FATSA’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI KORUNARAK TURİZME KAZANDIRILACAK

Haber Tarih : 13/12/2020
Toplam Okunma : 792


Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak uygarlıkların izini taşıyan Fatsa’nın saklı kalmış tarihi ve zengin kültürel mirası korunarak turizme kazandırılacak.

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, ilçenin tarihi ve kültürel mekanlarını gün yüzüne çıkartıp turizme kazandırılması amacıyla tarihi Cıngırt Kaya ve Mağarası Antik Yerleşim Yeri, Fatsa Kalesi (Kaleönü) ve Bolaman Antik Yerleşim Yeri Manastır kalıntısında incelemelerde bulundu.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MEKANLAR GEZİLDİ

Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı İsa Yüksel, Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, Meclis Üyesi Muharrem Okyay Sarıhan, Temizlik İşleri Müdürü Erdem Yuva, Fatbel Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Aydın ile Tarih Öğretmeni Cevat Erbil rehberliğinde ilk ziyaretini Tarihi Cıngırt Kaya ve Mağarası Antik Yerleşim Yerine gerçekleştirdi. Başkan Kibar Cıngırt Kaya ve Mağarası Antik Yerleşim yerinin tarihi hakkında tarih öğretmeni Cevat Erbil’den bilgiler aldı.

“TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ KORUMAK EN BÜYÜK VAZİFEMİZ”

Fatsa Kalesi (Kaleönü) ve Bolaman Antik Yerleşim Yeri Manastır Kalıntısında incelemelerde bulunduktan sonra bir açıklama yapan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Fatsa ilçemiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, zenginliğini farklı kültürlerden beslenerek kazanmış bir şehirdir. Fatsa’mızı ortaçağa uzanan tarihi alanları ile de ön plana çıkarmak için en kısa zamanda çalışmalarımızı başlatacağız. Tarihi Cıngırt Kaya ve Mağarası Antik Yerleşim Yeri, Fatsa Kalesi (Kaleönü), Bolaman Antik Yerleşim Yeri Manastır Kalıntısı gibi zengin mirasımızı turizme kazandırmak, eşsiz bir birikime sahip olan Fatsa’mızın günümüze ulaşan manevi değerlerini korumayı en büyük vazifemiz olarak görüyoruz.” dedi.

Tarih Öğretmeni Cevat Erbil ise Fatsa Kalesi’nin milattan önceki kullanılmaya başlanmış kaya üzere yapılan muazzam bir kale olduğunu söyleyerek, “Korunaklı altta mağaraları, barınma yerleri olan sulak arazileri bulunan ve kale içerisinden elekçi vadisine bir mağaranın ve tünelin geçtiği bir bölge. Buranın turizme kazandırılması için ciddi çalışmalar başlatılmaktadır. Bu konuda Fatsa Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : DERMAN ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Hükümet Caddesi No:28 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 12 42

Yayın Akışı