Ünye’yi dünyaya açacak projeye start verildi

Haber Tarih : 06/10/2020
Toplam Okunma : 582

Ünye Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, ÜTSO’nun DOKA’dan aldığı destekle hayata geçen 100 bin liralık Ünye-Ordu FAM TRIP Projesi kapsamında 40 tur operatörünün 4 günlük Ünye programı başladı.


Ünye başta olmak üzere Ordu’nun tarihi güzelliklerini dünyaya açılması planlanan çalışmanın ilk günü olan 6 Ekim Salı günü projenin ilk durağı Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı oldu. Çınarsuyu Tabiat Parkı tesisleri ile ilgili bilgi alan tur operatörleri buraya hayran kaldıklarını ifade ettiler.

Tur operatörlerinin ikinci durağı Uzunkum’daki Ünye manyetik kumu oldu. Burada Emekli Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit’in sunumunun ardından tur operatörleri çıplak ayakla 1 saat Ünye Manyetik Kumu’nda yürüdü.

Ardından Açık Tilla’da çay molası veren ekip, “Ordu’nun Giriş Kapısı, Turizm Adası; Burunucu” projesi kapsamında Ada Bakkaliyesi’nin bulunduğu mevkiyi gezdi.

Ünye sahil boyu yürüyen tur operatörleri Atatürk Parkı Sosyal tesislerine gelerek gastronomi alanında Ünye mutfağının lezzetlerini tattı.

Tur operatörlerinden oluşan ekip, daha sonra sırasıyla Ünye Müze Ev, Sabri Kadı Konağı, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası, Orta Çarşı, Ünye Çikolatası ve Türk-Japon Dostluk Anıtı’nı ziyaret etti, bilgi aldı. Ekiptekiler Ünye’nin doğal güzelliğinin yanı sıra kültürel ve tarihi birikimi ile kendine hayran bıraktığını ifade ettiler.

-Türkiye’nin en iyi 40 tur operatörü Ünye’de -

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Atatürk Parkı’nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en iyi denebilecek 40 tur operatörünün ekipleriyle birlikte Ünye’ye geldiklerini söyledi.

Projede hedeflerinin yurt dışı bağlantılı acenteler olduğunu ifade eden Akar, “Acenteler aracılığıyla yurt dışı bağlantılarını kullanıp bölgemize turist transfer etmeleri, dolayısıyla Karadeniz’deki turizmin başlangıç noktasının artık Ünye’nin olması gerekliliğini sağlamak istiyoruz.Bu kapsamda Ünye ilçesi başta olmak üzere Ordu’nun bazı ilçelerini kapsayan 4 günlük bir program uygulanacak. 4 günün sonunda da bir sonuç raporu hazırlanacak.”dedi.

Programda tur operatörleri adına konuşan Karnak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Aliabet, şunları söyledi:

“AnnemÜnyeli, Karadeniz’e ilk gelişim Ünye ile oldu. Bu benim için ayrı bir keyiftir. Programımıza çok güzel bir geziye başladık. Turizm çok uzun soluklu bir tanıtımdır. Sabır ister, o kadar detaylı güzel şeyler var ki, bunun hepsini 4-5 gün içerisinde göreceğimize inanmıyorum. Biz buraları gezdikçe, zamanla çözüldükçe buraya ciddi yazarlar gelebilir. Burada daha büyük festivaller düzenlenebilir. Eşi benzerini yaptığımız Arap ülkelerinden 750 bin acentalık bir festival bile düzenlenebilir. Samsun’u, Ordu’yu, Ünye’yi çok geniş bu coğrafyayı kapsayacak şekilde güzel bir şekilde planlar yapılabilir. Türkiye’ye 2 milyon para geliyorsa şu an burada en azından bir milyonunu getiren meslektaşlarımız var. Biz 330 milyondan bahsediyoruz, 18 Arap ülkesi. Bu halkın %30’u seyahat ettiği zaman dünyaya 100 milyon Arap turist gidiyor. Biz Türkiye olarak 1.5 milyonunu alabiliyoruz. Hâlbuki görüntüde biz çok iyi Arap turist aldığımızı zannediyoruz ama almıyoruz. Senelerdir İstanbul bütün dünya pazarlarından, yabancı Avrupa ülkelerinden protesto edilmesine rağmen sadece Arap turist ile besleniyor. Yani Arap turizmi o kadar büyük ki nasıl Trabzon, Rize o taraflara gidiyorsa, iyi bir tanıtımla sabırlı bir yollaolacak. Bu tabi seneler alabilir. Bunu başarabiliriz. Tabi biraz yatırım gerekiyor. Tesis gerekiyor. Ama sizlere söz veriyoruz. Biz memnuniyetle zaten bu kadar büyük rakibi bir araya getirmemiz büyük başarıdır. Bu kadar birbirini yiyen acentalar ilk defa bir arada çıkıyoruz seyahate ve sizin bölgenize oluyor. Biz elimizden gelen ne gerekiyorsa yapacağımıza inanıyorum.”

-“Eksikleri kulağımıza, güzelliklerimizi dışarıda söyleyin”-

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, tur operatörlerinin Ünye’ye gezip gördüğünü ifade ederek, “Artı ve güzelliklerimizin yansıdığı turizm noktasında eksiklikleri kulağımıza, güzelliklerimizi de dışarıya yansıtırsanız memnun oluruz. Turizmin gelişmesi için ilçemizde turizm sektöründe hizmet eden kardeşlerimize destek vermek ve destinasyonlarını oluşturmak adına yerel yönetim olarak üzerimize ne görev düşüyorsa seferber ettiğimizi belirtmek istiyorum.”dedi.

-“Turizm adına elimizden geleni yapıyoruz” -

Ünye turizminin gelişmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Tavlı, “Şehrimizin özellikle tarihi mekanlarını yenileşmesi, gelişmesi ve restore edilmesi noktasında, diğer taraftan Ünye Kale’mizin hayata döndürülmesi adına restorasyon çalışmalarının yürütülmesi, doğanın güzelliklerini ortaya koymak noktasında Asarkaya Kent Ormanımızı daha canlı hale getirmek, Karadeniz’de en iyisinin bizde olduğunu düşündüğüm Binicilik Tesislerinin daha rantıbıl kullanılması ve şehrimizin diğer noktalarında turizmin zaman geçirebileceği mekanları oluşturmak adına yerel yönetim olarak bizler elimizden geleni yapıyoruz.”diye konuştu.

-“Tüm Karadeniz’in en güzel ilçesi Ünye’dir” -

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, yaptığı konuşmada, proje kapsamında yapılan çalışmalar ve düzenlenen geziler neticesinde hem turizm acenteleri, hem Ünye, hem Karadeniz Bölgesi için güzel sonuçlar ortaya çıkacağını söyledi.

Dünyada turizm faaliyetlerinin her geçen gün artığını ve önem kazandığını ifade eden Kaymakam Güney, Ünye’nin de turizmde yerini alacağını belirterek, şunları söyledi:

“Covid-19 pandemisi dolayısıyla bir parça duraksama yaşansa da globalleşen dünyada turizm faaliyetleri her geçen gün artarak devam edecek, ekonomide ki payı her geçen gün artacaktır. Bizlerde turizm faaliyetinden sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde, koruma-kullanma dengesi içerisinde değerlerimizi tüketmeden misafirlerimizle paylaşarak, hep beraber katma değere dönüştürürüz. Bunun çabası içerisindeyiz.Ünye Karadeniz bölgesinde ben göreve başlamadan önce de ziyarete geldiğim, bir Karadenizli olarak ziyaret etmekten son derece keyif aldığım çok güzel bir ilçemiz. Tüm Karadeniz’in en güzel ilçesi Ünye’dir. Tabiatıyla, tabi güzellikleri ile varolan bir potansiyeli içinde barındırıyor.”

     ÜNYE KENT HABER
TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : MERKEZ ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:29/A ÜNYE / Emniyet Müdürlüğü Karşısı

( Hükümet Caddesi Nazona Pastanesi yanı ) - 0 452 323 18 95

GÜNDÜZ-GECE : TİYALOĞLU ECZANESİ

Kaledere Mahallesi 20 Temmuz Caddesi No:15/D Ünye

( 20 Temmuz Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 03 27

Yayın Akışı