“Ünye geleceğini kodluyor”

Haber Tarih : 01/10/2018
Toplam Okunma : 226


Ünye Kaymakamlığı ile DOKA arasında “Ünye Geleceğini Kodluyor” adlı projesinin protokolü imzalandı.
 
 

 

İmza töreninde konuşan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “İnşallah öğrencilerimiz ve değerli öğretmenlerimize bu proje en güzel şekilde uygulayarak hayata geçirerek projenin hedeflerini bir bir yerine getirecekler.” dedi.

 

Öğrencilere daha geniş ve kapsamlı yazılım ve kodlama eğitimi verilmesi için Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, “Ünye Geleceğini Kodluyor” projesi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından onaylandı. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Onur Adıyaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal ile birlikte, Kaymakamlık toplantı salonunda bir araya gelerek projenin protokolü imzalandı.

-“Dünyanın önemli aktörü olmak durumundayız”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, projenin eğitim için çok faydalı olacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’da gerçekten kalkınma ajansların kuruluş felsefesine ve hedeflerine uygun çok güzel faaliyetler gerçekleştirdiğini ben uzun zamandır takip ediyorum. Bugünde bilişim gibi, kodlama dili gibi, eğitimi gibi, eğitim alanında hepimizin önceliği olan önceliğini alması gereken bir konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın politikalarında uyumlu faaliyete uyumlu ama yerelde de destelenmesi gereken bir proje çerçevesinde hedefleriyle, sınırlarıyla motive edilmesi gereken bir alana çok güzel bir proje ile destek sağlıyorlar. Bu proje fikri hasıl olduktan sonra Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibi projeyi hızlı bir şekilde yazdılar ve bugün imza aşamasına getirdik. İnşallah öğrencilerimiz ve değerli öğretmenlerimize bu proje en güzel şekilde uygulayarak hayata geçirerek projenin hedeflerini bir bir yerine getirecekler. Maksadımız şu dünya hızla bir dönüşüm değişim içersinde bizler bu değişim ve dönüşüm içerisinde edilgen bir kurumda değil bu dünyanın önemli aktörü olmak durumundayız. Önemli aktör olabilmenin de olmazsa olmaz koşulu yetişmiş insanlarla oluyor. Bugünün çağında yetişmiş insanlar diyebildiğimiz bireyler diyebildiğimiz tolum diyebilen kişiler bilgi teknolojisi üzerinden efendim yazılım dilinde donanımlı kendi çağdaşlarıyla uluslar arası arenada söz söyleme yetisi olan söylemleri alabilen, rekabet edebilen gençler bireylerin yetişmesidir. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuya son derece önem veriyor. Milli Eğitim Müdürümüz, öğretmenlerimiz, okul idarecilerimiz de bu konuda yerel anlamda öncelik tanıyor destek sağlıyorlar. İnşallah bu proje vasıtasıyla bu konuda biraz daha ivme kazanmış olacak güzel örnek olacak. Bu projenin ışığında bundan sonrada güzel projelerin uygulanacağına bunun öncülük edeceğine inanıyorum.”

-“Bu bir başlangıç olur, devamı gelir”-

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, çok faydalı bir projeye imza attıklarını ve devamının gelmesini temenni ettiklerini belirterek,  “Bu DOKA projesi Sayın Kaymakamımızın öncülüğünde Kaymakamlığımızın projesi. Dolayısıyla bu projeyle biz inşallah bilişim teknoloji öğretmenlerimize, proje öğretmenlerimize robotik kodlama anlamındaki eğitimlerini vereceğiz.  Biz esasen onlara geçen sene kendi imkânlarımız içersinde eğitimlerini vermiştik. Bu daha güçlü, güzel geleceğe yakışır bir eğitim olacak. Daha katsayılı bir eğitim olacak. Sayın Kaymakamım buna çok güzel bir ışık yaktılar.” dedi.

-“2053- 2071 hedeflerimiz var”-

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreter Vekili Onur Adıyaman, ülke olarak hedeflerinin büyük olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

 

“Bizim 2023 hedeflerimiz var. 2053- 2071 hedeflerimiz var. Hakikaten buna inanan bir idareci kadromuz var. Buraya mevcut ekonomik modelle gidemeyeceğimiz zaten en üst perdede gerek yeni ekonomik programıyla gerek çeşitli dokümanlarla strateji belgeleriyle ortaya konmuş vaziyette. Bundan sonra mutlaka daha fazla üretime daha fazla eğitime özellikle yeni nesil gençlik ve çocukların eğitimine daha fazla önem vermemiz gerektiği gün gibi aşikar. Ajans olarak turizm bizim için, bölgenin coğrafi özellikleri doğası, kültürü itibariyle öncelikli sektörümüz. Bir taraftan da hem sanayiye alt yapı olabilecek bilgi teknolojilerine alt yapı olabilecek insan kaynaklarını yetiştirmek insanımızı bu yöne yönlendirmek önemli önceliklerimizden biri haline geldi. Bu kapsamda da teknoloji ve kodlama eğitimleri gibi eğitim desteklerimize sizlerin de talepleri doğrultusunda çeşitli okullara çeşitli derneklere sivil toplum kuruluşlarına veriyoruz. Ben bu kapsamda Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Sayın Kaymakamımızın önderliğinde yaptığı başvuruyu görünce öncelikle sevindim. Zaten öyle bir amacımız var bizim. Robotik kodlama STEM gibi eğitimleri bölgemize yaygınlaşma gibi amacımız var. Buradan da böyle bir şey gelince Ünye için vesile olacağı düşünüp Sayın Kaymakamımızla konuştuk ve çok hızlı bir şekilde hayata geçmesi için biz üzerimize düşeni yaptık. Ünye’ye bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu projelerle birlikte eğitim alanında hem de gelecek nesillerimiz adına çocuklarımızın, gençlerimizin teknolojiyle daha hem hal daha dünyayı ve küresel gelişmeleri okuyabilen yön verebilen neslin yetişmesi ümidiyle hayırlı olsun diliyorum.” 

Ünye KENT Haber


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TURAN ECZANESİ

Liseler Mahallesi Stadyum Caddesi No:1/A Ünye

( 1 No.lu ASM Karşısı ) - 0 452 324 04 41

Yayın Akışı