ÜTSO Üyeleri nefes kredisi bekliyor.

Haber Tarih : 21/04/2020
Toplam Okunma : 302

TOBB’un nefes kredisi ile ilgili çalışma yürüttüğünü belirten ÜTSO Başkanı İrfan Akar, düşünülen nefes kredisi için rakam, vade ve geri ödeme ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.


Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, video konferans ile yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ARGE ve İnovasyon Kurulu toplantısında nefes kredisinin görüşüldüğünü söyledi.

TOBB’un nefes kredisi ile ilgili çalışma yürüttüğünü belirten Akar, nefes kredisi için rakam, vade ve geri ödeme ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

Konuyla ilgili olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ARGE ve İnovasyon Kurulu, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Fişekci başkanlığında, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın katılımı ile video konferans yoluyla toplandı.

Toplantıda, Koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirler istişare edilirken, durumun illere yönelik etkisi ve alınması gereken ilave tedbirler görüşüldü.

Akar; Kredi desteklerine özel bankalarda katılmalı

Toplantıya katılan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, gündemlerinde şu anda netleşmemekle birlikte nefes kredisi ve kamu bankalarının verdiği kredilerin özel bankalara da yaygınlaştırılması olduğunu söyledi.

6 ayı ödemesiz, uzun vadeli ödeme

Akar gazetemize yaptığı açıklamada, “Toplantıda güncel ekonomik gelişmeler konuşuldu. Gündemimizde daha önceki yıllarda olduğu gibi bir nefes kredisi çalışması vardı. TOBB’un şuan açıklamak veya konuşmak için erken olmakla birlikte nefes kredisi çalışması var. Burada ödeme ve vade konusu ile rakam ne olsun bunlar tartışılıyor. Bizde bunun 6 ay ödemesiz vadenin ise önceki dönemlerde olduğu gibi 18 ay değil de 36, 48 ve 60 ay olmasını istedik” dedi.

Özel bankalar da kredi destekleri sağlamalı

Kamu bankalarının verdiği destek kredilerine özel bankaların da dahil edilmesi için çalışma yürüttüklerini ifade eden Akar, “Mevcut destek kredilerini sadece kamu bankaları kullandırıyor. Devlet bankaları bu işe yetişemediği için özel bankaların da buna dahil edilmesini istedik” diye konuştu.

Kısa çalışma ödeneğinde sorun yok

Kısa çalışma ödeneğinde hiçbir sorun olmadığını belirten Akar şunları kaydetti, “Kısa çalışma ödeneği ile ilgili kafamızdaki soru işaretleri konuşuldu. Ama bize söylenen kısa çalışma ödeneği ile ilgili hiçbir problem olmadığı ve ihtiyacı olan herkesin buna başvurabileceği ve başvurmaları söylendi.”


TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ATİK ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:53/A ÜNYE

( Merkez Aile Hekimliği Karşısı ) - 0 452 333 50 51

Yayın Akışı