Ünye’de Denizde Tarihi Temel mi var?

Haber Tarih : 02/08/2019
Toplam Okunma : 1065

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ünye Gölevi Mahallesi Sahil Otel önünde denizin içinde tarihi bir yapıya ait temel bulduklarını söyledi.


Saray ve şatoya ait olduğunu düşündükleri tarihi temel ile ilgili çalışmalara başladıklarını ifade eden Sobi, Ünye’nin sadece karada ki değerleri değil denizde de değerleri olduğunu belirtti.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi yaptığı açıklamada, “Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak kentimizin sadece bugünü yarını değil, dününün de sahiplenilmesi, ileri ki kuşaklara da aktarılması ile ilgili ki Kızılkaya’nın geçmişe dönük kayıt ve koruma altına alınması, Asut-Hafzıkara tarihi köprüsünün kayıt ve koruma altına alınması gibi çalışmalarımız oldu. Ayrıca Ünye’miz binlerce yılık tarihe ve geçmişe sahip bir şehir. Bunun da belirtileri İpekyolu ile başlayan karada ve denizde de değerleri olan bir şehrimiz.”dedi.

Ünye’nin karada olduğu gibi denizde de değerleri olduğunu ifade eden Sobi, “Yakın bir zamanda denizin içinde bir oluşumu fark ettiğimizde farklı bir konumda olduğunu anladık. Onu denize girerek de onu elimizde yüzerek de test ettik. Orda ki arkadaşlarla da konuştuğumuzda zaten burada bir yapının olabileceğini, olma ihtimalinin de yüksek olduğu gözle de görülüyor. Çünkü yapının temel aksamı aynen duruyor. Eskiden yapılmış bir saray ya da büyük bir şato gibi bir yapıya ait olduğu gözle görülebilir bir durumda. Bizde bunu gündeme getirerek Ünye’mizin sadece karada ki değerleri değil denizde de değerleri olduğunu anlatmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için böyle bir çalışma başattık.”dedi.

Tarihi temelde resmi incelemelerin başlaması için dernek olarak çalışma yürüttüklerini ifade eden Sobi, “Böyle bir çalışmanın takibini de yapacağız. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden buranın araştırılmasını talep de edeceğiz. Eğer böyle bir yapı varsa bunun ortaya çıkması Ünye’ye de bölgeye de ciddi bir turizm kazanımı elde edecektir. Ünye Gölevi Mahallesinde bulunan Sahil Otel’in önünde, denizin içinde resmen bir yapının temeli olduğu belli oluyor. Bir binayı kaldırıp temelini görseniz aynen öyle olur ve büyükçe de bir temel. Bu taş bir temel yani orada oluşmuş bir kayalık değil. Geçmişte el emeği ile yapılmış bir temel olduğunu gördük. Tabi ki bunun tarihi dokusunun değeri ve tarihsel anlamda ki pozisyonunun ne olduğunu tabi ki uzmanlar karar verecek.”dedi.

Vatandaşlara çağrıda bulunan Sobi şunları kaydetti, “Bütün vatandaşlarımızın sadece denizde doğada değil nerede olursa olsun, sadece yapı anlamında değil anıt ağaç şeklinde her türlü değerlerimizin korunması sahip çıkılması ilgili yerlere bildirilmesi noktasında hassas olmaya davet ediyorum.”

Ünye KENT Haber

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : LALE ECZANESİ

Liseler Mahallesi Akkuş Niksar Caddesi No:49/A Ünye

( Niksar Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 11 43

GÜNDÜZ-GECE : HAYAT ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:95 Ünye

( Hükümet Caddesi Mevkii ) - 0 452 323 17 24

Yayın Akışı