Çarşamba günü sebze pazarı açılmadı

Haber Tarih : 29/07/2020
Toplam Okunma : 262

Ünye’de Çarşamba günleri kurulan sebze pazarı, tarihinde ilk defa açılmadı. Yeni pazaryerini protesto eden sebze pazarı esnafı 29 Temmuz Çarşamba günü pazaryerinde tezgah açmadı.


Yaklaşık 2 aydır Liseler Mahallesi Irmak Caddesinde tezgah açan ve kendilerine kalıcı bir yer isteyen ya da eski yerlerine geçmek isteyen yaklaşık 200 sebze satışı yapan pazarcı Ünye Belediyesi ile uzlaşma sağlanamayınca 29 Temmuz Çarşamba günü tepki göstererek tezgah açmadı.

Yaklaşık 2 aydır Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi ile görüşmeye çalıştıklarını ancak muhatap bulamadıklarını ifade ede pazarcılar, bütün bunlara tepki olarak 29 Temmuz Çarşamba günü sebze pazarı sergilerini açmadılar.

Ya kalıcı bir yer ya da eski yer…

Kendilerine kalıcı bir yer veya eski yerlerine geri dönmek isteriklerini belirten yaklaşık 200 pazarcı, yeni pazaryerinin sağlık koşullarına uygun olmadığını ve burada sorun üstüne sorun yaşadıklarını söyledi.

Pazar giriş ve çıkışına afiş taktılar

Pazarın giriş ve çıkışında; “Yeni pazaryerinin sağlık koşullarına uygun olmamasından dolayı Ünye pazarcıları olarak protesto amaçlı satış yapmıyoruz. Ünye halkına anlayışlarından dolayı teşekkür ederiz” yazılı afişler yerleştirildi. Böylelikle Ünye tarihinde ilk defa Çarşamba günü sebze pazarı kurulmadı.

Suçumuz pazarcı olmak

Ünye Yaş Sebze ve Meyve Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Abdullah Kisbet, “Yaptığımız eylem değil sadece hakkımızı aramaktır. Bunu defalarca Başkanımıza, Kaymakamımıza iletmemize rağmen çözüm yolu bulamadık. Arkadaşlarımız her geçen gün zarar ediyorlar. 3 pazarın birden kapanması arkadaşlarımızı mağdur etti. Bizim derdimiz hiç kimseyle değil. Suçumuz pazarcı olmak. Biz pazarcılar derneği yönetimi olarak toplandık ve oylama yaptık. Tüm arkadaşlarımızın ortak kararı ile pazar açmamaya karar verdik. Bu kararımız yetkililerin bizi muhatap almalarına kadar sürecek. Biz eski yerimize ya da kalıcı pazaryerine geçmek istiyoruz. Burada tezgah açmak isteyenlere de engel değiliz. Düşüncemiz budur” dedi.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombYayın Akışı