“BENTONİT: FINDIĞIN DERDİNE DERMAN OLACAK”

Haber Tarih : 13/03/2019
Toplam Okunma : 155


13 Mart Salı saat 09.30’da Durak Fındık katkılarıyla Bir Konu Bir Konuk programında dünya genelinde kullanılan ve birçok soruna derman olan, bentonit; Ünye Madencilik Yön. Kur. Bşk. Hamit TECER ve Ünye Ziraat Odası Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi Hakan Gün tarafından anlatıldı.

Tecer: “Külleme ve afratoksin; sorunu fındıkta, güneş ile kuruyan ürünlerde, bulunabilen, zarar veren, kaliteyi olumsuz etkileyen ve insan sağılığını tehdit eden bir zehirdir. Sporlama yöntemi ile çoğalan ve 200 - 300 derece sıcaklıkta yok edilememektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde biliyoruz ki dünya genelinde bentonit sağlık, tarım ve hayvancılık gibi birçok alan da kullanıyor ve bizde bunu ülkemizde de yaygın hale getirmek istiyoruz” dedi.

Ünye Ziraat Odası Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi Hakan Gün ise; “külleme ve afratoksin oluşumuna sebeb olan hava şartları ve güneşte kurutma yöntemidir. Bu yöntem ülkemizde çokça yaygındır. Fakat son yıllarda ülkemizde kanser vakalarının sayısı çokça artmış, bunun nedenlerinden birininde afratoksin olduğu belirlenmiştir.

Bentonitin su tutucu özelliği olduğunu negatif iyon yüklü olduğunu  biliyoruz, bu özelliğinden içeriğinde barındırdığı maddelerden dolayı da bu zehri etkisiz hale getiriyor. Bölgemizde bulunan ve birçok alanda kullanılan bentonit üzerine Ünye Madencilik ile protokol gerçekleştirdik. Çalışmalar sonucunda bakanlık onayı ile tarımda kaliteli ve sağlıklı üretime destek olacak ve üreticilerimiz rahatlıkla ulaşabilecekler şimdilik test çalışmalarımız devam ediyor. ” ifadelerini kullandı.

Program daha sonrasında soru cevaplarla devam etti. Üreticilerin bentonite nasıl ulaşacağı, maliyeti ve yapılan çalışmaların detayları konuşuldu. Daha çok bilgi için; Ünye Flash Radyo Facebook, Youtube ve Webtv sayfalarında yer alıyor.Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TİYALOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:15/D Ünye

( 20 Temmuz Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 03 27

Yayın Akışı