Yardım İçin Gitti, Patron Oldu

Haber Tarih : 02/11/2018
Toplam Okunma : 113


Ordu'da yaşayan 3 çocuk annesi Saliha Öztürk, çoğunlukla erkek işi olarak görülen koltuk tamiri ve döşemeciliği yaparak, eşinden devraldığı dükkanda ustalık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor. 
Ordu'nun Altınordu ilçesinde çoğunlukla erkeklerin yaptığı ve bayanların yapmakta zorlanacağı bir iş olarak görülen koltuk tamiri ve döşeme işlerini usta olarak yaklaşık 20 yıldır yapan Saliha Öztürk, görenleri şaşırtıyor. Eşine yardım etmek için dükkanda bu işe merak eden 39 yaşında ve üç çocuk annesi olan Öztürk, yaptığı ürünlerin beğenildiğini belirterek, aslında bu mesleğin zorluklarının olduğunu ama kendisinin, bu işi daha çok kadınlara hitap eden bir meslek olarak gördüğünü söyledi. Eşinden bütün işleri devralan ancak eşi ile birlikte çalışan Saliha Öztürk ayrıca, bu mesleği öğrenmek isteyen diğer kadınlara da yardımcı olmak istediğini aktardı.
"Aileme destek ve geçim sıkıntısı nedeniyle başladım"
Kendisinin bu işe aile ekonomisi destek amaçlı beklediğini aktaran Saliha Öztürk, "Kimse kalık da ben koltukçu olacağım, veya inşaat ustası olacağım demez. İnşaatçı ve oto yıkamacı olan bayan arkadaşlarımı da biliyorum. Tabii ki aileye destek ve geçim yüzünden başladık. Çocuklarımız kimseye muhtaç olmasın, geçimde sıkıntıya düşmeyelim diye bu işe başladık. Başarılı olduğumu görünce de daha iyilerini yapabilmek adına kurslara katıldım. Avrupa Birliği'nin Kadın Girişimciler sertifikasını aldım. KOSGEB'e başvurup sertifikamı aldıktan sonra makine ekipmanlarımızı yeniledik. Başardıkça, adım adım güzel yerlere geldiğimi düşünüyorum" dedi.
"Bu meslek kadınlara daha çok hitap ediyor"
Kadın döşemeci olarak görenlerin ilk başlarda şaşırdıklarını aktaran Öztürk, bu mesleği kadınların daha güzel yapacaklarına inandığını söyledi. Öztürk, "Aslında döşe ustalığının zorlukları var ama ben daha çok kadınlara hitap eden bir meslek olduğunu düşünüyorum. Çünkü evlerin iç kısımlarıyla genelde kadınlar ilgilendiği için, her kadının da yapabileceğini düşünüyorum. Döşemecilik tek dal değil, dikişten anlayana ayrı, sandalye döşemesi ayrı, koltuk döşemesi ayrı bir meslektir. Bunun yanında klasik ve modern mobilya ustaları da vardır. Aslında içerisinde o kadar çok meslek barındırıyor ki, bu yüzden her bayanın yapabileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
"Diğer kadınlara da bu mesleği öğretmek istiyorum"
Diğer kadınlara da bu mesleği öğretmek istediğini anlatan Öztürk, şöyle devam etti: 
"Şuan bir proje üzerindeyim ve hayata geçirebilirsek kadınlara bu mesleği öğretmek istiyorum. İŞKUR'un da bu konuda destek vereceğine inanıyorum. Eğer öğrenmek isteyen kadınlar olursa önümüzdeki yıl bu mesleği ders maiyetinde kadınlara öğretebilirim."
"Dükkanda eşim patron oldu"
Kendisi de döşemeci ustası olan Saliha Öztürk'ün eşi Erda Öztürk ise İstanbul'da bir iş yerinde çalıştığı esnada, eşinin yanına gelerek yardım ettiğini aktardı. Eşinin bu işlere olan becerisini görünce Ordu'ya yerleştiklerini ve burada dükkan açtıklarını söyleyen Erda Öztürk, işlerin yoğunluğundan dolayı eşinin burada da yardıma geldiğini ve yaklaşık 20 yıldır dükkanda usta olarak çalıştığını ifade etti. Öztürk, "Kendisi usta oldu, artık biz geri çekildik. Şimdi kendisi ile birlikte gayet güzel bir şekilde ekonomimizi ve ailemizi güçlü bir şekilde götürmeye çalışıyoruz. Şuan kendisi patron oldu, ben artık arka plandayım. Dükkanın ekonomisi ve geri kalan her şeyi artık onun, o ilgileniyor" dedi.


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TURAN ECZANESİ

Liseler Mahallesi Stadyum Caddesi No:1/A Ünye

( 1 No.lu ASM Karşısı ) - 0 452 324 04 41

Yayın Akışı