TARIMDA GELECEK İÇİN PROJE ÜRETECEKLER

Haber Tarih : 11/02/2019
Toplam Okunma : 267


Ünye Ziraat Odası, tarıma sürekliliği sağlamak, gençlere tarımı sevdirmek, tarımda daha çok verim elde etmek amacı ile proje üretecek AR-GE proje ofisini törenle hizmete açtı.

Açılışa; Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanvekili Mehmet Yaşar Sezgül, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, AK Parti Ünye Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tavlı, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“ İlk Proje Tohum Toprak ve Çocuk”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, proje ofisinin açılışında yaptığı konuşmada, Ordu, Ünye ve Türkiye çiftçisine ve tarımına katkı sağlayacak projeler yapılacağını belirterek: “Proje ofisimizin ilk projesi “Tohum, Toprak Çocuk” projemiz olacak daha sonra daha büyük bir projelerle ile çalışamlar yapacağız.” dedi.

“AR-GE Tüm Birimlerin Olmazsa Olmazı”

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz: “Tarım insanlığın gıdaya olan gereksinimi devam ettiği sürece önemli olacak bir alan. Bu alan yaşanan çevresel sorunlar ve kısıtlı kaynakların azalmasıyla da her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bu noktada kaliteyi artırmamız gerekiyor. AR-GE projeleri ise burada önem taşıyor. AR-GE, bütün kurumlarda olmazsa olmaz bir birimdir. Bilgi zamanla güncellenmeli yenilenmelidir 30 yıl önceki tekniklerle günün şartlarına cevap vermemiz pek mümkün değildir. Dolayısıyla kendimizi geliştirmemiz, yenilememiz gerekiyor. Bu noktada AR-GE büyük önem taşıyor. Bu yüzden AR-GE’nin tüm birimlerin olmazsa olmazıdır. ” diye konuştu.

“AR-GE İçin Önemli Bütçe Ayrılıyor”

AR-GE çalışmalarına önem verildiğinde önemli kazanımlar elde edileceğini belirten Yılmaz, “Ülkemizde son yıllarda AR-GE için önemli bütçe ayrılıyor. Eğer biz bu konuya gereken önemi gösterirsek inanıyorum ki önemli kazanımlar edineceğiz. Verim ve kaliteyi arttırma noktasında önemli bir mesafe kat edeceğiz. Son yıllarda yaptığımız iyi tarım uygulamalarında aldığımız yol ortada. 90-100 kişi ile başladığımız çalışmalar 2 binin üzerine çıktı. Biz Ziraat Odaları ile yaptığımız çalışmalarda dönümde verimliliği 300-350 kg. çıkarttık. Bu doğrultuda bu verim ve kaliteyi arttırması için AR-GE çalışmaları çok önemli. Ziraat Odamızı böyle bir ofis açtığı için tebrik ediyorum. İnşallah burada güzel projeler çıkar. Ünye’mize ve ilimize hayırlı olur, projeler ortaya çıkar.” dedi.  

“Tarımı Yenilememiz Lazım”

Ünye Belediye Başkanvekili Mehmet Yaşar Sezgül, eski anlayışla tarım yapmanın mümkün olmadığını ifade ederek, “Tarımı yenilememiz lazım. Artık eski anlayışla tarım yapmamızın mümkün olmadığının farkındayız, idrakindeyiz. Dolayısıyla daha verimli, dekar bazında daha da artış sağlamamız gerekiyor. Dünyanın yaptığı tarımı bizim de o noktalarda yakalamamız gerekiyor. Bunun için AR-GE projelerinin önemi bir kat daha artıyor. Bunu ne kadar arttırırsak daha fazla verim elde etmemiz mümkün olacaktır. Bu doğrultuda AR-GE ofisini açan Ünye Ziraat Odamızı kutluyor, tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından proje ofisinin açılışı gerçekleştirildi.


Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı