CUMHURİYETİN 95. YILI ÜNYE´DE DE KUTLANDI

Haber Tarih : 29/10/2018
Toplam Okunma : 63


Cumhuriyet’in ilanının 95. yıldönümü Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda coşku ile kutlandı.

Ünye Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulüyle başlayan Cumhuriyet’in ilanının 95. yıldönümü kutlama programı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla devam etti.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, “Bugün milletimizin tarih boyunca en parlak ve anlamlı başarılarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. kuruluş yıl dönümüdür. Hepimize kutlu olsun” dedi.

Tören şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, müzik dinletisi, spor gösterileri ve ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

Ünye’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ilk olarak Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’in makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Ardından Ünye Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören alanında devam etti.

Meydandaki tören alalında Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Bünyamin Dönmez ve Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ilk olarak tören alanında bulunan halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, şunları söyledi:

“Milleti yaşat ki devlet yaşasın felsefesi ile tarihte devletler kuran milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin tabiat ve şiarına en uygun olan idare cumhuriyet idaresidir inancıyla ve modern dünyada aynı felsefeyle bireyi esas alan, insanı yücelterek inanç ve düşünce özgürlüğünü teminat altına alan Cumhuriyeti kurmuştur. Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir ilkesi, cumhuriyet rejiminin temelini oluşturmuştur. Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Devlet halkın devletidir. Millet varsa devlet vardır. Devlet halka hizmet için vardır. Türkiye Cumhuriyeti 95 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde önemli bir bölgesel güç haline gelmiştir. Cumhuriyet, demokrasi ve hukuk devleti ilkesiyle taçlandırıldığında ve milletçe içselleştirildiğinde gerçek manasını bulmaktadır ki en son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar milletimizin cumhuriyeti nedenli içselleştirdiği ve devletiyle ne kadar bütünleştiğinin en son somut ve bariz bir şekilde dost düşman herkese göstermiştir. Milletimizin yeni işgal girimlerine karşı da İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini o gece tüm dünya çok net bir şekilde görmüştür. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin cesaret ve kararlılığı, 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en önemli güvencemizdir.”

Kaymakam Güney’in konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları ve sportif gösteriler yapıldı.

Tören 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerin verilmesi ve tören geçişiyle sona erdi. 

Etkinliklere Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Garnizon Komutanı Bünyamin Dönmez, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TURAN ECZANESİ

Liseler Mahallesi Stadyum Caddesi No:1/A Ünye

( 1 No.lu ASM Karşısı ) - 0 452 324 04 41

Yayın Akışı