Kivi, ceviz, çilek, istiridye işletmeleri oluşturulacak

Haber Tarih : 03/10/2019
Toplam Okunma : 92

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Kivi, ceviz, çilek, istiridye mantarı konularında yeni işletmeler oluşturacağız” dedi.


Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa uygulayacağımız projelerle kivi, ceviz, çilek, istiridye mantarı konularında yeni işletmeler oluşturacağız” dedi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Üreticilerin daha çok kazanmasını sağlamak amacıyla ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaların da devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, “İlimizde, ürün çeşitliliğinin artırılarak üreticilerimize fındığın yanında ek gelir sağlanması amacıyla birçok çalışma yaptık. Bu kapsamda, son yıllarda üretim miktarı 15 tona kadar gerileyen çilek yetiştiriciliğinde, İl Müdürlüğümüz tarafından verilen destekler ve yapılan eğitim çalışmaları sonucunda bin ton üretim miktarının üzerine çıktık. Yine son yıllarda gelişmekte olan istiridye mantarı üretimini artırmak için de çalışmalar yaptık. Gerek Genç Çiftçi Projeleri, gerekse verdiğimiz eğitimler ve destekler sonucunda 2015 yılında 1 işletmemiz varken, şuan itibari ile işletme sayımız 29'a ulaşmış durumda. Ayrıca, kendine has aroması ve depoya dayanıklılığıyla tüketicinin gözdesi olan "Ordu Kivisi" Valiliğimiz himayesinde İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda geçen hafta Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından resmen tescillendi. Bunların yanı sıra seracılığı geliştirmek amacıyla yine birçok başarılı proje ve çalışmaya imza attık. Önümüzdeki dönemde ise DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa uygulayacağımız projelerle kivi, ceviz, çilek, istiridye mantarı konularında yeni işletmeler oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ÖZLEM ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/1 A Ünye

( Ünye Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 321 11 66

GÜNDÜZ-GECE : KUYUMCUOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Gogina Sokak No:37/A Ünye

( Mehmet Akif Okulu Yanı ) - 0 452 323 80 00

Yayın Akışı