“Koronavirüs fındık talebini artırdı”

Haber Tarih : 29/04/2020
Toplam Okunma : 437

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, korona virüs salgını nedeniyle fındıkta hem ihracatın, hem de serbest piyasada fiyatın arttığına dikkat çekti.


“Koronavirüs fındık talebini artırdı” 

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle Türkiye’nin ihracat lideri olduğu fındıkta ihracatın artmasıyla birlikte serbest piyasada da fiyat artışı gözlemlendi. Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği’nden alınan bilgilere göre, 1 Eylül 2019 ile 19 Nisan 2020 döneminde, standart natürel iç fındığın 100 kilogramı ortalama 677 dolardan işlem gördü. Bu dönemde 266 bin 339 ton fındık ihracatı karşılığında 1 milyar 758 milyon 533 bin dolar gelir elde edildi. Ocak ayında serbest piyasada 17 ile 19 liradan işlem gören fındık fiyatı, salgın sonrasında tırmanış geçti. Fındık fiyatı bu günlerde 25 lira seviyelerine dayandı.

“Serbest piyasada fiyat 25 liraya çıktı” 

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan da fındıkta serbest piyasada yaşanan fiyat artışını değerlendirdi. Korona virüs salgınının fındığı olumsuz etkilemediğini belirten Soydan, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde korona virüs salgınıyla mücadele içerisinde. Salgın tabi ki bazı tarımsal ürünleri etkiledi ancak fındıkta fiyat artışına olumsuz bir etki yapmadı. Korona virüs salgını öncesinde serbest piyasada 17 lira seviyelerinde olan fındık fiyatları, bugünlerde 23 ile 25 lira seviyelerine çıktı. Bu fiyat artışına baktığımız zaman korona virüsün fındık fiyatlarında çok etkili olmadığını görüyoruz. Çünkü fındık gerçekten farklı bir ürün. Fındık vücudumuzun gıdası açısından, vücudun bağışıklık açısından çok önemli bir yeri var. İnsanların korona virüse yakalanmamaları için de bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekiyor. Dünyada korona virüsün çok yaygın olduğu ülkelerde bile şu anda fındığa bir talep var” diye konuştu. 

“Bilinçli üretim kaliteyi artırıyor” 

Üreticilerin fındık üretiminde kaliteyi arttırmaları için bilinçli üretim yapmalarının önem taşıdığını da kaydeden Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye fındık üretiminde lider durumda. Hiçbir ülkenin fındığı bizim rakibimiz değil ama bilinçli bir şekilde üreticilik yaparsak fındık kalitesi her zaman yerini koruyacaktır. Şu anda üreticilerimiz bunu yapıyor. Korona virüs salgını nedeniyle fındık üreticilerimiz de bu zamanları devletimizin aldığı tedbirler doğrultusunda en iyi şekilde değerlendirmek istiyor ve değerlendiriyor. Bu da inşallah olumlu bu sezon fındık kalitesi için sonuç verecektir. Sosyal mesafeyi koruma anlamında fındık tarımı buna uygun. Üreticilerimiz bahçelerinde birbirine yaklaşmadan çalışmalarını yapıyorlar. Bu da bu şekilde yapıldığı zaman inşallah ağustos ayındaki hasta dönemine en iyi şekilde, sağlık bir şekilde ulaşırız.” 

Ordu Olay

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ATİK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:53/A ÜNYE

( Merkez Aile Hekimliği Karşısı ) - 0 452 333 50 51

Yayın Akışı