Tarımda üretim duruyor!

Haber Tarih : 29/10/2018
Toplam Okunma : 73


Tarım Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, daha önce yaptığı açıklamada dövizde yaşanan dalgalanmanın traktör ve biçerdöver alımın durgunluk yarattığını belirtmişti.

İLK KEZ BU KADAR DURGUN BİR DÖNEM 

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri ise fiyatlarının artması ile üreticinin üretiminin kısıtlanmasının orantılı olduğunu dile getirerek son 25 yıldı ilk kez bu kadar durgun bir dönemin yaşandığını ifade etti.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'ın aktardığına göre, sektörde satışların durma noktasına gelmesi nedeniyle işçi çıkarma, üretimi yavaşlatma veya durdurma gibi seçeneklerin değerlendiriliyor.


Selami İleri açıklamasında "Bu dönem tarım makine ve ekipmanları için satışların en yoğun olduğu dönem olarak bilinir. Bayiler gelir çeklerini verir, ürünleri alır, en hareketli dönem yaşanırdı. Fakat bu yıl ne gelen var, ne de satış" diyor ve ekliyor: "Özellikle gübre ve diğer girdilerdeki fiyat artışı nedeniyle tüketim azaldı. Gübre satışlarının üçte bir oranında azaldığı ifade ediliyor. Bu çiftçinin üretim yapmadığı, yapamayacağı anlamına geliyor. Üretim olmayınca tarım makina ve ekipmanı da alınmıyor" ifadelerine yer verdi.SamsunHaber.com


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TURAN ECZANESİ

Liseler Mahallesi Stadyum Caddesi No:1/A Ünye

( 1 No.lu ASM Karşısı ) - 0 452 324 04 41

Yayın Akışı