FINDIK KARTELLERİ BOŞ DURMUYOR

Haber Tarih : 10/09/2019
Toplam Okunma : 109Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Ünye Flash Radyo' da Taşken Prestij Konutları katkılarıyla yayınlanan Bir Konu Bir Konuk programına katıldı.

Sarıkahraman, Fındık hasadı henüz yeni yeni tamamlanırken üreticinin moralini bozan fındık fiyatları konusunda üreticileri uyardı, "Geçtiğimiz yıllardaki istenmeyen rakamları yine görüyoruz. Bunun çeşitli sebepleri var, bunları Ziraat Odası olarak açıkladık konunun özeti fındık kartelleri boş durmuyor spekülasyonlarıyla rızkımızla oynuyor" dedi .

Sarıkahraman önemli başlıklara şöyle dikkat çekti.

YALAN RÜZGARI FİYATI AŞAĞI ÇEKTİ

TMO'nun ödeme yapmadığı yalanını yayan bazı kesimler, üreticinin elinde olan fındığı 13.5 TL den kapatmanın peşinde. Fındık üretiminin %65 i elimizde her şeyini bizim belirlememiz lazım fakat belirleyemiyoruz. Maalesef açıklanan rakam beklentilerimizin altında idi ama 16.5 TL bizim kavga edemeyeceğimiz, halkında kabul ettiği bir rakam olmuştu.

Buna karşılık fındık kartelleri çeşitli söylemlerle olumsuzluk yarattı. 50 tane üreticiden 1-2 tanesi geri dönebilir. Bunun sebebi %3 oranda çürük çıkması %6 nemin üzerine çıkmış olması ve içinde yabancı maddenin çok fazla olması olabilir.

Bazı aksaklıklar olabilir ama uzun yıllardır beklediğimiz bir durumdu bu. İşte bu sebeplerden karteller çeşitli spekülatif haberlerle fındık fiyatını düşürdüler, korkuyoruz ki daha da düşürmek için uğraşıyorlar.

ÜRETİCİ MAHSÜLÜNDEN BIKMIŞ GİBİ HEMEN ELİNDEN ÇIKARMAK İSTİYOR

Fındık bizim için bu bölgenin 12 ay gözlediğimiz nimetidir. Bu tüm yıl boyunca kullanacağımız kazancımızdır. Öyle ki çoluk çocuğumuzun rızkıdır. Üreticilerimiz lütfen sabırlı olsunlar, elden çıkarmak yerine saklasınlar. Hiç yerim yok diyorsanız odanızdan yatağı döşeği kaldırın üstüne yatın emanete vermeyin.

Üretici Ekim ortalarına kadar panik yapmasa ürünü biraz elinde saklayabilse fiyatlar çok güzelleşecektir. Ama maalesef çok panik yapıyor.

Büyükşehrin bir uygulaması olmuştu fındık işçisi çalışma denemeleri bu uygulamanın sonucu çok ciddi bir sonuç alındı diyemem ama bu bir başlangıçtır. Büyükşehir Belediyesinin Tarım Daire Başkanlığını kurması çok hoşumuza gitmiştir.

YÖNETİCİLERİ DE KINA YAKSINLAR

Yeri gelmişken biz Ünye Fiskobirliğe sahip çıkamadık Ünye Fiskobirlik gitti. Yöneticileri de kına yaksınlar. Sayın başkanımıza bizzat Fatsa Fiskobirliği satmayalım, Fatsa Fiskobirlik, TMO ve Büyükşehir ile birlikte bir işlevsel ömür kazandıralım, şeklinde teklifte bulunduk büyükşehir başkanımız bu konuyu araştıralım dedi.

Fiskobirlik gereklilik adı üstünde "Fındık Tarım Satış Kooperatif Başkanlığı" adı üzerinde TMO "Toprak Mahsulleri Ofisi" hangisi olursa olsun mutlak suretle devletin geniş gözlüklerle bakması gereken bir alan.

Fiskobirlik mutlaka olmalı fındıkta TMO'nun üzerinden büyük bir yükü almalı. Entegre tesisi var depoları var lisanslı depo hakkı Fiskobirlik'e direk verilebilir. Aslında eğer bir protokol anlaşılırsa alanları mevcut, özellikle Fatsa Fiskobirlik'i dile getirmek istiyorum yöremizin tam orta göbeğinde istediğimiz gibi kullanabiliriz.

ÜRETİCİYE TAVSİYEMİZ ÜSTÜNE YATIN

Bu ülke de bir vilayette üretilen çayın kanunu var ama Türkiye'ye tek başına %15 tarımsal girdi sağlayan fındığımızın kanunu yok. önce kanuna ihtiyacımız var fındık kanunu olmalı.

Üretici kardeşlerimiz sürekli anlatıyoruz ihtiyacın olanı sat hiç bir sıkıntı yok ama 100 kg fındığa ihtiyacın var ama 1 ton fındığını emanete bırakıyorsun bunu yapma ürününe sahip çık. Bu ürünü üreten herkesin bir oda yeri olmalı bizim işimiz. fırsatçılar zaten akbaba gibi bekliyor. Yerin yoksa yatak döşeği kaldır üstüne yat.

ZİRAAT ODAMIZ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

Ziraat Odası önümüzdeki ayın 15'i itibari ile ÇKS dönemi başlamak üzere onun hazırlıkları devam ediyor. Ay sonunda Samsun Tarım Fuarına katılacağız. Ünye'yi orada en iyi şekilde temsil edeceğiz. Fındıkta yaptığımız eğitim çalışmalarını baştan aşağı neler yapılması gerekiyorsa orada anlatmaya çalışacağız.

Şimdiden müjdemiz olsun önümüzdeki günlerde Flash Radyo'da Tarım programı düzenleyeceğiz.


Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı