ODÜ Özel Yetenek Sınavları Yoğun Başvuru ile Sonuçlandı

Haber Tarih : 24/09/2020
Toplam Okunma : 876


oRDU ÜniversiteSİ özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda gerçekleştirilen yetenek sınavlarında başarılı olan adayların kayıt işlemleri tamamlandı.

Bu yıl toplam 760 adayın başvuru yaptığı Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde sınavlar pandemi dolayısıyla yüz yüze gerçekleştirilmedi. Tek aşamada yapılan Müzikoloji ve Türk Müziği bölümü sınavlarında adayların sınav için göndermiş olduğu ses ve görüntü kayıtları üzerinden söyleme ve çalma yeteneği değerlendirildi. Tiyatro Bölümü’nde de adaylar tarafından gönderilen video kayıtlar, adayların oyunculuk ve müzik yeteneğine göre değerlendirildi. Gerçekleştirilen sınavlar sonrasında Müzikoloji Bölümü’ne 17, Türk Müziği Bölümü’ ne 30, Tiyatro Bölümü’ne ise 8 aday kayıt yaptırma hakkı elde etti.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve 968 adayın başvuru yaptığı yetenek sınavında aday öğrenciler, koordinasyon ve beceri testlerine tabi tutuldu. Sınavda adayların performansları fotosel adlı özel ölçüm sistemi ile anında kayıt altına alınarak sisteme aktarıldı. Sınavın ardından yapılan değerlendirmeler sonucunda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’ne 40 öğrenci, Spor Yöneticiliği Bölümü’ne 40 öğrenci kayıt yaptırmaya hak kazandı.

Toplamda 986 adayın başvurduğu Güzel Sanatlar Fakültesinin özel yetenek sınavlarında ise sınavlar iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Sınavlarda adaylardan gözlem, kompozisyon, yorumlama, form bilgisi gibi niteliklerini ölçen çizim çalışması ile tasarım, algılama, yorumlama becerileri ve imgelem güçlerini ölçen çizim çalışması yapmaları istendi. Sınav sonrası yapılan değerlendirmeler sonucu Grafik Tasarımı Bölümü’ne 25, Heykel Bölümü’ne 23, Resim Bölümüne ise 32 öğrenci kayıt yaptırmaya hak kazandı.

Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Ordu Üniversitesi olarak bilim yolundaki başarı çıtamızı her yıl bir üst basamağa çıkarmaya ve öğrencilerimizi bütün eğitim birimlerinde kaliteli eğitimle buluşturmaya devam etmekteyiz. Ortaya konulan bu kaliteli eğitim hem merkezi yerleştirme puanı hem de özel yetenekle öğrenci alımı yaptığımız bölümlerde bu yoğun talebin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Artan talepler Ordu Üniversitesi olarak bizleri uluslararası standartlarda eğitim ve öğrenim verme hedeflerimize her geçen yıl biraz daha yaklaştırması açısından önemli bir gösterge niteliğindedir. Bu düşüncelerle özel yetenek sınavlarında başarılı olarak kayıt yaptırma hakkı elde eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

ODÜ Basın

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : SAĞLIK ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Büyük Cami Karşısı No:10 Ünye

( Büyük Cami Karşısı ) - 0 452 323 15 09

Yayın Akışı