Sebze enflasyonunda tarihi rekor!

Haber Tarih : 05/03/2019
Toplam Okunma : 334

TÜİK, sebze enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre yeni açıklanan sebze enflasyon rakamları tarihi bir rekor kırdı. Konuya ilişkin Tüketici Hakları Derneği'nde yapılan açıklamada, yapılması gereken çözümler kamuoyuna duyuruldu.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sebze enflasyon verilerini açıkladı.Açıklanan verilere göre son yıllık, yani, Şubat 2018 – Şubat 2019 dönemindeki sebze enflasyonu yüzde 95.25 oldu. Bu oranlarda sebzede fiyat artışı maaş artışının 4.7 katı oldu.

Konuya ilişkin Tüketici Hakları Derneğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TÜİK İstatistiklerine göre, sebze enflasyonu tarihi rekorunu kırdı. Son bir yıllık, yani, Şubat 2018 – Şubat 2019 dönemindeki sebze enflasyonu yüzde 95.25 oldu. Yani, sebzede fiyat artışı maaş artışının 4.7 katı oldu. Sebze fiyatlarındaki bu artış tarım ve gıda politikalarının iflasını ortaya koymuştur. Kaybedenler küçük çiftçiler ve tüketicilerdir. Kazananlar ise, tarımda ve gıdada üretim, dağıtım, tüketim, ithalat ve ihracat politikalarını belirleyen, yönlendiren ve pazara egemen olan emperyalist tarım şirketleri ve onların yerli ortakları ile aracılardır.

Nüfusun yüzde 20 dolayındaki kesimi açlık sınırının altında, yüzde 60'dan fazlası yoksulluk sınırının altında olmak üzere, nüfusun yüzde 80'den fazlası açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Artık, açlık sınırının altında yaşayanlar bırakınız et ve süt ürünlerini, yeterli sebze ve meyvede tüketemiyorlar.

Tüketiciler olarak acil çözüm önerilerimiz şunlardır.

Çözüm 1 : Kırsal kalkınma sağlansın. Küçük çiftçiler desteklensin.

Çözüm 2 : Üretim ve tüketim kooperatifçiliği desteklensin.

Çözüm 3 : Tarımsal KİT'ler ivedilikle kurulsun.

Çözüm 4 : Tarımsal üretim planlansın.

Çözüm 5 : Tarımda ithalat kaldırılsın. Çözüm 6 : Yerli ve yerel tohumculuk desteklensin ve geliştirilsin. Çözüm 7 : Gıdada aracılık sistemine son verilsin.

Çözüm 8 : Gıdada KDV kaldırılsın. Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Samsun Haber.com

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı