ÜNYE’DE ÇİFTÇİLER PANELLE BİLGİLENDİ

Haber Tarih : 31/10/2018
Toplam Okunma : 129


Ünye Ziraat Odası tarafından Oda’nın toplantı salonunda “Gıda Güvenliği ve İsrafın Önlenmesi” konulu panel düzenlendi.

Panele, Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Uzman Diyetisyen Ezgi Ay ve Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, konuşmacı olarak katıldı.

Yanlış uygulama ile kaliteden vazgeçtik

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, panelde yaptığı konuşmada, toprakta yanlış gübrelemeyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Özellikle son yirmi yılda kırsal alandan kentlere çok büyük göçler oldu. Köyler boşaldı. Boşalan köylerde toprağın işlenmesi, havalandırılması, gübrelerin taşınması ya da bu alandaki faaliyetler giderek azaldı. Kimyasal gübreler topraktan elde edilen verimi artırmadı. Kullandığımız gübreler mikro ya da mineral gübreler istediğimiz derecede toprakta verimi sağlamadı. Bu gübreleri kullanırken, organik tarımdan ve toprağın organizmalarından beslenmesinden vazgeçtik. Dolayısıyla toprak organik olarak yeterince beslenemediği için verimliliği düştü. Toprak analizini yeteri düzeyde elimizde bulundurmadığımız için yanlış zamanlarda yanlış miktarlarda gübreleme yapılıyor.  Biz organik tarımı ya da iyi tarım uygulamalarını ne kadar çok yaygınlaştırabilirsek gıda güvenliği ve israfın önlenmesinde gerçekten bir yol kat edebiliriz.”

“Fiyat Geç Açıklandı Hayrını Seneye Görürüz İnşallah”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık fiyatının geç açıklandığını bunu müjdeli ve sevindirici bir haber olarak görmediğini belirterek şöyle konuştu:

“Fındıkla ilgili geçte olsa 14 lira levant kaliteye, 14.50 lira Giresun kaliteye fiyat vermeleri bizi sevindirdi ama fiyat geç açıklandı hayrını seneye görürüz inşallah. Ben çok müjdeli ve sevindiğim bir haber olarak görmüyorum. Koordinasyon kurulu başkanıma da bunu illettim. Biz eylül ayında fındık harmana geldiğinde bağırmayalım, sesimizi yükseltmeyelim. Aslında ocak ayında bir araya gelelim. Bu dertleri Ankara’ya iyi anlatmaya çalışalım. Birlikte olunca ses gür çıkıyor. Biz doğru neyse onu söylemeye devam edeceğiz.”                 

-“Para almak için iyi tarımcı olunmamalı”-

Devletten para almak için iyi tarımcı olunmaması gerektiğini ifade eden Sarıkahraman, “Sürekli sizlerle aynı şeyi konuşmaktan da sıkılıyorum. Devletin çiftçisine verecek olduğu parayı almak için iyi tarımcı olunmamalı. Yabani ot ilacı kullanmanın sakıncalı olduğunu ben yıllarca söyledim. İyi tarımda, organik tarımda buna yer yok. Bundan yirmi yıl önce bu topraklar zaten organikti. Biz şimdi toprakları yeniden ele almaya çalışıyoruz. İyi tarım nedir? Her şeyi kayıt altına alabildiğimiz, almak zorunda olduğumuz, attığın gübreyi, kullandığın ilacı ya da kireci toprak analiz sonucuna göre kullanmak zorunda kaldığımız bir olgu planlama aslında. Bu analiz sonuçları sonrası devletin vereceği parayı hak etmiş oluyorsunuz.” dedi.

-“Toplantılara ilgi göstermeyen arkadaşlarımızla biz yollarımızı ayıracağız”-

Toplantılara katılmayan iyi tarım uygulamacılarıyla yollarını ayıracaklarını ifade eden Sarıkahraman, “ “Bizim 118 tane iyi tarımcımız var. Bugün bu 118 kişiden sadece 20-30 kişiyi görmekte bizi üzüyor. Ama bu toplantılara ilgi göstermeyen, bu toplantılarda yanımızda olmayan, bu toplantıları dinlemeyen arkadaşlarımızla biz yollarımızı ayıracağız. Ben iyi tarım sayısını Ünye coğrafi yapısına elimden geldiğince yaymaya çalıştım. İyi tarım tabelalarımız var. Bizim örnek bahçe uygulamalarımız var. Bana altı yıldır sadece bir kişi ‘başkanım ben bu tabelayı bahçeme asmak istiyorum’ dedi.” diye konuştu.

-“Bir yanda obezite, bir yanda açlık var”-

Diyetisyen Ezgi Ay, dünyanın biryandan obeziteyle bir yandan ise açlıkla boğuştuğunu belirterek, “Biz bir yandan obeziteyle mücadele ederken bir yandan da dünyanın bir tarafı açlıktan kırılıyor. Alında aradaki bu dengeyi nasıl sağlayabiliriz? Bu bizi sürdürülebilir beslenme kavramına götürüyor. Bir besinin sürdürülebilir beslenme zincirinin içinde olması için önce sağlıklı olması gerekiyor. Aslında bizim bahçemizden çıkan ürün olması gerekiyor. Marketteki ürünler bu zincirin içerisinde pek değil. Bahçemizden çıkan ürünler bizim için daha sağlıklı ürünlerdir. Ürünleri zamanında tüketelim. Besleyici olması gerekiyor, dolayısıyla doğal yolla üretilmiş olması gerekiyor.” dedi.        


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı