Fahri Yüksel adına gezici kütüphane

Haber Tarih : 09/10/2020
Toplam Okunma : 622

Aybastı’da geçen Nisan ayında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden kitap kurdu olarak bilinen Fahri Yüksel anısına ailesi tarafından oluşturulan kütüphane hizmet vermeye başladı.


Ağustos 1981'de Aybastı'da doğan Fahri Yüksel, ilk orta ve liseyi Aybastı ve Fatsa'da tamamladıktan sonra, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi fizik bölümünden birincilikle mezun oldu. Askerlik görevini Şırnak'ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra memleketi Aybastı'da ağabeyi Deniz Yüksel ile birlikte ticaret hayatına atıldı.2000'li yılların başında Aybastı'da kadrolu fizik öğretmeni olmamasından dolayı kendisinden rica edilen ücretli fizik öğretmenliği görevini seve seve kabul etti. Haftanin belirli günlerinde Anadolu, Fen Lisesi ve ÇPL'de fizik derslerine girerek bir-çok öğrencinin yetişmesine katkı sağladı.

“Türk askeri uyumaz”

Kaliteli ve kendine has üslubuyla ideal bir öğretmen olarak öğrencilerinin hayatında iz bıraktı. Fahri Hoca, öğrencilerin sadece öğretmeni değil, aynı zamanda onların arkadaşı, ağabeyi, sırdaşı oldu. Öğretmenlikten kazandığı ücretin tamamını yine öğrencilerine harcadı ve hatta çoğuna üniversite yıllarında da burs vermeye devam etti. Ama onun önem verdiği ve asıl bahsedilmesini arzu edeceği şey öğrencilerine sürekli "soran, sorgulayan ve düşünen bireyler" olmalarını öğretmeye çalışmış olmasıdır. Tüm çabası bunun içindi. Benzer şekilde, Şırnak'ta zorlu şartlar altında subaylık yaptığı yıllarda tüm maaşını kitaplara ve emri altındaki erlere harcamış olmasıyla değil askerlerine sürekli telkin ettiği "Türk askeri uyumaz." sözüyle anılmak isterdi.

 38 yaşında hayattan koptu

Çocukluğundan beri ağırbaşlı, mütevazi, başarılı, espritüel ve hümanist bir insan olarak yaşayan Fahri Yüksel okumaya, okutmaya önem veren, etrafını aydınlatmaya çalışan, kimseyi incitmemeye özen gösteren güçlü bir kişilik idi. Okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığına inanan Fahri Hoca, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Felsefe bölümünü derece ile bitirmek üzere idi. Ancak 3 Nisan 2020'de ani bir kalp krizi onu sevenlerinden ayırdı. Henüz 38 yaşında idi. Geriye, aydınlattığı , dokunduğu birçok yaşam ve kitapları kaldı.

 Fahri Hoca'nın çalışma masasında en son okuduğu ve yarıda bırakmak zorunda kaldığı kitap, hayranı olduğu Fatih Sultan Mehmet üzerine Halil İnalcık tarafından kaleme alınmış olan "Fatih Sultan Mehmed Han" isimli eseridir.

Fahri Yüksel’in adını ve anısını yaşatmak üzere ailesi bir otobüsü düzenleyerek gezici kütüphane haline getirdi. Gezici kütüphane Aybastı’da hizmet vermeye başladı.

ORDU OLAY 

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : MERKEZ ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:29/A ÜNYE / Emniyet Müdürlüğü Karşısı

( Hükümet Caddesi Nazona Pastanesi yanı ) - 0 452 323 18 95

GÜNDÜZ-GECE : TİYALOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:15/D Ünye

( 20 Temmuz Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 03 27

Yayın Akışı