YÜRÜK "Acısu ihtiyaca cevap veremez hale geldi”

Haber Tarih : 14/10/2018
Toplam Okunma : 129


OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’nda, Ünye’nin tarihi değeri olan acısu hakkında bilgiler verdi.

Ünye’de ki nüfus artışından dolayı acısuyun şehre yetmediğini ifade eden Yürük, Kent Konseyi’nin suyun gece depolanarak, gündüz takviye yapılması teklifine ilişkin çalışma yürüteceklerini söyledi.

-“Nüfusun artmasıyla su ihtiyaca cevap veremez hale geldi”-

Artan tüketim nedeniyle suyun şehrin tümüne yetmediğini ifade eden Yürük, “Ünye’de acı su 70-80 yıldır içiliyor. Acı suyun kaynağı Asarkaya Kent Ormanı civarlarında ve karayolunun 350 metre yukarısında. Oradan karayoluna iniyor ve Ünye’ye doğru geliyor. Biz sadece 350 metre olan bölümü yani kaynağına kadar yeniledik. Ara bağlantılar kazılmaya uygun oldukça, kazıldıkça yenileyeceğiz. Nüfusun artmasıyla su ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Burunucu Mahallesi’ne debi yetersiz geldiği için akmıyor. Debi güçlenirse sorun çözülür ama bugün mümkün değil. Artan tüketim sebebiyle tüm mahallelere ulaşması mümkün görünmüyor. Kent Konseyi’nin depo yapılarak, gece depolanan suyun gündüz takviye yapılsın teklifi var. Bu fikir aklımızda, bu konuyla ilgili çalışma yürüteceğiz.” dedi.

-“Baskılar nedeniyle suya klor verdik”-

 Acıyusun tahlillerinin yapıldığını belirten Yürük, suyun sağlık müdürlüğünü baskılarıyla klorlandığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Acısuya bu zamana kadar hiç tahlil yapılmamış ancak biz inceledik. Ortalama haftada bir numune alınıyor. İçme suyu ile birlikte numuneler inceleniyor. Sağlık il müdürlüğü de inceleme yapıyor. Biz bu zamana kadar suya hiç klor vermedik. Bizim standartlarımıza göre su klorlanmadan içilebilir ancak sağlık müdürlüğünün Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarını kabul ettiği için klorlanması gerektiğini söyledi. Biz de hissedilmeyecek oranda klor verdik. Ama selden sonra su kirlendi ve sağlık müdürlüğünün baskıları nedeniyle suya klor verdik. 90 dakikada bir damla şeklinde verdiğimiz klor sağlık müdürlüğünün görüşüne göre yapıldı. Bunun normalde anlaşılması mümkün değil ama insanlar klordan rahatsız olunca biz kestik. Şu an klor yok ancak ayda bir, bir günlüğüne klor vereceğiz.”

 

Yürük, ayrıca şehir merkezinde ki çeşmelerin mimari görüntüsü ve şekli ile ilgili çalışma yürüttüklerini Ünye kamuoyu ile istişare halinde çeşmeler konusunu da sonuçlandıracaklarını söyledi. 

-“Ünye’de 52 bin abonemiz var”-

OSKİ’nin Ünye’de 52 bin abonesinin olduğunu ifade eden Yürük, “Genel personel sayımız 846,  Ünye’de yaklaşık 120 personelimiz var. 2014 yılında kurulduğumuzda 15 araçla göreve başladık. Bugün itibariyle 241 aracımız var. Ünye’de ise 24 aracımız var. Ordu genelinde abone sayımız 262 bin. Ünye’de ise 52 bin abonemiz var. Ünye’de 6 bin 300 elektronik sayacımız var. Mekanik dediğimiz eski tip sayaçtan ise yaklaşık 46 bin sayacımız var.” dedi.

-“Arızalara hassas davranarak sorunu gideriyoruz”-

Arızalarda 185 çağrı merkezin 24 saat aktif olduğunu belirten Yürük, “Bir içme suyu ve kanalizasyon arızası olduğunda biz Alo 185’in aranılmasını istiyoruz. Böylece kayda giriyor. Arızalar hangi bölgelerden gelmiş, en sık nerden gelmiş gibi verileri görebiliyoruz. Alo 185 çağrı merkezinde profesyonel eğitim aldırdığımız arkadaşlara 24 saat boyunca çağrı gelir. Bilgisayardan günlük arızalara bakabildiğimiz gibi 3 günü geçen arızalar bize mail olarak gelir. 3 günü geçen arızalara daha hassas davranarak sorunu gideririz.” diye konuştu.

-“Bilgi işlem ağımızı kurduk”-

Ünye’de veznelerin cumartesi günüde çalıştığını ifade eden Yürük, “Ordu’daki genel müdürlüğümüzden 19 ilçeyi kontrol ediyoruz. Yapılan tahsilatları anında masamızda görmek, arızaları görmek mümkün. Bilgi işlem ağımızı kurduk. Akkuş’taki bir bilgisayarı Ordu’dan formatlayabiliyoruz, program kurabiliyoruz, müdahale edebiliyoruz. Tüm kurumlarda 12.00-13.00 öğle arasıdır. Tahsilat yapılmaz ama Ünye şubemizde 12.00-13.00 arasında da tahsilat yapılıyor. Vezne 16.00’da kapanır, personelimiz parayı sayar bankada götürürdü. Biz bunda banka ile anlaşarak 16.30’da kadar vezneleri açık tutuyoruz. Yine Ünye ilçemizde cumartesi günler 10.00 ile 16.00 saatleri arasında tahsilat yapabiliyoruz.” dedi.

-“Ünye şebeke suyu dünya standartlarında üstünde”-

Ünyelilerin dünya standartlarında su içtiğini belirten Yürük, “Ünye’de ki şebeke suyumuz dünya standartlarındadır. Dünyada ki son sistem Ünye arıtma tesisinde bulunuyor. Bende evimde şebeke suyu içiyorum. Numune alıyoruz, klorluyoruz ve dünya standartlarında su veriyoruz.  Ordu genelinde ayda 600 adet numune alıyoruz, Ünye’den ise 130 adet numune alıyoruz. Sağlık Bakanlığı da bizim dışımızda numune alıp inceliyor. Uygunsuz numune olduğunda bize bildiriyor. Şebekemizde hiç uygunsuz su denk gelmiyor. Ama abonemiz olmayan yerlerden çıkıyor, onlara da klorla takviye yapıyoruz. Ünye’de iki tane atık su arıtma tesisi var. Fatsa’da su arıtma ve atık su arıtma tesisi yok. Ünye bu anlamda şanlı, bu zaman kadar bu hizmetleri yapanlardan Allah razı olsun.” diye konuştu.

-“Ünye’ye 23 milyon lira yatırım yaptık”-

OSKİ’nin Ünye’ye bugüne kadar 23 milyon lira yatırım yaptığını ifade eden Yürük, “Alo 185 hattımızdan Ünye’de günde 25 arızadan bugüne kadar toplam 38 bin arıza yapmışız. Yine günlük 4 yeni abone bağlantısı yapıyoruz Ünye’de. Günlük ortalama olarak 65 metre yeni hat çekiyoruz. Bugüne kadar toplam 104 kilometre yeni hat döşemişiz. Kurum olarak 2014 yılından bu yana yaklaşık 100 bin içme su arızası yapmışız. Bunun da 5’te 1’i yanı 20 bini Ünye’den yapmışız. 88 bin 890 adet kanalizasyon arızası yapmışız. Ünye’de 10 bine yakın atık su-kanalizasyon arızası yapmışız. Bugüne kadar 300 kilometre kanal temizleme çalışması yapmışız. Bunun 87 kilometresi Ünye’de. 2014 yılında bu yana Ordu genelinde toplam 364 milyon lira yatırım yaptık. Bunun 23 milyonu Ünye’ye yapılmış.” dedi.

Yürük, Ünye’de Çiloğlu Büfe, Yalı, Hasan Baba ve Çömlekçi’de bulunan yağmur suyu hatlarına eski tarihlerde vatandaşlar tarafından kanalizasyon atıklarının bağlandığını, kendilerinin ise göreve başladıkları 2014 yılından bu yana bunlarla mücadele ettiklerini söyledi. Denize akan kanalizasyonları büyük ölçüde kestiklerini, kesemedikleri noktalarda ise nereden aktığını tespit çalışmalarının devam etiğini ifade eden Yürük, ellerinden gelen gayreti sarf ederek ilk etapta bunu yüzde 90 oranında kesmeyi hedeflediklerini belirtti.

-“Ünye güzel bir şehir, yaşanmaya değer bir şehir”-

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada, “OSKİ Genel Müdürümüzü ziyaret ederek, ‘sizinle buluşmak istiyoruz, sizinle görüş alışverişi yapmak istiyoruz, sizin bilginize ihtiyacımız var. Bunu yürütme kurulunda arkadaşlarımızla paylaşır mısınız?’ Dediğimizde kendisi hemen gelir oturur paylaşırız ifadesinde bulundu. Ünye güzel bir şehir, yaşanmaya değer bir şehir. Biz istiyoruz biz bu güzelliği yaşarken bu güzelliğe halel gelmesin, bu güzelliği dop dolu yaşansın. Havası ile denizi ile ter temiz bir Ünye’de yaşayalım. Denizimize kirlilik taşıyan bu derebakslarla ilgili bir çalışmayı hep talep ettik, talep etmeye devam ediyoruz.” dedi.

-“Geldiğimiz günden beri buralarla ilgili çalışmalar yaptık”-

OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, geldikleri günden buyana yağmursuyu hattına karışan kanalizasyonlarla mücadele ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Kanun derelerle ilgili yasa ve yetkiyi hem Büyükşehir Belediyesine hem de Devlet Su İşlerine vermiş. Örneğin Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 3 tane dere geçişi yapık, karayolunu da yardık. Atatürk Parkı’nın oradan bir tane geçti onu da yardık. Ünye’de bulunan Cevizdere, Cüri Deresi ve Tabakhane Deresi’nin genişletilmesi, içinin temizlenmesi gibi işlemleri DSİ kendisi yapıyor. Dererlerle direk ilgilenmemekte birlikte hat karışmasından dolayı ilgileniyoruz. Atatürk Parkı’ndan akan kutu menfez, Çiloğlu Büfe’nin yanından, Yalı’dan, Çömlekçi’den, Hasan Baba’dan akan menfezler yağmur suyu için yapılmış ama ev sahiplerinin kolayına gelmiş, müteahhitlerin kolayına gelmiş bağlayıvermişler yağmur suyu menfezlerine. Biz geldiğimiz günden beri buralarla ilgili çalışmalar yaptık. Yapacağımız çalışmalar tabi ki devam edecek.”

-“Biraz zaman gerektiriyor”-

 

Yapılan çalışmaların iğne ile kuyu kazmak gibi olduğunu ifade eden Yürük, “Biz bunlarla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz, yapacağız da. Çiloğlu Büfe’nin oraya akan yağmur suyu menfezi ile ilgili Saray Cami’inin oraya kadar baca açarak onları çevirdik ve kanalizasyona bağladık. Ama bu iş iğne ile kuyu kazmak gibidir. Sonuçta toprağın altında göremiyoruz. Bununla ilgili çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Biz bunları büyük ölçüde kestik,  kısa zamanda yüzde 90’a kadar keseceğimize ve neredeyse tamamen keseceğimizi ifade etmek istiyorum. Ama biraz zaman gerektiriyor.” diye konuştu.

ÜNYE KENT


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı