BU DEFA SÖZDE KALMAYACAK!

Haber Tarih : 17/12/2020
Toplam Okunma : 559

Ünye’nin Yazkonağı Mağarası’nda Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney başkanlığı ve Ünye Turizm İşletmecileri Derneği öncülüğünde geçtiğimiz hafta yapılan gezisinin ardından ikinci hamle Büyükşehir Belediyesin'den geldi.


Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz: Yazkanoğı Mağarasıyla ilgili olarak Ünye ekibiyle toplantı düzenledi, bu konudaki çalışmaları hızlandırdı.

Sarkıt ve dikitleri, yaklaşık 30 metreden akan yağmur şelalesi ile tam bir doğa harikası olan Yazkonağı Mağarası’nda planlanan çalışmalar sonrası mağaranın 2021 sezonunda turizme açılacağı belirtildi.

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi: “Siz hiç toprağın 500 m. derinliğinde; 25 m den dökülen Yağmur Şelalesi’nde ıslandınız mı? Bunun için bu yaz ve her zaman Ünye'ye geleceksiniz” diyerek turizmde yeni bir değerin bölgeye kazandırılacağını vurguladı.

Yazkonağı Mağarası, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Ünye Turizm İşletmecileri Derneği işbirliği ile turizme hazırlanıyor.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney başkanlığında 10 Aralık Perşembe günü Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Turizm Ofisi Müdürü Arkeolog Ali Rıza Nal, Sanat Tarihçisi Nevra Arslan, Ordu Dağcılık Kulübü (ODAK) üyesi Maden Müh. Dağcı Anıl Alp ve Mahalle Muhtarı İhsan Bağcı’dan oluşan ekip Yazkonağı Mağarasına keşif ve ön rapor gezisi düzenlemişti.

Yazkonağı Mağarası’nın turizme kazandırılması için başlatılan keşif ve ön rapor gezisinin ardından gözler mağarayla ilgili yapılacak diğer çalışmalara çevrildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi de mağarayla ilgili planlama yapmak üzere Ünye Ofisi’nde bir toplantı gerçekleştirdi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz’ın başkanlığında Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Özel Kalem Müdür Erkan Koç, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Turizm Ofisi Müdürü Arkeolog Ali Rıza Nal, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği üyesi Sanat Tarihçisi Nevra Arslan, Ordu Dağcılık Kulübü (ODAK) üyesi Maden Müh. Dağcı Anıl Alp ve Mahalle Muhtarı İhsan Bağcı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda, Yazkonağı Mağarası’nın turizme yetiştirilmesi için yapılabilecek çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

-“Mağara ile ilgili çalışmaların startı verildi”-

Mağara ile ilgili çalışmaların başlamasına öncülük eden Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, toplantıya ilişkin gazetemiz muhabirine yaptığı özel açıklamada, atık durumda olan Yazkonağı Mağarası’yla ilgili çalışmanın startının verildiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Kaymakam Ümit Hüseyin Güney Başkanlığında, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği önderliğinde düzenlenen gezinin ardından mağaranın turizme açılması noktasında girişim başlatıldığını ifade eden Adnan Sobi, bununla ilgili Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz ile bir toplantı yaparak fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

-“Güvenlik önlemleri almadan giriş imkânsız”-

Güvenlik önlemleri almadan mağaranın içine girişin imkânsız olduğunu belirten Başkan Sobi, Yazkonağı Mağarası’nda yapılması gerekenlere ilişkin şunları söyledi;

“Burada yapılması gereken bazı çalışmalar var. Önceden yol açılması ile ilgili kamulaştırma yapılmış. Bunun dışında mağaranın ziyaret edilip gezilmesiyle ilgili düşünce var. Bunun için bazı çalışmalar yapılması lazım. Mağaranın içerisinde ışıklandırma, gezi alanlarının yaratılması gerekli. İçeriden kayaların düşme ihtimaline karşı önlemlerin alınması, mağara tavanlarının sağlamlaştırılması gerekiyor. Şuan içerisi güvenliksiz, ziyaretçi içeriye giremez. Düşme riski olan kayalardan kaldırılabilecek olanların kaldırılması, yerinde muhafaza edilmesi gerekenlerle ilgili olarak ta yerinde çalışma yapılması gerekiyor. Mağarada ön önemli çalışma güvenlikle ilgili, yağmur yağdığında orada suların arttığı ile ilgili Mahalle Muhtarının verdiği bilgi önemli. Güvenlik önlemleri tam olarak alınmadan içeriye ziyaretçi girişi imkansız. İyi bir çalışma yapmak lazım.”

-“İstenirse önümüzdeki turizm sezonunda açılabilecek bir yer”-

Yazkonağı Mağarası planlanan çalışmalar yapıldığı takdirde 2021 turizm sezonunda açılabileceğini ifade eden Başkan Adnan Sobi şunları söyledi:

“Burası ile ilgili MTA’nın daha önce yapmış olduğu projeler varmış, ancak bu proje günümüze uyarlanmalı. Çünkü burası fay yarığı. Buranın bir çıkışının daha olma ihtimali de var. Anıl Bey dağcılık ekibi ile gelip mağara içerisinde neler var bununla ilgili çalışma yapmak istiyor. Eğer bir çıkışı da varsa nereye kadar gidiyor, nasıl bir yapısı var, ona da bakmak gerekiyor. Mağara içinde çok büyük çalışmalara gerek yok. İstenirse önümüzdeki turizm sezonunda açılabilecek bir yer.”

-Yazkonağı Mağarası Turizmsel ve Vitrinsel alt yapı ön raporu kabul edildi-

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, dernek olarak hazırladıkları Yazkonağı Mağarası Turizmsel ve Vitrinsel alt yapı ön raporunu Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz’ın katıldığı toplantıda sunduklarını, Asım Suyabatmaz’ın bu planlamanın yapılabilirliğinin olduğunu ve yeni sezona hazır hale getirilebileceğini aktardığını belirterek, ön raporda şu tespitlerin yapıldığını açıkladı:

Ulaşılabilirlik alt yapısı:Batı girişi olan Ünye-İkizce Kavşağına üç boyutlu mesafeli yön tabelası. Doğu girişi Otogar ayrımına aynı görsel ve mesafeli yön tabelası koyulması. Şehrimizin Cumhuriyet Meydanı tarafından gelen araçlar için Tabakhane Köprüsü çıkışı yol ayrımına mesafeli yön tabelası. Otogar tarafından gelen araçlar için eski Balıkhane yol dönüşüne tabela, buradan içeriye dönen araçlar için yol ayrımında sağ tarafa resimli ve isimli yön tabelası. Köprübaşı dört yolunda yön tabelası. Bekçi Mahallesi yol ayrımına resimli, isimli ve mesafeli yön tabelası. Yanıklar Petrol yanı okul ayrımına resimli ve mesafeli yön tabelası konularak mağaraya ulaşım sağlanmış olacaktır...

Karşılama alanı ve hizmet altyapısı: Destinasyonumuzun en önemli vitrinsel alanı, karşılama noktasıdır. Buraya Büyükşehir Belediyemizin yayla ve doğal destinasyonlara yapmış olduğu ahşap çay büfesi çok uygun olacaktır. Mimarisinin ve renginin Ünye eski evleri modeliyle yapılması amacına özel bir anlam katacaktır.

 Büfemizdeki hizmetler: Çay ve kahve servisi. Su ve tost servisi. fındık ve mevsimine uygun yöresel meyve satışı. Geziye katılacaklar için, kiralanmak üzere, bay, bayan ve çocuklar için uygun numaralarda çizmeler. Katılımcıların kıyafetlerini korumaları amaçlı tek kullanımlık yağmurluklar. İsteğe bağlı olarak almaları önerilebilecek kiralık kasklar. Gezi gruplarına her hangi bir olumsuzluğa karşı tedbir amaçlı kiralık, satış veya emanet amaçlı fener bulundurma. İlçemizin ve ilimizin hizmet alt yapısının hazır olduğunu gösteren tanıtıcı broşür veya materyallerin bulunması ve ücretsiz verilmesi. WC, lavabo hizmet alt yapısı olmazsa olmazdır.

Ülkemizin ender, bölgemizin ve ilimizin en uzun ve doğal mağarası olan Yazkonağı Mağarası, bu vitrinsel ve turizmsel dokunuşla Ordu'muzun bölge turizmindeki yerini üst sıralara taşıyacaktır. Siz hiç toprağın 500 m. derinliğinde; 25 m.den dökülen yağmur şelalesinde ıslandınız mı? Bunun için bu yaz ve her zaman Ünye'ye geleceksiniz...”

Ünye KENT Haber

 

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : BEŞLİOĞLU ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:7 Ünye

( Hükümet Caddesi Pera Pastanesi karşısı ) - 0 452 323 23 03

GÜNDÜZ-GECEYARISI : SAFA ECZANESİ

Liseler Mahallesi Niksar Caddesi No:51/A Ünye

( Niksar Caddesi 1 no.lu Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 323 07 08

Yayın Akışı