ADIGÜZEL Tarım-Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sert çıktı.

Haber Tarih : 18/07/2020
Toplam Okunma : 691

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, tahmini fındık rekoltesini 665 bin ton olarak açıklayan Tarım-Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sert çıktı.


Adıgüzel Bakan’a hitaben; “Ağabeyi FETÖ’den tutuklu Tarım Bakanı, Ordu'ya gelip FETÖ’cü şirketlerin başlattığı işi bitirmek için mi 665 bin ton rekolte sallıyorsun? Hadi oradan. Satılık memleket mi var? Satılık emek mi var? Utanmaz arlanmazlar” dedi.

Fındıkta oynanan oyunun son sahnelerine gelindiğini belirten CP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Ordu ziyareti sırasında açıkladığı rekolte ile ilgili olarak şunları söyledi; “Bugünleri aylar öncesinden görerek uyardık. Serbest piyasada 26 TL’lere ulaşan ve TMO’nun 24 TL’den 20bin ton için satışa çıktığı ve 400 bin ton alıcı başvurusu olan fındığı günler içerisinde 19 TL’lere düşürenler kimlerdir? Biz bunu yapanın Ferrero ve Türkiye’deki

ayak takımı olduğunu defaatle ifade ettik.

Meclis’te eller Ferraro için kalktı

MHP milletvekili ve AKParti Ordu Milletvekili ayrıca FETÖ’cü bir şirketin oyunlarından bahsettiler. Geçen hafta bu konuyu bir araştırma önergesi ile TBMM’nin gündemine getirdim. Orada ne MHP milletvekili ne de AKParti adına konuşan milletvekili bu Feto konusunu orada dile getirmediler. Bu iki vekil önergeme ‘evet’ oyu vermesine rağmen kendi parti gruplarının ‘hayır’ oyu vermesi ile önergemiz reddedildi. Yani eller halk için değil Ferrero için kalkmıştır.

Şu anda Ferraro kahkahalar atıyor

Tarım Bakanı dün Ordu’ya geldi. Maalesef ülkemin Tarım Bakanı bu kartelin önünü açacak ve uluslararası şirketlere yağdanlık yapacak şekilde psikolojik sınır olan 600bin tonun çok üzerinde 665 bin tonluk yapay bir rekolte açıkladı. Şu anda Ferrero kahkahalar atıyor. “Biz bile ancak 600bin diyebildik, Tarım Bakanı 665 bin ton dedi” diye. Ben bu 665 bin ton diyen bakana diyorum Hadi oradan, hadi oradan!. Sizler ahlaksızsınız. Adı makamı mevkisi ne olursa olsun bu şekilde Türkiye’yi uluslararası sermayeye peşkeş çekenlerin hepsi utanmazdır.

Atatürk’ün Nutkunun son bölümü olan Gençliğe Hitabe’den bir bölüm okumak istiyorum. “Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini müstevlilerinin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.” Atatürk 100 sene önce bugün gelinen noktayı söylemiş.

Serbest piyasa rakamı 26, devletin rakamı 24 TL

Türkiye’de fındık fiyatı için 2 rakam oluşmuştur. Serbest piyasada olan halkın fiyatıdır ve o 26 TL’dir. Bir de devletin fiyatı vardır. O da TMO’nun en son piyasaya sattığı fındık fiyatı olan 24 TL’dir. Biz de millet ile devletin ortasını bulduk 25 TL dedik. Bizim de katkı sunduğumuz çalışmalarla, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki siyasi parti genel başkanları içinde ilk ve tek olarak, fındık fiyatı için en az 25 TL demiştir.

Rekolteyi açıklıyor, fiyatı açıklayamıyor

Tarım Bakanı Ordu’ya gelerek rekolte 665 bin ton diyor. Peki fiyat ne? Onu ben açıklayamam Cumhurbaşkanı açıklar diyor. Sen kime hizmet ediyorsun? Düşük fiyat açıklanması için ortam mı yaratıyorsun? Bu bir tuzak. Şu saatten sonra 21,22,23 TL leri birileri telaffuz ederse bilin ki bu Erdoğan’ın kendi oyunudur. İyi polis kötü polis numarasını oynamayın. 25 TL’nin altında rakam telaffuz etmek vatana ihanettir.

Cemal Enginyurt’u dikkate almıyorlarmış

MHP milletvekili Cemal Enginyurt dün akşam bir TV programında kendisinin dikkate alınmadığını, toplantılara çağrılmadığını ifade ederek “Biz siz ne ettik?” diyor. 1 hafta önce Mecliste araştırma önergemde konuşmama cevap vermek için kürsüye çıktığında sözleri aynen şöyleydi: “Biz inanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Bakanlar da bizi her daim dikkate alıyorlar. Ama Sayın Adıgüzel sen hiçbir zaman dikkate alınmayacaksın.” Aradan 1 hafta geçmeden kendisi şu anda dikkate alınmadığını söylüyor. AKPartili milletvekilleri kendi aralarında toplantı yaptıklarında ben dedim ki “hadi beni çağırmıyorsunuz MHP milletvekilini çağırın” daha sonra ikinci toplantıya MHP’li vekillerin çağırıldığını ancak bu defa da Sayın Enginyurt’un katılmadığını öğrendim. Dolayısıyla, bir yandan muhalefet gibi bir yandan da iktidar gibi davranamazsınız. MHP milletvekili olarak “hükümet fiyat açıklasın” diyemezsiniz. Siz zaten hükümetsiniz. Neden sorumluluğu başkalarına havale ediyorsunuz. Güya sarayın haberi yokmuş. Erdoğan’a düzgün aktarılmıyormuş. Biz de 2 senedir anlatıyoruz siz de. O halde Erdoğan’ın anlamakta mı sorunu var? Sizin anlatmakta mı sorununuz var?

Tarım Bakanı zannetmesin ki “Ben Ordu’ya geldim 665bin ton rekolte açıkladım, gittim. Artık beni kimse bulamaz” buradan söylüyorum, Türkiye’nin her yerinde Karadenizli var. Gittiğiniz her yerde kovalarız. Bu ülkenin emeğini de kimseye yedirmeyiz. Kendi çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını yabancılara dağıtmaya kalkanın boğazına yapışırız. Millete ikiyüzlü davranan bazı siyasetçiler de yarın Ordu sokaklarında gezebilmek istiyorsa aklını başına alsın.

25 TL’nin altında fiyat açıklamak vatana ihanettir

TMO’nun geçen yıl 16,5 TL’den aldığı fındığı piyasada önce 21 sonra da 24 TL’den satması üzerine arada kazandığını kendisine fındık satan üreticiye dağıtmasını önerdim. Bunun üzerine bazı siyasetçiler çıkıp “Sen doktorsun doktorluktan kazandığın parayı millete dağıt” gibi abuk sabuk savunmalara girdiler. Sanki ben bir kamu kurumuyum. Kamu kurumları kar marjı gözetmez. Anayasanın ve kanunların hükümleri “devlet üreticinin ürettiğinin karşılığını alabilmesi için gerekeni yapar diyor.” Tarım kanunda Gayri Safi Milli Hasılanın %1 tarıma destek olarak kullanılır” diyor. Oysa hiçbir zaman yıllık 0,5’i geçmedi. Bu hesapla hükümetin şu an üreticiye 175 milyar TL borcu var. Kayıtlı üreticiler üzerinden üretici başına 290 bin TL borcu var. Devletin üreticiye borcu varken, üretici üzerinden yaptığınız karı şu sıkıntılı salgın günlerinde neden üreticiye dağıtmıyorsunuz? Her yere teşvik dağıtıyorlar bir tek üretime gelince yok. Baca filtresi olmadığı için üretimi durdurulan termik santrallere hükümetin 1 yılda verdiği teşvik 1 milyar 100 milyon TL. Yani kapalı termik santrale teşvik veren hükümet fındık üreticisine veremiyor öyle mi? Madem fındık üretici üzerinden ettiğiniz karı üreticiye dağıtmayacaksınız, o halde o karı fiyat teşekkülünde kullanacaksınız. Depolarda fındık yok, elinizde para var, fındığa büyük talep var. Biliyoruz ki şu anda o kartelin depolarında da fındıktan üretilmiş mamül kalmadı. O halde bu sene yüksek bir fiyat vermemek için hiçbir sebep yok. 25 TL nin altında fiyat açıklamak vatana ihanettir. Fetocuların oyununa çanak tutup sahte rekolte açıklamak da Fetocularlakolkola girmektir.

Bülten

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEZEL ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:9/B Ünye

( Bosch Bayi Yanı ) - 0 452 333 54 00

GÜNDÜZ-GECE : ZEYNEP ECZANESİ

Atatürk Mahallesi Çambaşı Caddesi No:78 Ünye

( Atatürk Sağlık Ocağı Karşısı ) - 0 452 324 56 56

Yayın Akışı