Başkan SOBİ "Fatsa Çıngırt Kalesi bölgemizin en önemli turizm destinasyonlarındandır"

Haber Tarih : 03/01/2021
Toplam Okunma : 482


Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan SOBİ yaptığı açıklamada "Fatsa Çıngırt Kalesi sadece Fatsa'mızın değil bölgemizin en önemli Turizm destinasyonlarındandır." Dedi.

Başkan SOBİ "Fatsa Çıngırt Kalesi ve Doğal statülü alanı, Karadeniz Bölgesinin denize en yakın tarihi, turistik ve doğal değerlerinin üçü bir arada olduğu tek destinasyonudur. Özellikle ulaşım kolaylığı, şehre yakınlığı, doğal ve tarihi statüyü bir arada barındırması en büyük avantajı durumundadır. Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak kuruluş amaçlarımızdan olan; Keşfet, hazırla ve tanıt misyonumuzu bu önemli değerimize de sahip çıkarak göstermek istiyoruz." İfadesiyle yaptığı açıklamada;  

         " 01.01.2021 Cuma günü saat:14:35'te Ordu Kurul Kalesi Arkeloglarından Umut Zoroğlu, Nas İnşaat ve Restorasyon sahibi Ünye Kalesi Delhiz çalışmasını yapan Atilla Akbaş, Sanat Tarihçisi-Arkeolog Ali Rıza Nal ve ben Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Fatsa Cıngırt kayasında keşif çalışması yaptık.    

          Karşılaştığımız manzara tam bir sahipsizliğin göstergesi idi. Her yer kazılmış, her eser tahrip edilmiş, adeta yok edilmiş bir manzara ile karşılaştık. Ne yazık ki, günümüzde hala hak ettiği değeri görememiş ve görmemeye de devam etmektedir. Özellikle kaçak kazı tahribatları tarihi değerlerimizi adeta yok etmektedir. Bu ve benzeri doğal ve tarihi destinasyonlar için gelişen dünya ve değişen Şehircilik anlayışından korumak amacıyla 1. ve 2. bölge koruma bandı uygulanmalı ve yapı kütlesi destinasyonun görsel kalitesini engelleyecek yapılaşmalarda engellenmelidir." Diyerek.

"Tavsiye niteliğindeki önerilerim aşağıdaki gibidir." Yazdığı açılamada: 

         - Çıngırt Kalesi 'ne çıkarken Fatsa Büyük Sanayi Sitesi üst kısmında (coci demir üstü) yapılmakta olan konut binasının kat yüksekliğine ileride emsal teşkil edeceğinden acilen müdahale edilmelidir. Çünkü, Çıngırt Tepesinin sahil yolu boyunca görseli korunmalıdır. Buradaki amaç destinasyonun görülmesi reklam ve tanıtımın en gerçekçi unsuru olmasıdır. 

         - Okul inşaatından sonraki yol araç girişine kapatılarak, art niyetli kişilerin ulaşımı engellenmelidir. Yol köylü ve görevli haricinin kullanımına kapatılmalıdır. Koyulacak uyarı tabelalarıyla(özel statülü alan giriş yasaktır) dikkat çekilmelidir. 

         - Araç yolunun sonu olan iki yükselti ortası, ileride otopark ve karşılama noktası olarak kullanılacak şekilde hazırlanmalı ve bu amaç doğrultusunda şimdiden planlanmalıdır. 

         - En önemliside iki tepeli destinasyonun kuzeyi(deniz tarafı) acilen doğal destinasyon ve Kent Ormanı Kimliği ile mesire alanına çevrilmeli, kayalık uç noktaya Seyir Terası ve Zirve Restoran yapılarak turizmin hizmetine açılmalıdır. Bu hizmet alt yapısındaki asıl amaç; tarihi kuzey yükseltinin korunması olacaktır. 

         - Güneyi(Kara tarafı) Tarihi ve kültürel zenginlikleri içerisinde barındıran alanın acilen vahşi yüzey temizliği ve Delhiz temizliği yapılarak, Arkeolojik kazı çalışmalarının başlaması sağlanmalıdır.   

         - Özellikle doğu yakası alt eteklerinde bulunan tarihi ve kültürel yaşam alanları korunmaya alınmalıdır. 

         - Doğu cephesinde bulunan ve şu ana kadar farkedilmemiş olan Kral Kaya Mezarı tescillenerek aydınlatması yapılmalıdır. Aksi takdirde en önemli tarihi değerimiz yok olma ile karşı karşıya kalmaktadır. 

         - Kuzey Tepesi olan tarihi statülü alana girişler yasaklamalıdır. 

                Koruma ve Güvenlik 

         Uzman bir ekip tarafından belirlenecek noktalara foto kaptanlar yerleştirilerek saha hazırlana kadar, art niyetli kişilerin tahribatları önlenmiş olacaktır. 

         Turizmin olmazsa olmazı, birlikte hareket edilmesi ve tüm sahanın hazırlanması hedefinin olması gerekmektedir."

Önerilerini sıralayarak tespitlerde bulundu.  

                   

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : BEŞLİOĞLU ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:7 Ünye

( Hükümet Caddesi Pera Pastanesi karşısı ) - 0 452 323 23 03

GÜNDÜZ-GECEYARISI : SAFA ECZANESİ

Liseler Mahallesi Niksar Caddesi No:51/A Ünye

( Niksar Caddesi 1 no.lu Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 323 07 08

Yayın Akışı