Adnan Sobi'den Afet Bölgesi talebi...

Haber Tarih : 30/09/2019
Toplam Okunma : 301

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, 2019 yaz sezonunda yaşanan olumsuz hava şartlarının turizm işletmelerini zora soktuğuna dikkat çekerek bölgenin sektörel afet bölgesi ilan edilmesini istedi.


Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, her zaman sektörün ve özellikle dernek üyelerinin genel, özel ve bölgesel sorunlarını dinlediklerini, takip etmek ve ilgili birimlere ulaştırarak çözüm odaklı hareket ederek gündemde kalmasını sağlamaya çalıştıklarını belirten Başkan Adnan Sobi bölgenin sektörel afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Sobi konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderdiği dilekçesinde şunları söyledi; "Burada özellikle geçmiş yıllarda kısmen olan, ancak 2019 yılı Turizm Sezonunda aşırı meteorolojik hareketlilik nedeni ile oluşan yoğun ve sürekli yağış sebebi ile özellikle yaz turizm sektörü bunun yanında ise genel anlamda turizm işletmelerimiz ciddi bir olumsuzluk yaşamıştır. Bunun sonucunda çok ciddi anlamda gelir kaybına uğramıştır. Bütün bu hava şartları neticesinde ortaya çıkan olumsuzluklardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Sezon boyunca neler yaşandı?

Aşırı ve sürekli havaların yağışlı ve kapalı geçmesi(meteoroloji raporları açıktır ),

Bölgemizin ve özellikle Ünye'mizin Sürekli yağış alması, yerli ve yabancı turisti kentimizden uzaklaştırmış ve işletmelerimiz gelir kaybına uğramıştır.

Hava muhalefetleri sezon öncesi tahmin edilemediğinden sezona yoğun hazırlık yapan ve borçlanan işletmelerimiz borç yükü altında kalmıştır.

Vergi, sigorta, işçi, ecrimisil, elektrik bağkur v.b. mecburi ödemelerde ciddi aksaklıklar oluşmuştur.

Bölgenin Sektörel Afet Bölgesi ilan edilmesini istiyoruz

Tüm bu olumsuzluklar karşısında, Ege ve Akdeniz bölgesi turizm hareketliliği açısından %100doluluk oranları ve tam sezon yaşayarak beklentilerinin üzerinde gelire ve hedefledikleri ciroya fazlası ile ulaşmıştır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Öncelikle, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2019 yılı turizm sektörü acısından sektörel afet bölgesi ilân edilerek (Meteorolojik raporlar açıktır), işletmelerimizin gelir kayıpları göz önünde bulundurulduğunda, vergi, sigorta, bağkur , elektrik, ecrimisil gibi ödemelerine teşvik verilmesini talep etmekteyiz. Bu talebimizin dikkate alınarak doğru, akılcı, yapıcı ve devletçi bir yaklaşımla, pozitif ayrımcılık ilkesinden hareketle değerlendirilmesini talep ediyoruz."

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEPE ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Tepeyolu Sokak No:45 Ünye

( Özel Çakırtepe Hastanesi Yanı ) - 0 452 324 76 06

GÜNDÜZ-GECE : TAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Sokak, No:20, Ünye

( Pazar Yeri Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 323 33 61

Yayın Akışı