Ünye’nin bisiklet yolu kullanılamıyor

Haber Tarih : 13/05/2019
Toplam Okunma : 137

OBB tarafından 2016'da Ünye'de yapılan bisiklet yolunun, bisiklet sürmek için değil adeta sürmemek için yapıldığı ifade edilerek bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.


Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016'da Ünye'de yapılan bisiklet yolunun, bisiklet sürmek için değil adeta sürmemek için yapıldığı ifade edilerek bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.

Büyükşehir Belediyesi'nin 5 km. uzunluğunda olduğunu söylediği bisiklet yolunun toplam uzunluğu aslında 1.5 km. Üstelik düzenlenen bu 1.5 km.lik güzergahta bisiklet sürücüleri sorun üstüne sorun yaşıyorlar.

Yolda bisiklet sürenlerin aniden biten yol, standart dışı zemin, bisiklet yolunun ortasında elektrik direği, karayolunun en sağını kullanan bisikletlilerin mazgal deliklerine düşmesi vb. sorunlarla karşı karşıya kalmaları ve her an bir kaza yaşamaları işten bile değil.

Amatör bisiklet sürücüsü Emre Yılmaz, yasa ve yönetmeliklerde bisiklet yolunun tanımı ve standartlarının belli olduğuna dikkat çekerek, Ünye bisiklet yolunun bu tanım ve standartlara uygun olmadığını söyledi.

Yılmaz, yapılması gerekenlerin çok kolay ve fazla masraf gerektirmeyen işlemler olduğunu belirterek, yaşanan sorun ve kazalara son verilmesi için Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden gereken ilgi ve duyarlılığı beklediklerini ifade etti.

2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ünye Bisiklet yolu düzenleme ve güzergahının standartlara uygun yapılmamasından doğan aksaklık ve sorunlar sık sık kazalara yol açıyor.

5 km değil, 1.5 km...

Büyükşehir Belediyesi'nin 1.5 km. olarak düzenlediği ancak her nedense 5 km. olarak açıkladığı bisiklet yolu Ünye'nin doğusundan Çimento Fabrikası istikametinden başlayıp Otogar istikametinde bitiyor.

Düzenlenen bu güzergah ise yasada tanımlanan standartların dışında yapıldığından yıllardır sorun üstüne sorun yaratıyor. Bisiklet sürücüleri standart dışı yapılan yoldan şikayetçiler ve Büyükşehir'den bir an önce düzenleme bekliyorlar.

Yasa ve yönetmeliğe uygun değil

Ünyeli amatör bisiklet sürücülerinden Emre Yılmaz, 03.11.2015 tarihinde 29521 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan “Şehir içi yollarda bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair yönetmeliğe dikkat çekerek; "Bisiklet yolunun tanımı ve standartları yönetmelikte çok açık. Ancak Ünye bisiklet yolunda bu tanım ve standartlara uymayan düzenlemeler bulunmakta. Bu yanlış düzenlemeler ise biz bisiklet sürücüleri için can ve mal tehlikesi doğurmaktadır." dedi.

Bu yolu kullanmamız mümkün değil...

Emre Yılmaz, bu yanlışlara örnek olarak şunları söyledi; "Yolda bisiklet sürenler aniden biten yolla karşılaşıyor, neye uğradıklarını anlayamıyorlar. Standart dışı zemin boyama ve döşeme, bisiklet yolunun tam ortasındaki elektrik direği gibi yanlışlıklar bu güzergahı bisiklet yolu olmaktan çıkarıyor. Kısacası bu yolu bizlerin bisiklet yolu olarak kullanması mümkün değil.

Bu yol yüzünden ceza yiyoruz

Yılmaz açıklamasında, yönetmeliğe göre bisiklet yolu olmayan yerlerde bisiklet sürücülerinin karayolunun en sağını kullanma haklarının olduğunu belirterek; "Biz bu yolu kullanamayınca karayolunu kullanmak zorunda kalıyoruz. Ancak, burada bisiklet yolu varken karayolunu kullanamazsın, gerekçesiyle bizlere trafik cezası kesiliyor. Yani bir nevi aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık, durumuyla karşı karşıya kalıyoruz." dedi.

Çözümü kolay ve masraf gerektirmiyor

Emre Yılmaz, sorunlarının sadece bunlar olmadığını dile getirerek; "Karayolları kenarlarındaki su mazgal deliklerinin yarattığı sorunlar, sahil boyu kaldırımda bisiklet yolu işaretlemesi olmadığı halde Büyükşehir'in kurduğu bisiklet istasyonları ve yaşanan sorunlar vb.. Ancak şuna özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bu sorunların giderilmesi çok kolay ve öyle büyük masraf gerektirmiyor." şeklinde konuştu.

Sn. Güler'e hazırladığımız dosyayı vermek istiyoruz

Ünyeli amatör bisiklet sürücüleri olarak bütün bu sorunları ve çözüm önerilerini anlatan bir dosya hazırladıklarını belirten Emre Yılmaz; "Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Güler seçim çalışmaları sırasında bisiklet yolları yapacaklarını söyledi. Bu sözü bizi çok memnun etmişti. Yapacakları böyle bir çalışma öncesinde bu dosyayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımıza sunmayı düşünüyoruz." dedi.

Destekleme Fiyatı) Sivri kalite fındık 15.50 /Kg'dir. (Destekleme Fiyatı) Levant kalite kabuklu tombEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ESER ECZANESİ

Saraçlı Mahallesi Orta Saraçlı Caddesi No:5/A Ünye

( Saraçlı Mahallesi Sanayi Cami Karşısı ) - 0 452 324 19 00

Yayın Akışı