"Fiyat düşüşünün önüne geçilecek"

Haber Tarih : 12/09/2019
Toplam Okunma : 287


Serbest piyasadaki fiyat düşüşünün önüne geçebilmek için devletin TMO’nun yanında FİSKOBİRLİK kozunu kullandığına dikkat çeken TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Bu sektör için önemli bir karar” dedi.

Serbest piyasada 13.5 liraya kadar düşen fındık fiyatlarına ve piyasadaki tekel hakimiyetine karşı devletin FİSKOBİRLİK kozunu kullandığını belirten Arslan Soydan, üreticilerin TMO’nun yanında FİSKOBİRLİK’i de artık tercih edebileceğini söyledi.

 Soydan açıklamasında; "FİSKOBİRLİK, TMO’nun alım yapmadığı yerlerde de fındık alımı yapıyor. Bu nedenle üreticilerin FİSKOBİRLİK’e de ilgi göstereceğine inanıyoruz. Olumsuz yönde seyreden fiyat şartları bu hamleyle olumlu yöne çevrilecektir." şeklinde konuştu.

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (FİSKOBİRLİK), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) adına alım yapmasının fındık piyasasına olumlu yansıyacağını açıkladı. Serbest piyasada 3.5 liraya kadar düşen fındık fiyatlarına ve piyasadaki tekel hakimiyetine karşı devletin FİSKOBİRLİK kozunu kullandığını belirten Soydan, üreticilerin TMO’nun yanında FİSKOBİRLİK’i de artık tercih edebileceğini söyledi. FİSKOBİRLİK’in, TMO’nun alım yapmadığı bölgelerde de fındık alacağını kaydeden Soydan, konuya ilişkin şöyle konuştu:

Tekelin kırılması için önemli bir hamle

Devletimiz de bu düşüşün önüne geçmek için çözüm üretmeye çalışıyor. Bu kapsamda TMO adına fındık alımları yapması için FİSKOBİRLİK’i piyasaya sürdü. Böylece devletimiz, tekele karşı TMO’nun yanında FİSKOBİRLİK kozunu da kullanmış oldu. Fındıktaki tekelin kırılması için önemli bir hamledir.

FİSKOBİRLİK, TMO’nun alım yapmadığı yerlerde de fındık alımı yapıyor. Bu nedenle üreticilerin FİSKOBİRLİK’e de ilgi göstereceğine inanıyoruz. Olumsuz yönde seyreden fiyat şartları bu hamleyle olumlu yöne çevrilecektir. Bizim için TMO’nun fındık alımları ne kadar önemliyse, FİSKOBİRLİK’in de fındık alımı yapması bir o kadar önemlidir. Üreticilerimiz bu sayede bir taraflara mahkum kalmayacaktır. 

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : YAMANER ECZANESİ

Fevzi Çakmak Mahallesi Onur Sokak No:33 Ünye

( Fevzi Çakmak Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 40 75

GÜNDÜZ-GECE : CAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak No:22/B Ünye

( Eski Pazar Yeri - Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 543 323 95 72

Yayın Akışı