Siyanürle altın aranmasına Güler müdahalesi...

Haber Tarih : 17/09/2019
Toplam Okunma : 130

OBB Başkanı Güler, Fatsa'da siyanürle altın arama faaliyetinin çevrede yarattığı tahribatı yetkililere belgesiyle birlikte ilettiğini belirterek, “Yetkililerden yardım istedim” dedi.


Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fatsa ilçesinde siyanürle altın arama faaliyetinin çevrede yarattığı tahribatı yetkililere belgesiyle birlikte ilettiğini belirterek, “Yetkililerden yardım istedim” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Fatsa’daki siyanürle altın arama faaliyetleri gündeme getirildi. CHP Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Onur Çam, gündem dışı söz alarak, ilçedeki siyanürle altın arama faaliyetlerinin çevrede yarattığı olumsuz durumları Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e anlattı.

Fatsa'da kuş cıvıltısı, arı vızıltısı kalmadı

Siyanürle altın aranan Fatsa’da ne kuş cıvıltısının ne de arı vızıltısının kaldığını söyleyen Çam, “Fatsa’nın bir altın madeni mağduriyeti var. Çok ciddi boyutlara ulaştı ve Fatsa’nın çevresini bir ilaç şeklinde sardı. Bu sarma devam ediyor. Hayvancılık ölmek üzere, fındık gelirinin yanında bal ve diğer tüm gıda ürünlerinin öne çıkarılmasıyla ilgili projeleri görüyoruz. Fakat burada Fatsa’nın bir çığlığı var. Bunu gelip yerinde incelemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Zamanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığınızdan konuya sizden daha hakim birisi Ordu’da kesinlikle yoktur. Fakat siyanürle altın arama tamamen çevre felaketi, insan sağlığı felaketi oluyor. Bırakınız fındık gelirinin, üretimin artmasını oradaki insanların kanser şüphesiyle hastalanma oranları arttı. Balık ölümleri arttı. Fındık gelirleri düştü. İnanın köylerde ne kuş cıvıldıyor, ne arı var, fare bile yok. Fatsa’nın bu siyasi yalnızlığı içerisinde… Lütfen bu çığlığa bir ses, bir kulak verin. Artık Fatsa’da altın arama faaliyeti çevresel, doğasal ve insan sağlığı katliamı haline dönüştü” diye konuştu.

Güler: Yetkililerden yardım istedim

CHP’li Çam’ın konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Hilmi Güler, “Çevre, yaşlı genç dinlemeden herkesi ilgilendiriyor. Ben o konuda epeyce hassasım. Yetkililerden yardım istedim. Projeleri ve tahribatları gösterdim. Bölgeye giderek yeniden inceleme yapacağız. Gerekli olan tüm çalışmaları yapacağız” ifadelerinde bulundu.

Ordu Olay

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEPE ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Tepeyolu Sokak No:45 Ünye

( Özel Çakırtepe Hastanesi Yanı ) - 0 452 324 76 06

GÜNDÜZ-GECE : TAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak, No:20, Ünye

( Pazar Yeri Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 323 33 61

Yayın Akışı