TMO'nun zorluk çıkardığı üreticiye sahip çıkacağız

Haber Tarih : 02/08/2019
Toplam Okunma : 177

Ünye Ziraat Odası başkanı Osman Sarıkahraman, açıklanan fındık fiyatı kadar TMO'nun fındık alımı sırasındaki politikalarının da önemli olduğuna dikkat çekti.


Ünye Ziraat Odası başkanı Osman Sarıkahraman, açıklanan fındık fiyatı kadar TMO'nun fındık alımı sırasındaki politikalarının da önemli olduğuna dikkat çekti.

Osman Sarıkahraman; üreticinin randevu almakta zorlanması, randevu gününün uzak bir tarihe verilmesi, randıman sırasında gereksiz güçlükler çıkartılması vb. gibi durumların yaşanmamasını temenni ettiklerini söyledi.

Sarıkahraman; üreticilerin TMO depolarında zorluk yaşamamaları için fındığını iyi kurutmalarını, içindeki çürük, koruk, taş toprak ne varsa iyice seçmelerini söyleyerek; "Bunları yapan ve haklı durumda olan üreticimize TMO depolarında sahip çıkacağız." dedi.

Üretici emanete fındık vermez, ihtiyacı kadar fındığı satar, geri kalanını tutarsa fındık fiyatının serbest piyasada 20 TL'yi görebileceğine dikkat çeken Sarıkahraman; "Bu saatten sonra her şey üreticinin elinde. Eğer üretici üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirsin, serbest piyasada fındık fiyatı 20 TL'leri görebilir." şeklinde konuştu.

Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı Hakan Korkmaz, KALEMDER Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman'ı ziyaret ederek, sezon başında fındık fiyatı ve Toprak Mahsulleri Ofisi alım politikası ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Osman Sarıkahraman; Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan fındık taban fiyatının genel kabul gördüğüne işaret ederek; "Bu saatten sonra asıl önemli olan TMO'nun izleyeceği alım politikası. Üreticinin randevu almakta zorlanması, randevu gününün uzak bir tarihe verilmesi, randıman sırasında gereksiz güçlükler çıkartılması vb. gibi durumların yaşanmaması çok önemli. Eğer bu tür güçlükler yaşanırsa üretici malını serbest piyasaya ister istemez vermek zorunda kalır. Serbest piyasa, şu anda bir bekleyiş içinde, TMO'nun piyasaya girmesini ve alım politikasını bekliyor. Ona göre piyasa fiyatı ortaya çıkacak." dedi.

Bu saatten sonra her şey üreticinin elinde

Sarıkahraman, üretici emanete fındık vermez, ihtiyacı kadar fındığı satar, geri kalanı tutarsa fındık fiyatının serbest piyasada 20 TL'yi görebileceğine dikkat çekerek; "Bu saatten sonra her şey üreticinin elinde. Emanete fındık vermek üreticinin kendisine kurşun sıkmasıdır. Asla emanete fındık verilmemeli. Piyasaya ihtiyacı kadar fındık indirip satmalı, gerisini tutmalıdır. Bu sene çok önemli. Eğer üretici üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirsin, serbest piyasada fındık fiyatı 20 TL'leri görebilir." şeklinde konuştu.

Haklı olan üreticimize sahip çıkacağız.

TMO'ya malını götüren üreticinin zorluk yaşamaması için ürününü iyi kurutması, içindeki çürük, koruk, taş, toprak ne varsa iyi seçmesini belirten Sarıkahraman; "Üretici bu konuda hassas davransın, TMO kapısında malıyla derde kalmasın. Eğer fındığını iyi kurutmuş, iyi seçmişse de TMO görevlileri ola ki zorluk çıkartıyorlarsa biz Oda olarak oralarda olacağız. Bu tür konuları yakından izleyecek, haklı olan üreticimize sahip çıkacağız." dedi.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı