Hayvan hareketlerine sıkı kontrol

Haber Tarih : 07/11/2018
Toplam Okunma : 106


Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi amacıyla yapılan denetimlerde 23 kişiye yaptırım uyguladı.

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi ve il dışından hastalıklı hayvanların girişini engellemek amacıyla yapılan denetimlerde 23 kişiye yaptırım uyguladı.

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, hayvan hareketlerini kontrol altında tutarak, hayvan hastalıklarının yayılmasının önüne geçmek ve özellikle il dışından hastalıklı hayvanların ilimize girişini engellemek amacıyla ilçelerde eş zamanlı olarak yol denetimleri yapıyor. Yapılana denetimler kapsamında 2018 yılı başından bu güne kadar 192 adet yol kontrolü yapılırken 23 kişiye çeşitli sebeplerden yaptırım uygulandı.

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, hayvan sağlığının insan sağlığını etkilediği, hayvan sağlığının dikkate alınmaması durumunda insan sağlığının korunamayacağı ve güvenilir gıdaya erişmenin mümkün olmayacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önüne geçilebilmesi için öncelikle hayvan sağlığı korunmalı, hastalıkların yayılması önlenmelidir. Hayvan hastalıklarının yayılmasındaki en önemli etken ise kontrolsüz hayvan hareketleridir. Kontrolsüz hayvan hareketlerinin engellenmesi açısından da yol kontrolleri çok önemlidir. Denetimlerimizi bu önem doğrultusunda sürdürüyoruz. Yetiştiricilerimizden beklentimiz veteriner sağlık raporu ve hayvan pasaportu olmayan hayvan hareketinden kaçınmalarıdır. Kontrolsüz hayvan hareketlerini engelleyerek hayvan sağlığını, dolayısı ile insan sağlığını korumak amacıyla yaptığımız denetimler artarak devam edecektir."

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

Yayın Akışı