Akar; tüm esnaf ve iş insanlarımıza hayırlı olsun

Haber Tarih : 29/04/2020
Toplam Okunma : 362


ÜTSO Başkanı İrfan Akar, TOBB birliğinin öncülüğünde daha önce de kullandırılan Nefes Kredilerinden birinin daha bu zorlu süreçte devreye sokulacağını belirterek; “Tüm esnaf ve iş insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Denizbank’ın kullandırdığı bu kredilerden kar etmeden hatta zararına iş yaptığını ifade eden Denizbank Ünye Şube Müdürü Buğra Erkal, 2020 yılının Denizbank için kar yılı değil ar yılı olduğuna işaret etti.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, ÜTSO Meclis Başkanı Tuncay Sağlam, Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın ve Denizbank Ünye Şube Müdürü ile bir araya gelerek “Nefes Kredisi” ile ilgili açıklama yaptılar.

Akar; tüm esnaf ve iş insanlarımıza hayırlı olsun

ÜTSO Başkanı İrfan Akar, “3 Milyon liraya kadar olan cirolar 50 bin lira, 3-25 milyon lira cirolar ise 100 bin lira kredi kullanabilecek. 2020 yılında faiz ve anapara ödemesi yapılmayacak. Ödemeler 2021 yılında 12 eşit taksitte ve yıllık 7,5 faiz oranıyla gerçekleşecek. Tüm esnaf ve iş insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum”dedi.

Erkal; kredi şartlarımız piyasanın altında

Denizbank’ın kullandırdığı bu kredilerden kar etmeden hatta zararına iş yaptığını ifade eden Denizbank Ünye Şube Müdürü Buğra Erkal, “ Denizbank olarak 3 milyar TL’lik bir kaynak ayırdık ve yaklaşık 40 bin Kobimize bu konuda hizmet vermek istiyoruz. Ünye Şubesi olarak da ilçemizdeki Kobilere bu konuda desteğimizi sunmak istiyoruz. Kredi şartlarımız çok iyi, hatta piyasanın altında. Hatta Denizbank’ın kredi anlamında zararına hizmet verdiği bir işlem. Bilindiği üzere şuanda mevduat faizi yüzde 9-10’larda iken Denizbank yüzde 7,5 ile yıllık kredi veriyor”dedi.

2020 kar yılı değil ar yılı

2020 yılının kar yılı değil ar yılı olduğunu ifade eden Erkal, “0-3 milyon ciroya sahip Kobilerde 50 bin TL’ye kadar, 3-25 milyon ciroya sahip kobilerde 100 bin TL’ye kadar kredi vereceğiz. 2020 yılında anapara veya faiz ödemesi almayacağız. 2021 yılında ise 12 eşit taksitle bu tutarın ödenmesini talep edeceğiz. Genel Müdürümüz, ‘Bu yıl Denizbank için kar yılı değil ar yılı’ dedi, buna çok kıymet veriyorum. Ekonominin sürmesi için halkın ihtiyaçlarını sağlaması için Kobilere destek olmak lazım. Bu süreçte tüm Kobiler iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Ciddi bir üretim ve gelir elde etme sorunu var. Biz de bu süreçte insanlara destek olmak istiyoruz”diye konuştu.

Kredi onay süreci çok hızlı olacak

Kredi kullanmak isteyen müşterilerinden istenen evraklarla ilgili açıklama yapan Buğra Erkal, “Bize gelen müşterilerimizden kesinleşmiş yılsonu mali verilerini istiyoruz. Ciro bilgisi ve çalışan sayı bilgisi ile birlikte şubelerimize başvurabilirler. Kredi onay sürecimiz çok hızlı olacak. Maksimum 2 gün içerisinde müşterimize kredinin çıkıp çıkmadığı bilgisi ile geri dönüş yapacak şekilde çalışma düzenimizi sağladık. Bunun ardından bir KGF teminat sürecimiz olacak. KGF’de de bir onay süreci var. O da 2-3 gün içerisinde sonuçlanmaktır. Yani başvuran bir müşterinin işlerini 1 hafta içerisinde tamamlayıp ihtiyacı olan krediyi müşterimize sunmak istiyoruz”dedi.

Son 2-3 aydır sorun yaşayanlar rahat kredi alabilir

Kredi kullanılacak müşterinin bankalarla ilgili büyük sorunları yok ise kredilerin kullandırılacağını ifade eden Erkal şunları kaydetti, “ Müşterinin devam eden haczi, ödenmeyen ciddi çekleri gibi önemli istihbarı sorunları vardır. Bankalarda kanuni takibe gitmiştir, çok ciddi gecikmeleri vardır. Bu tür müşterilere kredi çıkmayabilir. Ama bunun dışında biz şunu kabul ediyoruz, son 2-3 ayda insanların ödeme sorunu yaşamış olabileceğini, çeşitli gecikmeler yaşamış olabileceğini ön görüyoruz. Uzun soluklu ve devam eden bir sorun olmadıktan sonra bu tür başvurular yapan müşterilerimizin krediyi alabileceğini düşünüyorum. “

TOBB bu işe biz girdik

Nefes kredisine katılan tek özel banka olduklarını belirten Erkal şu ifadeleri kullandı, “Biz 3. nefes projesine Denizbank olarak katılıyoruz. Diğer projelerde de kamu bankaları ve Denizbank vardı. Özel Banka ve buna başlayan banka olarak biz TOBB ile birlikte bu işe girdik. Hepimize hayırlı olmasını diliyoruz. Elimizden geldiğince esnafımız ve Kobilerimize yardımcı olacağız.”

Ünye KENT Haber

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ATİK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:53/A ÜNYE

( Merkez Aile Hekimliği Karşısı ) - 0 452 333 50 51

Yayın Akışı