İLÇE OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Haber Tarih : 04/02/2019
Toplam Okunma : 207


Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney Başkanlığı’nda, kurum amirleri, okul aile birliği başkanları, okul müdürleri, mahalle muhtarları katılımı ile “İlçe Okul Güvenliği toplantısı gerçekleştirildi.


Kaymakam Güney, “İlgili paydaş kurumlar olarak okullarımız, öğrencilerimiz, ailelerimiz ile beraber eğitimde ki başarıyı birlikte gerçekleştireceğimiz gibi, yine okul güvenliğini de en üst düzeye sizlerle birlikte getiriyoruz.”dedi.


Aile güvenliği konusuna da değinen Güney; “Çocukların aile ortamındaki güvenliklerde son derece önemlidir. Belki de işin en zor ve gözden kaçan kısmını da burası teşkil ediyor. Bu anlamda bizler, muhtarlarımız, imamlarımız, okul aile birliği başkanlarımız, veliler algılarımız açık, duyarlı bir tutum içerisinde olmalıyız.”mesajı verdi.


Ünye Mehmet Akif Ersoy İlkokulu toplantı salonunda gerçekleşen programda, öğrencilerin güvenli bir şekil eğitim ve öğretime devam edebilmesi için gerekli konular ele alındı.


-“Her şeyin başı güvenlik, asayiş ve istikrar” -


Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, güvenlik konusunun eğitim camiasında olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.


Huzurun, güvenliğin ve asayişin olmadığı yerde eğitimin mümkün olmayacağını belirten Kaymakam Güney, şunları söyledi:


“Güvenlik bizim olmazsa olmazımız. Huzurun, güvenliğin ve asayişin olmadığı yerlerde hangi fiziki imkanları tanırsanız tanıyın, hangi şartları koyarsanız koyun, hedeflerinizi belirleseniz dahi amacınıza ulaşmanız mümkün değil. Güvenliğinden asayişinden kaygılı olan ne öğretmen, ne öğrenci, ne de veliler eğitim ve öğretime odaklanamaz, amaç gerçekleşemez. Biz ekonomik anlamda çok varlıklı olsak dahi şayet güvenliğimiz yoksa geleceğimizden ümitli olamayız. Daha büyüyemeyiz, başarılı olmayız. Her şeyin başında güvenlik, asayiş ve istikrar gelir.”


-“Okul güvenliği başarı için ilk şart” -


Kaymakam Güney, okul güvenliğinin eğitim-öğretimde istenilen başarının elde edilmesi için en asgari olmazsa olmaz ilk şart olduğunu belirterek, “Biz bu işin önemine binaen bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. İlgili paydaş kurumlar olarak okullarımız, öğrencilerimiz, ailelerimiz ile beraber eğitimde ki başarıyı birlikte gerçekleştireceğimiz gibi yine okul güvenliğini de en üst düzeye sizlerle birlikte getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.


Okullarda, okul bahçe ve çevrelerinde, okula gidiş gelişlerdeki güvenlik konusundaki hassasiyetlere ilişkin Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, şunları söyledi:


 “Okul güvenliği denince sınıf için güvenlikten tutun, okul bahçesi ve çevresi, okula sağlıklı bir şekilde ulaşım ve yine aile içinde ki güvenlik son derece önemli. Çocukların okulda güvenliği dediğimizde, konforlu bir koşulda, başına hiçbir şey gelmeden çocuğun huzur içerisinde öğretmeni ve arkadaşlarından emin olduğu bir ortamda tamamen dersine konsantre olduğu süreci ifade ediyor. Okulun çevresi ve bahçesinin güvenliği dediğimizde çocuğun okulunun etrafında yürümesinden, oturmasından, gezmesinden, koşmasına kadar, sporundan, koşmasına, eğlenmesine kadar tüm koşulları velilerin, öğretmenlerin ve okul idarelerinin gözü arkada kalmadan gerçekleştirebileceği bir süreci ifade ediyor. Çocukların evlerinden okula ulaşımında kimi kendi imkanları ile yürüyerek, kimi aileleri marifetiyle okula götürüp-getiriliyor. Kimi özel servislerle, kimsi ise devletin taşımacılık kapsamında götürülüp getiriliyor. Burada ki güvenlik ve ahenkte çok önemli.”


-“Aile güvenliği en zor ve gözden kaçan kısmı” -


Aile güvenliği konusuna değinen Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney; “Çocukların aile ortamı bu anne-baba olabilir, bir yakının yanı olabilir veya bir yurt ortamı olabilir. Orada ki güvenliklerde son derece önemlidir. Belki de işin en zor ve gözden kaçan kısmını da burası teşkil ediyor. Geçmiş dönemlerde anlayış kol kırılır, yen içinde kalır şeklindeydi. Anne-baba, kardeş, akrabaları tarafından himaye edilmeleri, korunmaları ve kollanmaları gereken kesimler tarafından şiddete uğrayan, istismar edilen - çocukları cinsel istismar akla gelmesin - çocukların psikolojik ve psikolojik gelişimlerine uygun ortam sağlanmaması, çocukların yaşlarına uygun olmayan iş ve işlemlerde istihdam edilmesi, ders çalışmalarına ve okula gitmelerine engel olunması da istismardır. Bu anlamda bizler, muhtarlarımız, imamlarımız, okul aile birliği başkanlarımız, veliler algılarımız açık, duyarlı bir tutum içerisinde olmalıyız.”


Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : NEVA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar sokak No:21 /4 B Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 17 00

GÜNDÜZ-GECEYARISI : TEKİN ECZANESİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Balık Değirmeni Sokak No:28 Ünye

( Fevzi Çakmak Aile Sağlığı Yanı ) - 0 452 324 94 81

Yayın Akışı