Fındık 21 TL'yi gördü...

Haber Tarih : 11/01/2020
Toplam Okunma : 521

TZOB Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Soydan, serbest piyasada fındık fiyatlarının 21 TL’den işlem gördüğünü belirterek, “Fiyatlar şu anda tavan yaptı." dedi


Soydan; "Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan aşağıda olacağını düşünmüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Sezonu 14 liradan başlayan fındık fiyatları şaha kalktı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 16 liradan alımı yapılan levant kalite fındık, dün itibariyle serbest piyasada 21 lirayı gördü. 2014 yılında yaşan don afetinin ardından ilk kez tekrar 20 liranın üzerine çıkan fındık fiyatı, üreticilerin de yüzünü güldürdü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarının bundan sonraki süreçte 20 liranın altına düşmesini beklemediklerini kaydederek, önümüzdeki fındık sezonu için umutlu olduklarını söyledi.

Elinde çok az miktarda fındık olan üretici var

Üreticilerin büyük bir kısmının fındığını sattığını ifade eden Soydan, “31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımlarını durdurdu. Zaten uzun zamandır fındık fiyatları TMO üzerinde seyrediyordu. Bugün serbest piyasada oluşan fiyatlar ise TMO’nun fiyatının çok üstünde. Fakat üreticilerin büyük bir kesimi piyasaya fındıklarını indirdi. Çok az bir miktarda olan üreticilerimizin elinde fındık var. Fiyatlar şu anda tavan yaptı. Bugünkü fiyatlara baktığımızda elinde fındık olan üreticilerimiz fındıklarını bu fiyatlardan değerlendirebilir. Fakat ‘biraz daha fındık fiyatı çıksın, ben bekleyeceğim’ diyen üreticilerimiz için de bizler bugün umutluyuz” diye konuştu.

Devlet üreticinin üzerinden elini çekmemeli

Önümüzdeki sezon fındık fiyatlarının üreticinin hak etmediği düzeyde olması halinde TMO’nun sezon öncesinde alım fiyatını açıklaması gerektiğine dikkat çeken Soydan, şöyle konuştu: “Eğer üreticinin hak ettiği rakamlar, maliyet, rekolte serbest piyasada bir fiyat oluşturmuyorsa TMO, 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da anında müdahale etmelidir. Bu süreci önümüzdeki günler gösterecek. Zamanı geldiğinde o günkü oluşacak fiyatlara bakılır, gerçekten üreticinin hak etmediği rakamlar oluşacaksa devlet hasattan önce alım kararıyla birlikte fındık fiyatını açıklamalıdır. Bunu da açıklayacağını görebiliyoruz.”

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEZEL ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:9/B Ünye

( Bosch Bayi Yanı ) - 0 452 333 54 00

GÜNDÜZ-GECE : ZEYNEP ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:78 Ünye

( Atatürk Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 56 56

Yayın Akışı