“21’nci Yüzyılda Türkçe ve Türkçenin Geleceği“ Konferansa TDK Başkanı katıldı.

Haber Tarih : 03/04/2019
Toplam Okunma : 268

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, yayınladığı teşekkür mesajında; “Mesele memleket meselesi diyerek çalmadık kapı, girmedik gönül, sıkmadık el bırakmayarak hep beraber zafer kazandırdık” dedi.


Ordu Üniversitesi Türkoloji Kulübünün katkılarıyla 13’üncü Türkoloji Konferansları kapsamında Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in konuşmacı olarak katıldığı “21’nci Yüzyılda Türkçe ve Türkçenin Geleceği“ konulu konferans Üniversitemiz Müzik ve Sahne Sanatları Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansın öncesinde Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’i makamında kabul eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Prof. Dr. Gürer Gülsevin’i Ordu Üniversitesinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine plaket takdiminde bulundu.

Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tevfik Noyan ve Prof. Dr. Fikri Balta, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Necip Fazıl Duru, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Abdullah Eren ve akademisyenler ile öğrencilerin katıldığı konferansta Türkçenin geçmişi üzerinde duran ve geleceğine dair vurgularda bulunan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, “Türkçe, Ural- Altay dil ailesine ait bir dil olarak gelişim sergileyerek çevre kültürlerle gerçekleştirilen iletişim ve diyaloglar çerçevesinde sözcük alışverişi noktasında etkilendiği söylenebilir. Çünkü Türkçe kadim bir dil örneği olarak sadece farklı medeniyetlerden etkilenmemiş farklı uygarlıkları da bizatihi etkisi altına almıştır. Türk uygarlığın zengin bir uygarlık olmasının en temel göstergesi sahip olduğu dildir. Ancak günümüzde yabancı sözcüklerin Türkçenin günlük kullanımında yoğunlukla tercih edilmeye başlanmasının son derece ciddi bir tehlike olduğunu da farkında olmalıyız. Yabancı isimli ürünler ve markalar daha kaliteli, Türkçe adlı ürün ve markaları ise daha yetersiz algılamamız ise zihinsel olarak yabancı dil etkisinin negatif yönünü ortaya koymaktadır. Bu noktada milli kimliğimizin korunması noktasında belirleyici ve etkin politikalar oluşturmalıyız.” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından soru ve yanıt kısmına geçilerek Prof. Dr. Gürer Gülsevin dinleyicilerin Türkçe ilgili sorularına geçmişten ve geleceğe dair çıkarımlarda bulunarak cevaplar sundu.

Etkinlik, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e konuşmalarının ardından Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan'ın teşekkür belgesi takdim etmesi ile sone erdi.

ODÜ Basın

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı