29 Ekim’e alternatif kutlama

Haber Tarih : 27/10/2018
Toplam Okunma : 82


Cumhuriyet’in 95’ini kuruluş yıldönümü nedeniyle Ünye’de Atatürk Anıtına alternatif çelenk sunma töreniyle düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi Ünye’de Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şubesi, Türkiye Yardımseverler Derneği Ünye Şubesi ve Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından anıta çelenk sunuldu.

Ünye Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral yaptığı konuşmada, “Türk Milleti’nin yeniden dirilişin, kul olmaktan kurtulup yurttaş olmasının taçlandığı cumhuriyetimizin 95’inci yılını içinde bulunduğumuz tüm olumsuzluklara rağmen yine coşku ve heyecanla kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’ veciz sözüyle altını çizdiği Cumhuriyet felsefesi, kısa sürede Osmanlı küllerinden çağdaş bir ülke yaratmayı başarmıştır. Bu felsefe mazlum milletlere de ilham kaynağı olmuştur. İlk günden bugüne insanımıza uygarlığın yolunu açan Cumhuriyet’e karşı düşmanlık besleyenler olmuştur. Onlar bugün hiç olmadıkları kadar güçlü olduklarını düşünebilirler. Onlar bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve cumhuriyetinin izlerini silmeye her zaman olduğundan kendilerini daha yakın hissedebilirler. Ama hiç kimse korkuya ve ümitsizliğe kapılmasın. Bilinmelidir ki, gecenin en karanlık anı şafak sökmeden az öncedir. İçinde bulunduğumuz karanlığın sonu gelmiştir.” dedi.

Maral konuşmasında, “Sömürünün ve emperyalizmin egemenliğine son veren, mazlum milletlerin yeniden ayağa kalkmasına öncülük eden, karanlıkta kalmışlara ışık olan Kurtuluş Savaşı; Atatürk’ün üstün liderliğinde modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile taçlanmıştır. Bugüne kadar başardıklarıyla pek çok ülkeye örnek olan Cumhuriyetimizin, kuruluşunun 95. yılında laik, demokratik kazanımlarının tehditlerle karşı karşıya kalması düşündürücü ve kaygı vericidir. Cumhuriyetimiz için; barış, demokrasi, özgürlük ve eşitlik yanlılarının uyanık ve dayanışma içinde olmalarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Bu sorumluluğun bilinci içinde, ulusumuzun bu yüce bayramını gururla kutluyoruz.” dedi.

İsa Maral, “Cumhuriyet’in kuruluşuyla, toplum ümmetten ulusa, bireyler de kuldan yurttaş konumuna yükseltilmiştir. 29 Ekim 1923’te gerçekleştirilen devrim bu nedenle sadece bir rejim ve sistem değişikliği değil aynı zamanda yeni bir felsefi kabul ve buna bağlı bir aydınlanma devrimidir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, bir aydınlanmanın ve özetle bir halkın mucizesinin yıldönümüdür. Bu nedenlerle seçilmiş yöneticilerin sorumluluğu sadece yönetimsel değildir. Bu yöneticilerin aynı zamanda Cumhuriyet’in devrimsel ve aydınlanmacı içeriğiyle de ilgili sorumluluklar vardır.” Dedi.

Maral konuşmasında şunları kaydetti, “Bu görevlerin en başta geleni, Atatürk ilke ve devrimleriyle, hukuksal çizgilerle belirginleştirilmiş Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyarak sürdürmektir. Bu görevlerin kapsamı yalnızca devleti yönetenlerle sınırlı da değildir. Toplumun her kesiminden tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet rejiminin laik, demokratik içeriğinin önemini kavrayarak sahiplenmeleri gerekir. Özellikle yaşadığımız dinci darbenin ardından kutladığımız bu Cumhuriyet Bayramı’nda laik ve demokratik Cumhuriyeti her zamankinden daha fazla korumaya ihtiyacımız var. Biz Cumhuriyeti korudukça Cumhuriyet de hepimizi her türlü badireden koruyacaktır. Demokrasi, hukuk devleti, özgürlükler, kadın-erkek eşitliği gibi evrensel değerlerle toplumu buluşturan Cumhuriyet yönetimi, bu değerlerin temeline laiklik ilkesini yerleştirmiştir. Laiklik, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniliklere açık, aklı ve bilimi ön plana çıkaran bu evrensel değerlerin temel dinamiğidir.”

Maral, sözlerini şöyle noktaladı; “Atatürk ilke ve devrimlerine daha sıkı sarılıyor ve daha fazla içselleştirerek sahip çıkıyoruz. Toplumun iç barışının ve özgürlüklerinin temel dinamiği olan laiklik etrafında birleşiyor, çoğalıyor ve umudu yeşertiyoruz. 29 Ekim 1923 yılında Atatürk ve arkadaşları Cumhuriyet’i kurmasalardı, bu ülkeyi yönetenler ve kaderine yön verenler bırakınız yönetmeyi, yönetime dair söz bile söyleyemezlerdi. Bizlere aydınlık bir gelecek, tam bağımsız, özgür, çağdaş, .demokratik bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet duyuyoruz.Türkiye’yi bu karanlıktan yine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in izinden yürüyen yurtseverler kurtaracaktır.Cumhuriyetimiz’in kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, başta kadınlarımız olmak üzere kurtuluş mücadelesinde omuz vermiş yürekli insanlarımızı ve kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Beşli ise konuşmasında, “29 Ekim 1923 öncesinde Osmanlı’nın çöküşü ve dağılmasıyla birlikte emperyalizmin 1. Paylaşım savaşı koşullarında Osmanlı toprakları, Anadolu ve Rumeli’de emperyalizm işgallerinden nasibini almıştır. Osmanlı Devleti tamamen dağılmış, toprakları da emperyalist batılı devletler tarafından işgal edilmiştir. Mustafa Kemal ve arkadaşları Anadolu ve Rumeli’de çeşitli cemiyetler adı altında örgütlenerek ulusal kurtuluş savaşı başlatmış ve bu mücadelelerini zafer ile bitirmişlerdir” dedi.

Beşli konuşmasında, “Emperyalizme karşı verilen mücadele aynı zamanda çağdaş, laik, ilerici ev devrimci bir karakter taşımakta. O zamana kadar padişaha kul ve ümmet olma kültürü ile yönetilen toplum demokratikleşme karakterini ön plana çıkarmıştır. Kurulan yeni devletin yönetim şeklinin kişi egemenliğinden, halk egemenliğine dönüşümü sağlanmış, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir. “ diye konuştu.

Aleviler konuşmasında şunları kaydetti, “Aleviler açısından Cumhuriyet 1925 yılında çıkartılan Tekke ve Zaviyeler kanunu ile Dergâhların kapatılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurularak Sünni İslam’ın egemen kılınması eleştirisi saklı kalmak kaydıyla seçme ve seçilme haklarının verilmesi, laiklik, çağdaşlık ilkesinin anayasaya konulması, zaten inançlarımızda da var olan kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması, Türkçe eğitimin başlaması gibi yenililer devrimler toplumun yaşamını daha da çağdaş kılmış, hukuk eğitim-öğretim yeniden şekillenmiştir. Emperyalizme karşı halkaların ortak mücadelesini ve bu mücadelelere girip zaferle sonuçlandıran ve bize ilerici bir vatan bırakan Mustafa Kemal ve Arkadaşlarını saygı ile anıyorum.”

 

Vatan sadece yoksul ve işsizlerin vatanı değildir ifadesini kullanan Beşli,“Ama bugün geldiğimiz noktada 95 yılın gerisine düşmüş durumdayız. Eğitimde, sağlıkta, üretimde eşitlik ve adalet hak getire. Bir ülkenin bağımsızlığı ve güvenliği için olmazsa olmazı Ordu’su ile oynanmış. Değerleri değiştirilmiş, vatan için kutsal sayılan paralı hale getirilmiş, zenginlerin para vererek fakir çocuklarının yaptığı bir göreve dönüştürüldü. Vatan sadece yoksulların veya işsizlerin vatanı değildir.” 

Ünye KENT Haber


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı