı ) - 0 452 324 53 25

Yayın Akışı