Ünye’de 3 lise sınavla, diğerleri ise adrese dayalı öğrenci alacak

Haber Tarih : 12/04/2018
Toplam Okunma : 412


Ünye Milli Eğitim Şube Müdürü Bahri Aslışen, Ünye’de üç liseye Orta Öğretime Merkezi Yerleşme Sınavı’yla, diğer okullara ise adrese dayalı olarak öğrenci alınacağını söyledi.
 

Buna göre Mehmet Refik Güven Fen Lisesi, Yusuf Bahri Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Anadolu Teknik bölümü sınavla öğrenci alacak.

Aslışen, “Adrese dayalı yerleştirmelerde 8. sınıftan bin 715 öğrencimiz mezun olacak, 9. sınıf için 2 bin 261 öğrencilik kontenjanımız var. Bu durumda bizim adrese dayalı yerleştirmede açıkta kalan öğrencimiz olmayacak ve yaklaşık 500 kişilik fazlalık kontenjanımız var.” dedi.

Ünye Milli Eğitim Şube Müdürü Bahri Aslışen, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıldan itibaren sınav sisteminde yeni bir dönemi başlattığını söyledi.

Aslışen, bu yıldan itibaren adrese dayalı olarak liselere öğrenci yerleştirileceğini, 8. sınıf öğrencilerinin isteğe bağlı olarak başvuracağı merkezi sınav sistemi sonucunda da elde edecekleri başarıya göre sınavla yerleştirilen okullar arasında tercih yapabileceğini belirtti.

- Ünye’de 3 okula sınavla yerleşilecek -

Ünye’de Mehmet Refik Güven Fen Lisesi, Yusuf Bahri Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Anadolu Teknik bölümüne sınavla öğrenci alınacağını açıklayan Bahri Aslışen, “Bu kapsamda MRG Fen Lisesi 120 öğrenci, Yusuf Bahri Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi 60 öğrenci, MNV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Anadolu Teknik Bölümü ise 30 öğrenci alacak” dedi.

Aslışen, merkezi sınava ilişkin verdiği bilgide, “Sınav sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil dersleri olacak. Sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından sorular sorulacak. Sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde olacak. Merkezi yerleştirmede, merkezi sınav ile öğrenci alan okulların kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacak” diye konuştu.

- Okullara yerleştirme bakanlık tarafından merkezi olarak yapılıyor -

Adrese dayalı yerleştirmelerle ilgili olarak Aslışen, şunları söyledi:

 “Ünye’de sınavla yerleştirilen üç okulumuzun dışındaki okullarımız sınavsız öğrenci alacak. Sınavsız öğrenci alan okulların işlemleri Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içerisinde ki sınavsız öğrenci alan okulların kontenjanlara göre yapılacak.  Okulların kayıt bölgelerine göre öğrencilerimizin gidebilecekleri Anadolu Liseleri, Meslek Liselerinin eşleştirilmesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldı. Öğrenci ve velilerimiz hangi okula gidebileceklerini, tercih edebileceklerini nisan ayından itibaren görebilecekler. Okullara yerleştirme işlemleri bakanlık tarafından merkezi olarak yapılacak.

Bu yıl 8. sınıftan bin 715 öğrencimiz mezun olacak, 9. sınıfta 2 bin 261 öğrencilik kontenjanımız var. Bu durumda bizim adrese dayalı yerleştirmede açıkta kalan öğrencimiz olmayacak ve yaklaşık 500 kişilik fazlalık kontenjanımız var.

 - İsteyen meslek lisesine gidebilir, adrese bakılmadan yerleştirme yapılacak -

Yerel yerleştirmelerde meslek liselerine gitmek isteyen öğrencilerimizde adrese bakılmayacak. Anadolu liselerinde adrese bakılacak. Ayrıca Çaybaşı İkizce ve Akkuş ilçelerindeki öğrencilerde Ünye’deki meslek liselerine tercih yapabilecekler. Çünkü diğer ilçelerimizde meslek liseleri yok. Çok programlı liseler var.”

 

Ünye KENT Haber


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TURAN ECZANESİ

Liseler Mahallesi Stadyum Caddesi No:1/A Ünye

( 1 No.lu ASM Karşısı ) - 0 452 324 04 41

Yayın Akışı