Prim teşvik süresi 1 yıl uzatıldı

Haber Tarih : 25/02/2020
Toplam Okunma : 243

1 Ocak 2020 yılı itibariyle sona eren, Hükümetin işverenlere sağladığı 6 puanlık prim teşvik süresi 1 yıl daha uzatıldı.


Prim teşvik süresi 1 yıl uzatıldı 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede ilave 6 puanlık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teşvik süresinin 1 yıl daha uzatıldığını, kararın Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, prim desteğinin uzatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, bu prim desteğinin iş dünyası, esnaf ve sanatkara önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Ali Özkan, indirimin 10 yıl daha değil 1 yıl uzatıldığını belirterek, “1 yıl hemen gelip geçecek. Bölgemizde ekonomide çok büyük sıkıntımız var. İnsanlar işçi çalıştırmaktan imtina ediyor. İşçinin maliyeti yüksek. Bu yüzden bu 1 yılın daha da uzamasını rica ediyoruz.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede ilave 6 puanlık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teşvik süresinin 1 yıl daha uzatıldığını, kararın Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Esnaf ve sanatkara çok önemli katkı yapıyor

Prim desteğinin uzatılması dolayısıyla gazetemize açıklama yapan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, prim desteğinin uzatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, bu prim desteğinin iş dünyası, esnaf ve sanatkara önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

İrfan Akar diğer taraftan, prim desteği devam etmeseydi işçi çıkarmaların başlayacağına işaret ederek, bu desteğin işçiler açısından da güvence olduğunu ifade etti.

Başkan Akar, “Teşvik prim desteğinin uzatılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Şuanda esnafımız gerekten zor durumda. Esnafımız çekini, senedini, taksitini ödemekte zorlanıyor. Teşvik süresinin uzatılması işçilerimiz açısından önemli bir güvence oldu. Şöyle ki esnaflarımı ağırlaşan koşullardan ve yükten dolayı işçi çıkartmalara gidebilirdi. Ama 6 puanlık teşvikin uzamasıyla işçi kardeşlerimize bir güvence haline geldi” dedi.

2013 yılında başladı 2020’ye kadar sürdü

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına açıklama yapan Ali Özkan, “2013 yılında Türkiye’de kalkınmada öncelikli yöreleri ile ilgili bazı illerde yüzde 6’lık teşvik indirimi vardı. Bunlardan bir tanesi ise Ordu iliydi. 2013 yılından 1 Ocak 2020’ye kadar devam etti. Ancak 2020 yılında bu indirimlerin kaldırılması ve asgari ücretlilerdeki indirimlerin kaldırıldığı söylentisi dolayısıyla Ünye’de faaliyet gösteren Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak konuyu dile getiren ortak basın açıklaması yapmıştık” dedi.

Sadece 1 yılla kalmamalı

1 yılın çok çabuk geçeceğini ve bu indirimin sonra ki yıllarda da devam etmesi gerektiğini ifade eden Özkan, “ Daha sonra Cumhurbaşkanlığımız bu sürenin 1 yıl daha uzatıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanımıza, ilgili Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Ancak bu indirim 1 yıl daha uzatıldı 10 yıl daha değil. 1 yılda hemen gelip geçecek. Bölgemizde ekonomide çok büyük sıkıntımız var. İnsanlar işçi çalıştırmaktan imtina ediyor. İşçinin maliyeti yüksek. Bu yüzden bu 1 yılın daha da uzamasını rica ediyoruz. “dedi.

Prim teşvik indirimi yapılan il ve ilçeler

1 Ocak 2013 tarihinden beri yürürlükte olan ilave 6 puanlık indirimin uygulanacağı il ve ilçeler şöyle: Ordu, Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak, Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcaada, Gökçeada

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ATİK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:53/A ÜNYE

( Merkez Aile Hekimliği Karşısı ) - 0 452 333 50 51

Yayın Akışı