SONGÜL BAYKAL “ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNÇLENMEK GEREK”

Haber Tarih : 07/11/2018
Toplam Okunma : 135


    3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış haftasında Yeşilay Sağlık Eğitim Kültür programında, Ünye Devlet Hastanesi organ doku bağış birimi koordinatörü Songül Baykal stüdyo konuğumuz oldu. Baykal programda organ bağışının önemine dikkat çekti.

    Organ ve Doku bağışında farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleşen programda Songül Baykal en çok merak edilen ve yanlış bilinen konuları ele aldı. Toplumda organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi için ilçemizde yürütülen çalışmaları anlattı.

    “ORGAN NAKİLLERİNDE TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA”


    Baykal organ bağışına ihtiyacın gün geçtikçe artığını ifade ederek, “Son dönemde ülkemizde organ bağışına olan ihtiyaç giderek artmakta. Günümüzde yıllık ortalama 25 bin kişi ülkemizde organ bağışı beklemekte. Biz ise yıllık 5 bin organ bağışı gerçekleştirmekteyiz. Yaptığımız organ nakillerinin yüzde 80’ini genel olarak canlıdan canlıya vericilerle gerçekleştiriyoruz. Canlıdan canlıya yapılan organ nakillerinde Türkiye birinci sırada gelmekte. Ama özellikle beyin ölümü gerçekleşmiş kadavradan canlıya nakilde ise ülkemiz çok gerilerde. Bizim amacımız insanlarda farkındalık yaratmak” dedi.

    “BAĞIŞ YAPABİLMENİN ŞARTLARI VAR”


Bağış konusunda herkesin çevresini bilinçlendirmesi gerektiğini belirten Baykal, organ bağışının yapılma şartlarını şu şekilde sıraladı:

    “Organ bağışını kabul eden bir bireyin organ bağışçısı olabilmesi için vefatının yoğun bakım şartlarında olması gerekiyor. Bir kişi hastanede, acil serviste, iş yaşamında, evinde hayatını kaybederse o kişinin organları kullanılamıyor. Bu organların kullanılıyor olabilmesi için hayatta ve yaşıyor olması gerekiyor. Bu yüzden beyin ölümü gerçekleşmiş kimselerin organlarını kullanılabiliyor. Beyin ölümü tanısı koymak çok zor ve bir uzman kurul tarafından koyuluyor. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanda yaklaşık 24-48 saat içerisinde tamamıyla ölüm hali gerçekleşiyor. Daha önce organ bağışını yapan bir kişi yoğun bakım şartlarında vefat ettiğinde ailesinden izin almak gerekiyor. Vefat eden kişi organ bağışında bulunmuş olsa da ailesi onay vermeden bağış alınamıyor.  Ben organ bağışı konusunda herkesin çevresini bilinçlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

     “HER BAĞIŞ KAZANILAN BİRÇOK YAŞAM DEMEK”

    Baykal, organ bağışı için bekleyen insan sayısının çok fazla olduğunu ifade ederek “Bağış bekleyenlerin sayısı fazla bağışçı sayısı az. Bir insanı hayata döndürmek bir başkasının yarasını sarıp iyileştirmek çok güzel bir şey. Birçok insan diyalizle hayatta kalmaya çalışıyor. Bu süreçte en kötüsü acı çekiyor ve bir süre sonra ölüyor. Ünye'de organ bağışı için çok fazla görüşmeler yapıyoruz. Bu konu da eğitimler veriyoruz. Böylece organ bağışı hakkındaki olumsuz düşüncelerini yok etmeye çalışıyoruz.
 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : YAMANER ECZANESİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Onur Sokak No:33 Ünye

( Fevzi Çakmak Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 40 75

GÜNDÜZ-GECE : CAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak No:22/B Ünye

( Eski Pazar Yeri - Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 543 323 95 72

Yayın Akışı