ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERE ULAŞILACAK

Haber Tarih : 19/01/2019
Toplam Okunma : 184


Ünye Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere yapılan öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecinin ilk aşaması olan grup taraması başladı.

Ünye’de yetenekli öğrenci taraması

Ünye ve bölgesinde özel yetenekli öğrencilerin Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) yerleştirile bilmeleri için yapılan grup taraması başladı. Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayan grup taramalarında öğrenciler tabletler üzerinden online olarak kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

Grup taramaları 9 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek olup, taramalara Ünye, Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçelerinden toplam 2 bin 914 öğrenci katılacak.

-“Bu bir sınav değildir”-

Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, BİLSEM’le ilgili yanlış bilinen bir durumu düzelterek, yapılanın sınav değil gurup taraması olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Bakanlığımız Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü tarafından, ilkokul 1,2 ve 3. sınıflara BİLSEM gurup tarama uygulamasına 19 Ocak 2019 tarihi itibariyle başladık. BİLSEM gurup tarama uygulaması ile ilgili toplumumuzda yanlış bir algı var. BİLSEM toplumumuzda sınav olarak değerlendiriliyor, gurup tarama uygulamamız bir sınav değildir. Öğrencilerin görme, algılama ve karar verme becerilerini ve yeteneklerini tarayan bir süreçtir. Bu yüzden öğrenci ve velilerimiz tarafından sınav algılanmaması gerekir.”

-“Üstün yetenekli öğrencilere, alanında yetişmiş öğretmenlerce eğitimleri verilmektedir”-

BİLSEM gurup taramalarına Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş ilçelerinden toplam 2 bin 914 öğrencinin katılacağını belirten Tokgöz, “Ünye Bilim Sanat Merkezimiz 2018-2019 eğitim öğretim yılına 56 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır. Burada üstün yetenekli öğrencilere Bakanlığımızın uyguladığı program çerçevesinde alanında yetişmiş öğretmenlerce eğitimleri verilmektedir. Bu yıl ilçemizde BİLSEM gurup tarama uygulamalarına yoğun bir katılım var. Bugün itibari ile başlayan gurup tarama uygulamalarına Ünye’nin yanı sıra Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçeleri de Ünye’de taramaya giriyor. Bu bağlamda Ünye’den 2 bin 721, Akkuş ilçemizden 66, Çaybaşı ilçemizden 71, İkizce ilçemizden ise 56 öğrenci olmak üzere toplam 2 bin 914 öğrenci bugün başlayan gurup tarama uygulamasına girecek.” dedi.

-“Özel yetenekli öğrencilerin hepsine ulaşma isteği var”-

Uygulamanın 9 Mart tarihine kadar devam edeceğini ifade eden Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, “Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde özel yetenekli öğrencilerin hepsine ulaşma isteği var. Bu uygulama 9 Mart tarihine kadar devam edecek. Bugün başlayan uygulamamıza 45 öğrenci girdi. Sınav hafta sonları yapılacak. Ara tatilde yapılmayacak. Gurup taramasına giren tüm öğrencilere başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : GERÇEKER ECZANESİ

Bayramca Mahallesi Şehit Hicabi Ereren Sokak No:18/A Ünye

( Bayramca Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 310 13 33

GÜNDÜZ-GECEYARISI : GÖLEVİ ECZANESİ

Gölevi Mahallesi Enginar Sokak No:11/A Ünye

( Ocak Hotel Karşısı ) - 0 452 323 81 11

Yayın Akışı