“Çevreye verilen zararlar seyrediliyor!”

Haber Tarih : 09/10/2020
Toplam Okunma : 569

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Ordu’da çevreyi kirleten, keyfi çalışma yapanlara karşı yaptırım uygulanmadığını iddia ederek, “Çevreye verilen zararlar seyrediliyor” dedi.


Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz Ordu’daki ekolojik yıkımların olağanlaştırıldığını vurgulayarak şunları söyledi: “Karadeniz Bölgesinin özellikle de Ordu’nun sahiliyle, yaylasıyla övünülüyor. Ancak her gün bu güzelliklere, doğal yaşama hançer saplanıyor. Yerel ve genel yönetimler günlük politikalarla uğraşırken doğa ve yaşam alanları yok ediliyor.”

 Suçlar görmezlikten geliniyor

 Poyraz açıklamasını sürdürerek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Yason Burnu’nda bir projeyi uygulamak istedi. Tepkiler sonucu çalışma durdu. Ancak SİT ve arkeolojik alana verilen zarar nedeniyle kimseye hesap sorulmadı. Yine Ordu Büyükşehir Belediyesi deniz dolgusu yaptı, mahkeme kararıyla yasadışı bir dolgu olduğu kanıtlandı, hesap sorulmadı. Yani makamını kötüye kullananlara hesap sorulmuyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi para vererek proje çizdiriyor, sonra iptal ediyor. Parayı boşa harcayanlar hakkında soruşturma yapılmıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Çamlık için imar değişikliği çalışması var. Şu an askıda. Değişiklik yasalaşmadan Ünye Çamlık’ta gece, yangından mal kaçırırcasına beton dökülüyor, hesap soran, soruşturma açan yok.

 Maden şirketine dokunamıyorlar

 Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket, toprakları ÇED raporuna aykırı olarak yola, ormana döküyor. Ses çıkaran yok. Maden; suları, toprağı kirletiyor; halk isyan ediyor yetkililerde ses yok. Fatsa’daki maden sahası büyütülüyor, yeni maden sahaları ihale ediliyor. Yetkililer turizm ve tarım alanında gelişmeden söz ediyor. Maden alanlarının büyümesi ile turizm ve tarım yan yana olmayacağını kendileri de biliyor. Ama bu tür açıklamalarla halkı oyalamaya çalışılıyorlar.

 Dere kirliliği devam ediyor

 Başta Melet Irmağı olmak üzere tüm dere ve ırmaklar kirletiliyor, denetlenmiyor. Melet Irmağı maden işletmeleri nedeniyle kirleniyor. Organize sanayinin kirli suları Melet Irmağı’na bırakılıyor, denetleyen yok. Ya da denetlendiği, önlem alındığına yönelik açıklama yok. Civil Deresi’nde zaman zaman akıtılan kirli sular var, durdurulamıyor. Korgan’da belediye kanalizasyonu ve peynir fabrikası yağışlı havalarla kirli suları dereye bırakıyor, Çiftlik halkı isyan ediyor. Suç işlenmeye devam ediliyor. Fatsa, Ünye derelerinde de durum aynı. Çaybaşı İlküvez’de çöp tesisinin olumsuz etkileri devam ediyor. Kirlilik devam ediyor.” dedi.

 ORDU OLAY

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : MERKEZ ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:29/A ÜNYE / Emniyet Müdürlüğü Karşısı

( Hükümet Caddesi Nazona Pastanesi yanı ) - 0 452 323 18 95

GÜNDÜZ-GECE : TİYALOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:15/D Ünye

( 20 Temmuz Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 03 27

Yayın Akışı