Fındık stratejik ürün kabul edilmeli

Haber Tarih : 08/04/2019
Toplam Okunma : 302

Fındığın, ülke ekonomisine döviz kazandıran en önemli tarımsal ürünlerden bir tanesi olduğuna dikkat çeken TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, "Fındık stratejik ürün kabul edilmeli" dedi.


Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındığın sadece hasat döneminde fiyatıyla gündeme geldiğini ve bu ürünü sadece o dönem konuşulan bir konu olmaktan çıkaracaklarını vurgulayan Güldal, çözülmesi gereken pek çok konu olduğunu söyledi.

Güldal, "Fındık konusunda çözülmesi gereken birçok mesele var. Karadeniz Bölgesi'nin 16 kentini ilgilendiren fındığın daha kaliteli, daha yüksek verimde üretilmesi, ülke ve bölge ekonomisine, üreticilere daha çok katkı sağlayacak şeklide bu üretiminin planlanması lazım. Geçen her gün zaman kaybıdır." diye konuştu. 

Fındık stratejik ürün olarak belirlenmeli 

Fındığın sadece bir defalık ele alınacak mesele olmadığını belirten Güldal, her yıl nisan ayında fındık çalıştayları düzenlenmesini arzu ettiklerini dile getirdi. Güldal, fındık konusunda sadece üreticiye değil, sanayiciye, ticaret erbabına ve depocuya da düşen görevler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Devlet, zaten hiçbir zaman fındığı göz ardı etmiyor. Devlet her sene fındığa gerekli müdahaleleri yapıyor. Fındık, en çok sahip çıkılan ürünlerin başında geliyor. Herkesin kendisine düşen görevi bilmesi lazım. Türkiye'nin fındıkta kalite ve verimi yükseltmeye şiddetle ihtiyacı var. Fındık ticaretinden daha fazla gelir elde edilmeli. Fındıkta yapılacak iyileştirmeler ülke ekonomisine olumlu etki yapacak. Fındık bahçeleri yenilenmeli, gençleştirilmeli, hastalıkla mücadelede bilinçlenme artmalı. Bunlar uzmanlarca incelenecek, çalıştayda tavsiye niteliğinde kararlar alınacak, sonuç bildirgesi ortaya çıkacak. Fındık, ülke ekonomisine döviz kazandıran en önemli tarımsal ürünlerden bir tanesi, 'stratejik ürün' kabul edilmeli. Ürünün veriminin ve kalitesinin artması, değerini de artırır. Kaliteli fındık, daha yüksek fiyatla satılır. Kalite yüksek oldukça döviz girdisi de fazla olur. Üreticinin de bu farkındalığı yakalaması lazım. Fındığa iyi bakılırsa yüksek verim ve kalite olur, yüksek verim de dekar başına gelir demektir." 

TMO Genel Ahmet Güldal, fındıkla ilgili her konuyu ele almak için 11-12 Nisan'da Ordu'da Ulusal Fındık Çalıştayı düzenleyeceklerini belirtti.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : YAMANER ECZANESİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Onur Sokak No:33 Ünye

( Fevzi Çakmak Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 40 75

GÜNDÜZ-GECE : CAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak No:22/B Ünye

( Eski Pazar Yeri - Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 543 323 95 72

Yayın Akışı