Yüksel Şen, Ankara’da vefat etti.

Haber Tarih : 29/10/2018
Toplam Okunma : 66


1961 yılından bu tarafa Şirin Ünye Gazetesi ve Ünye KENT Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Araştırmacı, Şâir ve Köşe Yazarı Yüksel Şen (81), vefat etti.

Bu sabah vefat eden Şen, yarın Ankara’da toprağa verilecek.

-Yüksel Şen kimdir?-

Yüksel Şen, 1937 yılında Ünye'de, Orta Mahalle, Keşaplı Sokak, Ortaokul arkasında bulunan 23 numaralı evde dünyaya geldi. Ünye'nin ilk profesyonel fotoğrafçısı Hüseyin Ahmet Şen'in oğludur. İlk ve Ortaokul tahsilini Ünye'de yaptı. 01 Aralık 1954 tarihinde öğretmen vekili olarak Terme'nin Üskütü Köyü İlkokulu'nda memuriyet hayatına başladı.

1955 - 1957 yılları arasında Ünye Ticaret ve Sanayi Odası'nda görev aldı. Askerlik görevini yaptıktan sonra 1959'da tekrar aynı yerde görevlendirildi. 1960 yılı başlarında T.C. Ziraat Bankası Çorum/Osmancık Şubesi'ne tayininin çıkması üzerine Oda'daki görevinden ayrıldı. Yurt sathında çeşitli kentlerde 23 yıl değişik görevlerle bankacılık yaptı.

1983 yılında fiilen emekli oldu. Bundan sonra özel sektörün değişik kesimlerinde çalıştı. 1986 yılı başında, merkezi İzmir'de bulunan Millî Aydın Bankası Tarişbank T.A.Ş.'nin Ankara Şubesi'nin açılmasında görev aldı. Dört yıl bu bankada çalıştıktan sonra, kendi isteğiyle 1990 yılında buradaki işinden ayrıldı. Ankara'da Rafet Canıtez Caddesi, 49 numarada faaliyette bulunan Ünye Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı'nın uzun yıllar yöneticiliğini yaptı ve senelerin yorgunluğunu tatlı anılarla ve eserleriyle geride bırakarak 30 Nisan 2004 tarihinde kendi isteğiyle bu görevine de veda etti.

 

Evli ve biri kız, biri erkek iki çocuğu olan araştırmacımız Ünye'nin geçmişi ile ilgili çok zengin bir arşive sahiptir. Kitap biriktirmek ve okumak, şiir ve yazı yazmak başta gelen tutkuları arasındadır. Henüz betik halinde basılmayan, ancak yurt genelinde pek çok mahallî gazete ve dergilerde yayımlanmış şiir ve yazılarını topladığı "20 Yaşın Rüzgârı" (Şiirler), "Suat'a Deyişlerim" (Şiirler), "Anıl'ın Defteri" (Şiirler), "Dünden Bugüne Ünyeli Şairler", "Ünye Şiirleri Antolojisi", "Şiirlerle Ünye", "Ordu'lu Şair Murat Sukuti Karaca'dan Bir Demet" (Şiirler), "Güzel Ünye’miz" (Ünye'yi bütün özellikleriyle yansıtan bir yapıt), "Yurt Duyguları" (Bütün Türkiye'yi kapsayan gezi yazıları - 3 cilt), "Ünye ve Tarih", "20. Yüzyıl Ünye Ekonomisinden Kesitler - İnsanlar ve İşletmeler" isimli araştırmaları bulunmaktadır.

Ünye KENT Haber


Eczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : ATİLA ADA ECZANESİ

Yüceler Mahallesi Kayalar Sokak No:21/ B Ünye

( Devlet Hastanesi Karşısı ) - 0 452 323 99 99

Yayın Akışı