“ÜNYE, BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE NETİCE ALAMADI!”

Haber Tarih : 04/09/2018
Toplam Okunma : 172


Ünye El Ele Derneği Başkanı Adem Atik, “Ünye’de her alanda güzel çalışmalara imza atılırken, maalesef bağımlılıkla mücadelede 3 yıldır bir türlü netice elde edemedik. Uyuşturucuya karşı el ele verelim.” dedi.
 

Ünye Elele Derneği Başkanı Adem Atik, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında uyuşturucuya karşı ilçe olarak topyekun hareket edilmesi çağrısı yaptı.

Uyuşturucu kullanımına bağlı ülke genelinde olduğu gibi Ünye’de de birçok ailenin mağdur durumda olduğuna dikkat çeken Atik, “Ünye’de tanıdığım 4 kardeşimizi maalesef uyuşturucudan kaybettik. Tanımadıklarımı bilmiyorum. Tüm kurumlar bir araya gelip, el ele verip, kararlar alınmalı ve bu kararlar aciliyetle hayata geçirilmelidir.” dedi.

Atik, Ünye’de her alanda güzel çalışmalara imza atıldığını, maalesef bağımlılıkla mücadelede 3 yıldır bir türlü netice alınamadığını ifade ederek, “Uyuşturucuya karşı el ele verelim.” çağrısı yaparak, “Daha kaç gencin ölmesi gerek?” diye sordu.

-“Ünye’mizde kaç gencimizin uyuşturucudan öldürüldüğünü bileniniz var mı?”-

İnsanların silahla öldüğü gibi uyuşturucuyla da öldüğünü ifade eden Atik, “Düşünsenize Ünye’de siyasi kimliği olan birinin öldürüldüğünü, bırakın Ünye’yi Türkiye’nin gündemine gelir değil mi? Peki güzel Ünye’mizde son yıllarda kaç gencimizin uyuşturucudan öldürüldüğünü bileniniz var mı? Özellikle öldürüldüğünü diyorum çünkü bir insana silahla ateş ettiğinizde ölüyorsa, gördüğünüz gibi uyuşturucuyu verdiğinizde de ölüyor.” dedi.

“Gençleri uyuşturucudan uzak tutmaya çalıştık”

Elele Derneği olarak gençleri uyuşturucudan uzak tutmaya çalıştıklarını belirten Adem Atik,  “2014 yılından bu yana eğitim, sportif, kültürel alanlarda bir çok çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sokaklarda onlarla beraber olarak, evlerini ziyaret ederek, dertlerini oturup dinleyerek, iş konusunda yardımcı olmaya çalışarak, yanımızda iş vererek, daha birçok organizasyonlar yaparak, onlara kendi ailemizin bir  bireyi gözüyle bakarak yaklaştık. Kitap Kafe’yi faaliyete geçirerek gençlerimize güvenle ücretsiz vakit geçirebilecekleri alanlar yarattık. Spor Salonu kurarak gençlerimize ücretsiz spor yapabilecekleri fırsatlar sunduk.” diye konuştu.

“Topyekûn el ele vermeliyiz”

Uyuşturucuyla Türkiye’nin geleceğinin karartılmaya çalışıldığını ifade eden Atik, “Bu konu o kadar derin bir sosyolojik olay ki, sadece Ünye’mizin değil ülkemizin gençlerini şuursuz, amaçsız, güçsüz, düşüncesiz hale getirerek Türkiye’mizin geleceği karartılmaya çalışılıyor. Sadece Ünye Elele Derneği’nin çözüm üreteceği  bir konu değildir. Bizim için bir gencimizi bile uyuşturucudan uzak tutabiliyorsak başarıdır. Denizyıldızı gibi kıyıya vuran bütün denizyıldızlarını olmasa da bir tanesini kurtaralım diyoruz. Toplumun her kesiminin bir araya gelerek topyekûn birlikte, el ele bir mücadele vermesi gerekmektedir.” dedi.

-“Ünye’de bin 100 uyuşturucu vakası”-

Ünye’de kendisinin tanıdığı 4 gencin uyuşturucudan kaybettiklerini belirten Atik, ilçedeki rakamların azımsanmayacak noktalarda olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığı ve  İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda kamuoyuna yaptıkları açıklamaları hepimiz biliyoruz. Bağımlılık konusunda devletin ana kademesinin tutumu açık ve nettir. Hatta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendi ağzından ifadesiyle, “Uyuşturucu satıcısın ayağını kırmayan polis görevini yapmıyordur. Benim ülkemin gencinin canına mal olacak, onu zehirleyecek, aileleri huzursuz yapacak bir kişiye gereğini yerine getirmenin suçunu bana atsın” diye haykırıyor. Benim Ünye’mde maalesef hayatını kaybeden bizzat tanıdığımız 4 kardeşimizi kaybettik, tanımadıklarımızı bilmiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Ünye Devlet Hastanesi’nin acil servisine 2016 yılında 1100 küsur uyuşturucu vakası kayıtlara geçmişti. Uyuşturucu satan çocuklarla görüşüldüğünde 500 hap satıyorum diyen bir genç çıkabiliyor. Yakını uyuşturucudan mağdur olan bir genç kardeşimizin anlattıklarını dinlediğimizde, kim, nerde, kimlerle, ne kadar alıyor, satıyor, isimlerine kadar söylerken ve “Abi her şey belli, biliniyor, ben bir şeyler yaptığımda suçlu pozisyonuna düşüyorum.” deyince. Bu konu birinci derecede devlet kurumları, idarecileri, kolluk kuvvetlerinin asli görevidir. Bizler dernek olarak, vatandaş olarak, Ünyeli olarak ancak destek olabiliriz yapılan çalışmalara, fikirler sunabiliriz”

-“3 yıldır netice alınamadı”-

Yapılan onca toplantı sonrasında uyuşturucu konusunda netice elde edemediklerinden yakınan Atik, “Ünye’de Kaymakamlık, Belediye ve diğer kurumlarla birlikte ortak projeleri gayet güzel ve başarılı bir şekilde yürütüyoruz. Gerçekten güzel çalışmalar yapılıyor, teşekkür ediyoruz. Maalesef bu çalışmaları bağımlılık ile mücadelede 3 yıldır bir türlü netice elde etmek, sahada olmak, gençlere dokunmak, uyuşturucudan gençlerimizi kurtarmak noktasında gösteremedik. Halen daha uyuşturucunun Ünye’de ki durum tespiti, analizi yapılabilmiş değil, kamuoyu ile paylaşılabilmiş değil. Bu çalışmalara resmi kurumların envanterinden ulaşılabilir. Kurumların yapmış oldukları toplantılar, alınan karaların sosyal hayatta ve toplumda bir karşılığını hissedemedik, gözle görülür, elle tutulur bir çalışmaya şahitlik edemedik, bizim  en çok üzüldüğümüz noktada burası.” diye konuştu.

-“Talimatların uygulandığını göremediğimiz için üzülüyoruz”- 

Talimatların uygulandığını görememelerinin kendilerini üzdüğünü ifade eden Ünye Elele Derneği Başkanı Adem Atik, “Ankara’dan gönderilen talimatların uygulamalarının teoride sadece toplantı salonlarında imzalanıp, halkın arasında, vatandaşın içinde uygulandığını göremediğimiz için üzülüyoruz. Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar, Emniyet, Sağlık Kurumları, Hastaneler, Milli Eğitim, Adliye, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Yeşilay, Belediye, İŞKUR, Muhtarlar, STKlar, sahada ailelerde, bu toplantı kararlarını hissettirip, uygulamaya geçilmelidir, aksi takdirde yapılan her toplantı, alınan her karar, amacına değil, prosedürüne uygun olup, evrak dolaplarındaki yerini alır.” dedi.

-Çözüm önerisi-

Başkan atik, uyuşturucuyla mücadeleyle ilgili neler yapılması gerektiğini ilişkin şu çözüm önerilerini sundu:

“-Ünye de önce bir durum tespiti ve detaylı bir analiz çalışması yapılmalıdır.

-Önleyici ve müdahale tedbirleri yürütücüler tarafından sahada uygulanmalıdır. Mahalle mahalle, ayrı ayrı.

-1 yıllık bir proje planı derhal uygulamaya alınmalıdır.

-Kurumların gönüllü personelleri ile çalışılmalıdır, müdür olma zorunluluğu olmamalıdır.

-Haftalık değerlendirmeler, ay sonu genel değerlendirmeler yapılmalıdır, sıklık tembelliği engeller.

-1 yıllık çalışma sonunda başlangıçtaki durum tespiti ve analizi tekrar yapılıp, çalışmaların etkisi ölçülmeli, geri dönüş ve düzeltmeler yapılmalıdır. Bu çalışmaların detayları birlikte konuşulmalıdır. Yapılan toplantılarda sokaktaki yaşanmışlıklardan, gençlerden, ailelerden bilgi alınmalıdır. Biz Ünye Elele Derneği olarak yapılacak tüm çalışmalara gönüllü olarak tüm desteğimizi vereceğimize kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

 

 Ünye KENT Haber


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DURAK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Niksar Caddesi No:37/A Ünye

( Niksar Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 62 62

Yayın Akışı