Önce tasarrufa, sonra hakedişe takıldı!

Haber Tarih : 23/07/2020
Toplam Okunma : 761

İlk 2018 yılında başlayan Ünye Kültür Merkezi inşaatı, daha işin başındayken Hükümetin uygulamaya koyduğu tasarruf tedbirlerine takılmış, durdurulmuştu.


2020 yılı Mart ayında ikinci kez başlayan Ünye Kültür merkezi inşaatında bir kez daha hayal kırıklığı yaşandı. İnşaat bu seferde yüklenici firmanın yaptığı işe karşılık hakediş parasını alamadığı gerekçesiyle durdu.

Yaklaşık 20 gün önce inşaatı durduran yüklenici firmanın buradaki ekip ve ekipmanını bir başka yerdeki inşaatına götürdüğü öğrenildi.

Mart ayında yeniden başlayan inşaatla ilgili yapılan açıklamalarda, işin parasının Kültür Bakanlığı’nda hazır olduğu, ödenek sıkıntısı yaşanmayacağı ifade edilmişti.

Ünye’de yıllardır yapılmayan işler arasında yer alan Kültür Merkezi inşaatında işler bir kez daha karıştı. İlk kez 2008 yılında başlayan inşaat, Hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında durdurulmuştu. Bu yılın Mart ayında tekrar başlayan Kültür Merkezi inşaatı bu sefer de hak ediş parasına takıldı. İnşaat, yaptığı işin parasını alamadığı gerekçesiyle yüklenici firma tarafından yaklaşık 20 gün önce yeniden durduruldu.

Konuya ilişkin Ünye Kent Gazetesi Haber Merkezi tarafından yapılan araştırma sonucunda, yüklenici firmaya 3,5 milyon hak edişinin ödenmediği, bu nedenle firmanın buradaki ekip ve ekipmanını başka bir işine naklettiği iddia edildi.

Argan: İnşaat durmadı, sorun çözülecek

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan,gazetemize yaptığı açıklamada, inşaatta durmanın söz konusu olmadığını, yatırımı takip ettiklerini belirterek, “İnşaatın durması söz konusu değil. Gerekli mercilerle görüşmeleri yaptım. Milletvekillerini aradım, Ankara ile görüştüm. En kısa zamanda Kültür Merkeziyle ilgili sorun tekrar çözülerek, çalışma başlatılacak. Kültür Merkezi inşaatında durma yok”dedi.

Toparlak: Para gönderilecek, müteahhide ödeme yapılacak

Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak ise gazetemize şu açıklamayı yaptı:

“İnşaat dönemi pandemi sürecine rastladığı için ödemelerde kısa süreli aksaklıklar olabiliyor. Konuyla ilgili yaptığım görüşmede müteahhidin alacağı olan 3,5 milyon TL’lik hakediş parası Ordu İl Turizm Müdürlüğü üzerindenYİKOP’a gönderilecek. YİKOP’tahak ediş onaylanınca müteahhidin alacaklı olduğu para hesabına geçecek. Kültür Merkezi’nde durma söz konusu değil. Müteahhit de kaldığı yerden çalışmaya devam edecek. İşler devam etmeli. Olayı yakından takip ediyoruz. Gerekli girişimlerde bulunuyoruz.”

İnşaat müteahhidi açıklama yapmadı

Kültür Merkezi inşaatı ileilgili olarak görüştüğümüz müteahhide,çalışmanın neden durdurulduğunu sorduk. Müteahhit cevap vermedi,bizden müsaade isteyerek, “Az sonra arayacağım” demesine rağmendönüş yapmadı.

Parası hazır denilmişti

Ünye Kültür Merkezi ile ilgili olarak art ayında yeniden inşaata başlandığı sırada ilgililer tarafından yapılan açıklamalarda, Kültür Bakanlığı’nda buranın parasının hazır olduğu, ödenek sıkıntısı yaşanmayacağı belirtilmişti. Ancak, Bakanlığın bu parayı başka işlerde kullandığı, Kültür Merkezi inşaatında yaşanan ödenek sıkıntısının da bu yüzden meydana geldiği bilgisi verildi.

İnşaatla ilgili neler oldu?

Ünye’de yıllardır eksikliği hissedilen Kültür Merkezi için ilk adım 2018 yılının Ağustos ayında atıldı. Kültür Merkezi’nin inşaatı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı yanında yapılmak üzere 7 Ağustos 2018 yılında 23 Milyon 452 bin TL’ye ihale edildi.

İhaleyi alan Seler İnşaat, 2018 yılının Eylül ayında gelerek inşaata başlamak üzere harekete geçti. Ancak tam o sırada Hükümetin aldığı ekonomik tedbirler kapsamında inşaat, daha başındayken durduruldu.

Toplam 6 bin 247 m2 alan içinde yer alacak olan Kültür Merkezi, 2 bin 460 m2 yapı oturum alanı üzerine kurulacak.

Bodrum, zemin, 1. kat, 2.kat, tesisat katı olmak üzere toplam 8 bin 242,76 m2 alandan oluşacak olan Kültür Merkezi inşaatı, tasarruf tedbirlerine takılmasaydı 2020 yılında bitirilmesi hedefleniyordu.

İnşaatı yapan ilgili firma 2018 yılında tasarruf tedbirlerine takılıp durdurulan Ünye Kültür Merkezi inşaatını takiben Kastamonu Hükümet Konağı, Konya Valilik binası inşaatlarını yapıp bitirdi. Şu an da ise Alaçam Hükümet Konağı inşaatına da başladığı öğrenildi.

Bütün bu inşaatlar yapılırken ne tasarruf tedbirleri ne de ödenek sıkıntısı yaşanmazken Ünye Kültür Merkezi inşaatında ard arda yaşanan iki hayal kırıklığı Ünyeliler tarafından üzüntüyle karşılandı.

Ünye KENT Haber

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : HAYAT ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:95 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 17 24

Yayın Akışı