Kil külleme hastalığına kesin çare...

Haber Tarih : 11/07/2019
Toplam Okunma : 144

Ünye Ziraat Odası Başkanı Sarıkahraman, bentonit (Ünye Kili) kullanılan uygulama bahçesinde külleme hastalığının yüzde 95 oranında önüne geçildiğini söyledi.


Bentonit’in ilaçlamanın yanı sıra gübre olarak da kullanılabileceğini ifade eden Sarıkahraman tüm üreticilere bentonit (Ünye kili) kullanmalarını tavsiye etti.

Ünye Ziraat Odasının Günpınarı Mahallesinde küllenme hastalığı ile mücadelede Bentonit’in etkileri düzenlenen programla uygulama bahçesinde incelendi.

Ünye Ziraat Odası olarak yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle sadece üreticinin yıllık aidatını alan, koltuğunda bedenini büyüten değil, sahada olan, olmaya çalışan bir ekip olduklarrını belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta yaşanan külleme hastalığı ile ilgili bentonitle mücadeledeki başarıya dikkat çekti.

Bentonit bizim için bir çıkış noktası

Bentonit’i anlatıyorken ilaçlamanın yanı sıra gübre olarak da kullanılabileceğini ifade eden Sarıkahraman, “Artık bentonit bizim için bir çıkış noktası. Bentonit’i ilaç yerine hatta gübre niyetine bile kullanabiliyoruz. Böyle bir ürün. Tarım Bakanlığı ve Gıda Bakanlığının da üzerinde çok bir şey söyleyeceğini sanmıyorum. Çünkü geçmişte çamaşır temizliğinde kullanılan, hamile kadınların yediğini bildiğimiz bentoniti bugün yeniden keşfettik." diye konuştu.

Doğal ilaç üretip kullanıyoruz

Ünye Ziraat Odası AR-Ge ofisinin çalışmaları hakkında bilgi veren Sarıkahraman, “Ziraat Odamızda açtığımız tarım danışmanlarımız sayesinde açtığımız AR-GE ofisimizde yaptığımız çalışmalardan bir tanesi de bentonit. Dolayısıyla biz her türlü ilacını kendisinden üretilebilen bir coğrafyaya sahibiz. Fındıkta mücadele için 3 tane doğal ürün üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi bentonit ile mücadele, diğeri ısırgan suyundan bir ilaç elde ettik, başardık. Bir diğer uygulamamız ise kükürt ile kireç kaynatılarak elde ettiğimiz gülleci bulamacı ki bu herkesin bildiği bir uygulama.”dedi.

Bentonitle % 95 çözüm

Kullanılan uygulamada bahçesinde küllenmenin yüzde 95 oranında önüne geçildiğini ifade eden Sarıkahraman şunları kaydetti, “Ünye Madencilik ile yaptığımız protokol üzerine Günpınarı Mahallesinde ki uygulama ile burada ki külleme hastalığının yüzde 95 oranında bittiğini gördük. Bu coğrafyada bentonitin çok fayda edeceğini düşünüyorum. Bentonitin uygulamadaki başarısı yüzde 100 değil ama yüzde 95 oranında başarı sağlanmış durumda. Bentonitin tüm üreticilerimiz tarafından kullanılmasını istiyoruz. Üreticilerimiz kullandığında kaliteyi de verimi de görecekler.”

Programda Ünye Ziraat Odası Tarım Danışmanı İbragim Hakan Gün ve Ünye Madencilik sahibi Hamit Tecer’de sunum yaparak üreticilere bilgi verdi.

Ünye KENT Haber

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZSOY ECZANESİ

Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi No:88/E Ünye

( Garanti Bankası Karşısı ) - 0 452 323 88 49

GÜNDÜZ-GECEYARISI : VİTAMİN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No: 50/D

( 15 Temmuz Meydanı ) - 0 452 333 82 22

Yayın Akışı